Skocz do zawartości
napoleon

C/2016 R2 (PANSTARRS)

Rekomendowane odpowiedzi

Do Słońca zbliża się kolejna kometa, która powinna być wkrótce w zasięgu amatorskich teleskopów. Aktualnie znajsuje się w gwiazdozbiorze Oriona i jest słabym obiektem mgławicowym. Zdjęcia przedstawia kometę zarejestrowaną przy pomocy 20cm astrografu f3.3 znajdującego w Mayhill New Mexico, mapęi wykres jasności.

C2016R2.jpg.70f519c423626c0ea7d0dc2408c040f8.jpg

mapa.jpg.8bc9b19c5b6c03051dd6c9ccb56e7cf1.jpgjasnosc.jpg.4808efaffcf087aea3752c3686877d04.jpg

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przez to, że robisz foty z NM to w PL nie ma pogody :) 

• Lubię 1
  • Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Też ją wczoraj "łapałem".

EQ6, SW 80ED, WO PFLAT4, Atik 314 L+, 24 x 3 min, Leszno.

C 2016 R2 Integration-kopia.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I nawet dwa ogonki ma ta kijanka...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No niestety z miasta ciężko coś wyłuskać, ale bezchmurne niebo mnie zaskoczyło :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pięknie się wypogodziło! Budzik ustawiłem i między 3:50, a 5:10 wizualnie upolowałem C/2016 R2, C/2017 O1, 62P i 24P :D

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pogoda nas nie rozpieszcza. Zdjęcie z dzisiaj w trudnych warunkach. Ekspozycja 19min. Mimo dużej odległości od Słońca kometa rozwinęla już warkocz jonowy. Czy to jest dobry zwiastun ? Czy będziemy mieli wkrótce na niebie piękną i jasną kometę?C_2016_R2_2017_11_25.jpg.3689941a16b8c4bbc5d190a4c9ea2bde.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jonowy warkocz komety C/2016 R2

Kometa C/2016 R2 znajdująca się obecnie we wschodniej części Oriona (RA: 04 47; Dec: +09 02) pomimo stosunkowo dużej odległości od Słońca rozwinęła warkocz jonowy (niebieski kolor). Kompozycja 12 klatek o łącznym czasie ekspozycji 18min. uwidacznia niejako "przy okazji" struktury mgławicowe znajdujące się w tym obszarze nieba (FSQ106, STL11000M).

C2016R2.thumb.jpg.ae5102e6a242d553196007912b7ac80f.jpg

• Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta kometa naprawdę mocno pojaśniała w ostatnich tygodniach. Poprzedniej nocy na dość ciemnym niebie (Koskowa Góra) była doskonale widoczna w 33 cm teleskopie. Jej jasność oceniłem na 10.9 mag.

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W ramach eksperymentu zdjęcie przez teleskop 0,25m f3.4, L4x2min, RGB9x1min pokazuje, że kometa jest trudnym obiektem do obserwacji.

PS2.jpg.444882abd53e740f6d6d094b5d17a90d.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak trochę po kozacku, luminancja 300 sekund z Warszawy. Ech, jedna noc w Broku mi potrzebna...i byłoby piękne zdjęcie!

Gwiazdka obok ma 6.6 mag.

FOV 1.2x0.9 stopnia

CCD_Image_151_ABE.thumb.jpg.c741389ecc7127674e9090a3aaafc545.jpg

Edytowane przez wessel
  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ta kometa na ciemnym niebie jest naprawdę interesującym obiektem. Widziałem ją ostatniej nocy z Kraterem z Trzonowa koło Książa Wielkiego - jednej z najciemniejszych miejscówek w szeroko pojętej okolicy Krakowa. Warunki były świetne - SQM-L pokazywał 21.27 mag/"2.

W pierwszej chwili kometa była widoczna dość słabo, ale to było niedługo jeszcze bez adaptacji wzroku do ciemności. Później z każdą chwilą kometę było widać coraz wyraźniej. Jej głowa miała średnicę około 3', ale po dłuższej obserwacji okazało się, że widać też mocno nieregularny warkocz. Blisko głowy wydawał się być rozdwojony, z jedną częścią w kącie pozycyjnym około 130 stopni, a drugą około 100 stopni. dalej od głowy widoczne było zerkaniem bardzo słabe i mocno nieregularne pojaśnienie nieba z grubsza w kącie pozycyjnym około 100 stopni, z nieco jaśniejszym, szerokim, łukowatym fragmentem około 10' od głowy komety. Momentami zdawało mi się, że te niejednorodne pojaśnienia nieba sięgają 20' od głowy komety, lub nawet nieco dalej. Jasność głowy komety oceniłem na 11.2mag.

• Lubię 6

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No więc właśnie ten warkocz jest dość niezwykły. Warto zapolować!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie wiem jak to możliwe, ale wczoraj próbowałem uwiecznić tą kometkę i przeżyłem spore rozczarowanie. Na ujęciu 600 sekund luminancji, prowadzenie na kometę, sprzęt F3 - ani śladu tego wspaniałego warkocza, tylko szczątkowy przy samym jądrze. Wieczorem pokażę dwie klatki które zarejestrowałem.

Edytowane przez wessel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Komety są kapryśne, dziś prezentują piękny warkocz, a jutro niemal znikają i to w nich jest najpiękniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Komety są kapryśne, a ta kometa szczególnie, bo ma wyjątkowo dużą zawartość zjonizowanego tlenku węgla. Dwie inne komety z tak dużą zawartością CO w warkoczu to były kometa Morehouse'a C/1908 R1 i Humasona C/1961 R1. Warkocze obu tych komet były wybitnie zmienne, turbulentne, z tendencją do odrywania się od głowy. Dokładnie jak ma to miejsce w przypadku C/2016 R2. Pewnie dlatego jednej nocy warkocz jest wyraźny, a kolejnej nie ma go prawie w ogóle.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

wczoraj ja zrobilem 10klatek po 300s. masakrycznie slabo wyszla.

pozniej pokaze wyniki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

15.01.2018 godz ok. 18:00. Jedna klatka  zrobiona pod rewelacyjnym niebem Broku, sprzęt F3 , czas 600 sekund. Prowadzenie na kometę, dlatego gwiazdki są pojechane.

UcZUcr6NyJku_16536x16536_wmhqkGbg.png

Edytowane przez wessel
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ostatnie chwile przed nastaniem frontu niosącego śnieg. Kompozycja 1L1R1G1B o łącznym czasie naświetlania 510 sekund (6min 30 sek) uwidacznia blisko 3 stopniowy warkocz.

R2_15_01_2018.jpg.0d47d511bf108045d5305e2ae2b80dbe.jpg

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

C/2016 R2 w Byku

Dzisiejsza noc zapowiadała się mroźnie, ale pogodnie. Jednak wyszło jak zwykle. Na szczęście było sucho i nie bylo wiatru, ale po niebie przemykały wysokie obłoki regularnie rujnując zebrany materiał. Na koniec sesji przypomnialem sobie o komecie, która rozwinęła piękny jonowy warkocz (świecący na niebiesko), a nieubłaganie zbliżał się wschód Księżyca. Kompozycja kilku klatek LRGB o łącznym czasie 22,5min, FSQ106, f/3.65, STL11000M.

PS.jpg.75bfbf74759c045142c6765e7111e9c4.jpg

• Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kometa (bliżej lewego górnego rogu) wraz z Plejadami z poniedziałku  (5 lutego 2018 r.). Niebo wiejskie - okolice Raciborza. 

WO Zenithstar 70, TV 0.8x, SW EQ 3-2, Canon 400D mod., 21x60s., ISO 1600.

EDIT: cała obróbka od nowa (popełniałem błąd przy stackowaniu).

C_2016_R2_M45_21x60s_resize_2.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to dzisiejszy APOD - w temacie. Widać "nieco" więcej:)

BlueCometPleiades_Masterson_5407.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kometa C/2016 R2 (PANSTARRS) z centrum 65 tys.miasta

Kompozycja wykonana za pomocą NIKONA 810A i leciwego obiektywu NIKKOR 180mm f/2.8 ukazała 18' warkocz komety PANSTARRS. Zbliża się nów Księżyca i piękna pogoda zatem będzie okazja na odkurzenie sprzętu i sportretowanie tego wciąż ciekawego obiektu znajdującego się aktualnie w gwiazdozbiorze Woźnicy, który jest doskonale widoczny w pierwszej połowie nocy.

C_2016_R2_2018_04_03.jpg.2e511ac84f8ed935888cd6864fefcf47.jpg

• Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi