Skocz do zawartości

RETRO-TRIP: Przeróbka webcama SPC880NC(SPC900) pod guiding + RelayBox: kto mógłby to zrobić?


Agent Smith

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach retro-minimalizmu i eko-recyclingu chciałbym wykorzystać swój stary sprzęt i zastosować SPC880NC (wgrany f/w SPC900) do guidowania.
Czytałem, studiowałem opisy takich modyfikacji, wiem że w tym przypadku to dosyć banalne - brakuje mi jednak dwóch rzeczy: pewnej ręki i czasu.

Chciałbym więc ową przeróbkę zlecić chętnej osobie - lub prosić Was o radę kogo można o to pytać.

Jako guider będzie coś w rodzaju starego obiektywu 135/2,8 albo po prostu klasyczny szukacz. Musi być na lekko.

A do prowadzenia jest na jedna oś mojego wiernego, ulubionego i mocno stunigowanego EQ-3/2 przez Relaybox'a (którego wykonanie też chciałbym komuś zlecić).
Na montażyku zaś obiektywy foto do 300mm

Nie mam doświadczenia w komputerowym guidingiem więc chciałbym, aby owa przeróbka webcama, miała na względzie max. kompatybilność
z legalnie darmowymi programami. ;)

Na początku może być klasycznie, z wtyczką LPT (z wyłącznikiem) - może też być nieco bardziej hipstersko.

Co do relayboxa - sprawa do dogadania.

Tak więc wykonawca(y) poszukiwani, proszę pisać poniżej lub wprost na PW

Wszelkie konstruktywne uwagi i rady mile widziane.

Dziękuję Państwu za uwagę.

Nikodem

 

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

Wszelkie konstruktywne uwagi i rady mile widziane.

 

to ja zacznę :-) bo jestem na tym samym etapie... i cieszy mnie że nie jestem jedynym wierzącym w stare metody ;-)

nie rozumiem co chcesz przerabiać w kamerce jeśli chcesz ją użyć do guidingu. Może ja czegoś nie jarzę ale ja to planuje tak:

1. Guiderem będzie obiektyw M42 wkręcony do tej złączki http://astrokrak.pl/413-redukcja-m42x1-web-do-spc900-.html . Złączka wkręcona do kamerki SPC po wykręceniu z niej obiektywu.

Działa, wiem bo tak mam.

Kamerkę obsługuje PHD, drivery do kamerki pod Windows do ściągnięcia ze strony Phillipsa. Sprawdzałem, działa.

2. Relay box od MateuszW i modyfikacja napędu Twojego EQ według tego dokumentu : http://www.store.shoestringastronomy.com/eq_mod.pdf.

Mateusz mnie obśmieje bo kupiłem u niego RelayBoxa chyba ze dwa lata temu i jak na razie tylko wgrałem drivery.

Phd rozpoznaje relayboxa jako Teleskop.

Tu muszę zaznaczyć że rozpoznanie tych driverów przez Windowsa trochę mi zajęło. Chyba gdzieś była dyskusja na forum o tym bo nie byłem jedyny z takimi problemami. Być może Mateusz ma już nowe drivery bo tamte które ja wgrywałem były autorstwa jakiegoś Rosjanina. Polecam kontakt z MateuszW.

Ja aktualnie jestem w trakcie modyfikacji mojego napędu. Mam nadzieje przed zimą skończyć więc będziemy wymieniać doświadczenia :-).

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pki1234 napisał:

to ja zacznę :-) bo jestem na tym samym etapie... i cieszy mnie że nie jestem jedynym wierzącym w stare metody ;-)

nie rozumiem co chcesz przerabiać w kamerce jeśli chcesz ją użyć do guidingu. Może ja czegoś nie jarzę ale ja to planuje tak:

1. Guiderem obiektyw M42 wjkręcony do tej złączki http://astrokrak.pl/413-redukcja-m42x1-web-do-spc900-.html . Złączka wkręcona do kamerki SPC po wykręceniu z niej obiektywu.

Działa, wiem bo tak mam.

Kamerkę obsługuje PHD, drivery do kamerki pod Windows do ściągnięcia ze strony Phillipsa. Sprawdzałem, działa.

Możemy zdefiniować "działa"?
Po pierwsze: co to za obiektyw?
Po drugie: czy "działa" bo widać w PHD jakieś jaśniejsze gwiazdy, czy też działa, tzn. guidowałeś tym w praktyce?

Ja ją podłączałem do tubki guidera 50mm  i ze znalezieniem porządnych gwiazdek był duży problem ze względu na słabą czułość kamery.
A taki guider to mniej więcej odpowiednik obiektywu 180/f 3,5-4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, pki1234 napisał:

modyfikacja napędu Twojego EQ według tego dokumentu : http://www.store.shoestringastronomy.com/eq_mod.pdf.

Przy okazji powyższego linka pytanie: czy Waszym zdaniem do tak po chamsku przylutowanego w pilocie gniazdka RJ12...przepraszam, portu ST-4, mogę podłączyć bezpośrednio autoguidera NexGuide/SynGuide? Czy pójdzie dym? ;)
 

W moim wypadku to będzie z resztą trochę inaczej, bo mam napęd tylko na jedną ośkę i raczej na tym bym pozostał. 
W każdym razie jeśli będzie drugi silniczek to musiałby być mocowany bezpośrednio na sztyfcie a nie przez zębatki.
Miałem kiedyś do tego montarzyka nawet go-to z SynScanem (gdzie silniki są na zębatkach) i przez luzy na tych zębatkach było to do dupy.

Inna rzecz, że montaż był wówczas jeszcze przed teflo-tuningiem ;)
 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Agent Smith napisał:

Możemy zdefiniować "działa"?
Po pierwsze: co to za obiektyw?
Po drugie: czy "działa" bo widać w PHD jakieś jaśniejsze gwiazdy, czy też działa, tzn. guidowałeś tym w praktyce?

ok, teraz rozumiem.

Nie guidowałem bo nie mam jeszcze przerobionego kontrolera napędu. 

Podłączałem obiektyw 135/2,8 i zgadzam się że wyszukanie gwiazdy to wyzwanie ale najjaśniejsze gwiazdy widać. Jak będzie z parametrami guidingu jeszcze nie wiem.

Mam niemodyfikowaną kamerkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Agent Smith napisał:

Przy okazji powyższego linka pytanie: czy Waszym zdaniem do tak po chamsku przylutowanego w pilocie gniazdka RJ12...przepraszam, portu ST-4, mogę podłączyć bezpośrednio autoguidera NexGuide/SynGuide? Czy pójdzie dym? ;)

Można jak najbardziej. Ten dolutowany kabelek jest jak najbardziej pełnoprawnym "portem ST4" :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki pixel ma ta kamerka? Ja teraz eksperymentuję z zastosowaniem kamery od raspberry pi i obiektywu 50mm f1,8 (pobór mocy całego układu max 2-3W, guiding przez konwerter gpio-st4) i skala obrazu jest ok taka jak w lustrzance z 200mm, będę tym guidował sw star adventurer z obiektywami max 300mm. Chodzi mi o to że jak kamera ma mikry piksel i marną czułość to można wpakować tam obiektyw jakis stary, może np jakis 135 f3,5. Jak się wypogodzi to dam znać co z tego wyszło;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixel 5,6x5,6

http://www.rkblog.rk.edu.pl/astro/kamery-ccd/show/philips-spc900nc/

Super, ze wspomniales Pi. Jestem mega zainteresowany tematem, pisz(cie) o swoich doswiadczeniach koniecznie.

Nie znam sie na tym zupelnie ale podobaja mi sie efekty - zwlaszcza mozliwosc guidingu etc. via smartfon.

Czy przez ten konwerter gpio-st4 mozna guidowac apka StarsPi?

Czy taki konwerter to skomplikowana sprawa?

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Agent Smith napisał:

Czy taki konwerter to skomplikowana sprawa?

Fizycznie to chyba tylko pare transoptorow podlaczonych do pinow GPIO w Raspberry Pi. Zwieraja one polaczenia w gniezdzie RJ12 (czyli slynnym ST-4). Zamiast kupowac cztery transoptory, mozna kupic kostke z kilkoma zintegrowanymi, np TLP521-4.

Analogicznie jak tu:

https://github.com/kevinferrare/arduino-st4/blob/master/Hardware/diagram.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, r.ziomber napisał:

Fizycznie to chyba tylko pare transoptorow podlaczonych do pinow GPIO w Raspberry Pi. Zwieraja one polaczenia w gniezdzie RJ12 (czyli slynnym ST-4). Zamiast kupowac cztery transoptory, mozna kupic kostke z kilkoma zintegrowanymi, np TLP521-4.

Analogicznie jak tu:

https://github.com/kevinferrare/arduino-st4/blob/master/Hardware/diagram.png

O faktycznie, to sam chyba moglbym zlutowac :-)

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pkurek napisał:

Dziena :D 

Moim zdaniem powinno się robić dużo postów opisujących pewne pojęcia dla początkujących ,ale w sposób ciekawy ... 

Jestem za. Witam Cie wiec na forum i zachecam do zaprzyjaznienia sie z forumowa wyszukiwarka - takie artykuly w wiekszosci wypadkow juz zostaly napisane :)

Musisz tez pamietac, ze zadajac pytania, na ktore istnieja juz na forum latwe do znalezienia odpowiedzi marnujesz czas - nie tylko swoj :)

Wielu pogodnych nocy zycze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raspberry Pi to komputer (czyli moze podjac sie obslugi kamery i guidowania), ale rowniez z wyprowadzonymi pinami GPIO. Dzieki temu jest w stanie przejac zadania, do ktorych normalnie wykorzystalibysmy Arduino. Zamiast podlaczac transoptor do pinow Arduino jak tutaj https://github.com/kevinferrare/arduino-st4 wciskamy go bezposrednio do "komputera", ktory zajmuje sie autoguidingiem.

PS. Do Raspberry Pi mozna tez podlaczyc Arduino na USB. Konwerter USB-ST4 moglby pracowac zarowno ze zwyklym komputerem jak i z Raspberry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za opis, troche sie rozjasnia, czy dobrze kumam, ze to dodatkowe arduino do pi jest tylko po to, aby mozna uzyc kabla USB-st4 zamiast gpio-st4 czy sa moze jakies dodatkowe inne plusy poza uniwersalnoscia kabla? 

 

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej zadnych plusow z podlaczania Arduino do portu USB Raspberry nie uzyskasz. Oczywiscie poza uniwersalnoscia - ten sam konwerter USB-ST-4 moglbys podlaczyc do komputera. No i nie wiem, czy obslugi autoguidera przez GPIO nie trzeba napisac samodzielnie, nie szukalem informacji w tej sprawie.

Normalnie programy do autoguidnigu wydaja polecenia na port szeregowy. Tutaj musza zmienic stan pinu wbudowanego w Raspberry. Kwestia oprogramowania tego.

Sprzetowo jest bajecznie proste - podlaczasz transoptor (przez odpowiedni rezystor) do pinow w Malinie, a z drugiej strony wlutowujesz gniazdo RJ12.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zastanawiałem się teoretycznie nad guidingiem Raspberry Pi+ wgrać tam Phd+ obiektyw CS jakiś + kamerka "Kitowa" z Rpi + całość w ładnej obudowie. Ale kosztowo wyszło mi strasznie drogo za cały zestaw. Dużo taniej byłoby dorobić wyjście st4 do jakiegoś starego smartfona (usb-arduino-przekaźnik) wydłubać z niego obiektyw i wsadzić cokolwiek innego (135mm f/3.5 pewnie aż nadto w tych mikro matrycach). No i napisać swojego Phd na androida;) Dla zastosowań amatorskich pewnie nie byłoby dużo pisania, a wygoda super, bo wszystko na jednym kablu, a komórka jedzie na baterii :) Ale oczywiście nie mam czasu na nic więc tylko taki pomysł... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Ostatnio zastanawiałem się teoretycznie nad guidingiem Raspberry Pi+ wgrać tam Phd+ obiektyw CS jakiś + kamerka "Kitowa" z Rpi + całość w ładnej obudowie. Ale kosztowo wyszło mi strasznie drogo za cały zestaw. Dużo taniej byłoby dorobić wyjście st4 do jakiegoś starego smartfona (usb-arduino-przekaźnik) wydłubać z niego obiektyw i wsadzić cokolwiek innego (135mm f/3.5 pewnie aż nadto w tych mikro matrycach). No i napisać swojego Phd na androida;) Dla zastosowań amatorskich pewnie nie byłoby dużo pisania, a wygoda super, bo wszystko na jednym kablu, a komórka jedzie na baterii :) Ale oczywiście nie mam czasu na nic więc tylko taki pomysł... :)

Z tym PHD to chyba kombinujesz jak kon pod gore :-).

Sa juz chyba apki guidingujace od RPi -np StarsPi na androida.

Niestety ten projekt wyglada aktualnie na porzucony - domena starspi.com jest pusta. Szkoda,bo apka wyglada obiecujaco.

Czy ktos cos wie na ten temat - oraz temat alternatywnych rozwiazan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Ostatnio zastanawiałem się teoretycznie nad guidingiem Raspberry Pi+ wgrać tam Phd+ obiektyw CS jakiś + kamerka "Kitowa" z Rpi + całość w ładnej obudowie. Ale kosztowo wyszło mi strasznie drogo za cały zestaw. Dużo taniej byłoby dorobić wyjście st4 do jakiegoś starego smartfona (usb-arduino-przekaźnik) wydłubać z niego obiektyw i wsadzić cokolwiek innego (135mm f/3.5 pewnie aż nadto w tych mikro matrycach). No i napisać swojego Phd na androida;) Dla zastosowań amatorskich pewnie nie byłoby dużo pisania, a wygoda super, bo wszystko na jednym kablu, a komórka jedzie na baterii :) Ale oczywiście nie mam czasu na nic więc tylko taki pomysł... :)

Hej, StarsPi używa do guidowania nieco przerobionego LinGuider. LinGuider obsługuje natywnie piny GPIO. budowa konwetera jest najlepiej opisana tutaj:

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fnorikyu.blogspot.com%2Fp%2Fraspberry-pi2-linguider.html&edit-text=&act=url

Zrobiłem taki samodzielnie, i działa. Nalezy podłączyć raz raspberry Pi do komputera i skonfigurować program, potem już będzie pamiętał ustawienia i ekran i klawiatur będą zbędne, wystarczy smartfon ze StarsPi.

Ja właśnie próbuję zastosować kamerkę raspberry kupioną na aliexpress za 40 zł --> Ma ona problematyczny sterownik i słabą czułośc, ale udaje mi się widzieć przez obiektyw 50mm f1.8 gwiazdy jakies 3 mag, więc może da radę Obiektyw CS byłby raczej za mały. Jeśli ktoś potrafi znaleźć dobrej czułości tanią kamerkę która jest obłsugiwana przez linuksowy sterowni v4l2 i daje się ustawić ekspozycje 2-3 s to super. Ew. jak ktos potrafi tak zrobić z kamerką raspberry to super;) bo wiem że ona przez komendy może naświetlać do 6s, ale nie wiem jak to ogarnąć w ustawieniach v4l2, który za to dobrze gada z LinGuiderem

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, calla napisał:

Hej, StarsPi używa do guidowania nieco przerobionego LinGuider. LinGuider obsługuje natywnie piny GPIO. budowa konwetera jest najlepiej opisana tutaj:

https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fnorikyu.blogspot.com%2Fp%2Fraspberry-pi2-linguider.html&edit-text=&act=url

Zrobiłem taki samodzielnie, i działa. Nalezy podłączyć raz raspberry Pi do komputera i skonfigurować program, potem już będzie pamiętał ustawienia i ekran i klawiatur będą zbędne, wystarczy smartfon ze StarsPi.

Dzięki za link...auto-tłumaczenie z japońskiego.. już czuję ten dym, z jakim poszłyby jakieś komponenty gdybym ja się za to zabrał...:)
Mógłbyś zapodać jakieś fotki czy bardziej przystępny "schemacik"?

Strona developera StarsPi, którą udało mi się odnaleźć (ostatnia aktywność 2 lata temu...):

https://starspi.wordpress.com/author/myzsot/
Znajdujemy tam:
The modified Lin-guider package also needs to be updated: link.

Czy stąd pobrałeś ów program czy też istnieją nowsze wersje?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, calla napisał:

Ja właśnie próbuję zastosować kamerkę raspberry kupioną na aliexpress za 40 zł --> KTÓRĄ KONKRETNIE?
Ma ona problematyczny sterownik i słabą czułośc, ale udaje mi się widzieć przez obiektyw 50mm f1.8 gwiazdy jakies 3 mag, więc może da radę Obiektyw CS byłby raczej za mały. Jeśli ktoś potrafi znaleźć dobrej czułości tanią kamerkę która jest obłsugiwana przez linuksowy sterowni v4l2 i daje się ustawić ekspozycje 2-3 s to super. Ew. jak ktos potrafi tak zrobić z kamerką raspberry to super;) bo wiem że ona przez komendy może naświetlać do 6s, ale nie wiem jak to ogarnąć w ustawieniach v4l2, który za to dobrze gada z LinGuiderem

... A ja próbuję w ramach tego wątku połączyć oldschool z moderną i najchętniej podpiąć stary Webcam Philips pod takie Raspi :)
Czy komuś to się kiedykolwiek udało?

Zznalazem taką tabelkę:

https://elinux.org/RPi_USB_Webcams

Tylko nie mam pojęcia co oznacza niniejsze mumbo-jumbo:

PhilipsPi.jpg.1fe9bad4ecceb28349429372c14482a2.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.