Skocz do zawartości

ustawienia aparatu dla obiektów dss


sphere360

Rekomendowane odpowiedzi

Ja proponuję podjąć próbę z jednym obiektem nie z dwoma.... i zaplanuj sobie kadr - choćby ogniskową ustal wcześniej - 

czas ustali Ci się sam - a ustali go kombinacja ogniskowej, dokładności ustawienia na polarną, dokładności prowadzenia Twojego SA.

ISO - D7200 jest prawie idealnie "ISO-invariance" - więc tak naprawdę wszystko jedno - daj 400 - 800 na start.

Jeśli okaże się że histogram ucieka Ci do prawej - zmniejszysz... 

Ustal ogniskową w połowie zakresy tej Sigmy zamknij ją o 2 działki...

Zobaczysz jak warunki pozwolą - masz jasne niebo - tak piszesz.

A ile klatek - ile wlezie...

Powodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas dla klatek limitowany jest osiągami swa, niebem  oraz ogniskową obiektywu(co  jest połączone z  jakością swa)  . Generalnie  im krótsza ogniskowa tym łatwiej , tele 70-300 trochę waży i tu może być problem np z wyważeniem.  50 mm czasy ok 5 minut, 135 mm 45-90s , dłuższych nie  próbowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gdańsku wyciągam max 40-60sek, potem wszystkie obiekty giną w light pollution.. Jedyna opcja to narrowband albo wyjazd minimum 40km od Gdańska w stronę np. Zalewu Wiślanego.. Można coś wyciągnąć, pozbierać materiału i w samym Gdańsku, ale więcej się człowiek zniechęci niż to warte.. 

U babci na wsi pod Ostrołęką mam delikatne LP od miasta, ale tam zbieranie materiału to kompletnie inna bajka.. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ustawiając montaż SWSA metodą dryfową, po ustawieniu go na południe i wyregulowaniu azymutu, w następnym kroku przekręcam tylko aparat w kierunku wschodnim czy cały montaż? Może ktoś kto posiada SWSA mógłby nagrać video z ustawiania metodą dryfową nie widząc polarnej? HELP!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście, ze obracają tylko montaż, bo ruszając cały klin za kazdym razem jakim niby cudem mógłbyś coś dokładnie ustawić?

Generalnie metoda dryfowa na SA to zły pomysł , bo tak duże przekrecenie aparatu, jakaie jest wymagane niweczy cala dokładność z ustawienia. Po prostu zmiana kadru psuje polarną. No ale nie mam pomysłu, co zrobic w sytuacji niewidocznosci polarnej... no trzeba sie ruszyć z domu, w końcu to montaż mobilny :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój balkon wychodzi na wschód, dodatkowo nie mam w pełni widocznego południa, ale udaje mi się zawsze dryfem ustawić mojego eq3-2. Na początku zgrubnie ustawiam montaż kompasem, a potem korzystam z tego poradnika - http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/metoda-dryfowa-ustawianie-na-biegun/

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2017 o 20:06, Bartek Ochen Ochenduszka napisał:

Korzystając z dzisiejszej luki w zachmurzeniu, udało mi się ustawić metodą dryfu. Na ogniskowej 135mm SA daje rade robić klatki 1m,20s, :D

Patrząc na zdjęcie M 42 Nie zgodzę się ze zdaniem: "udało mi się ustawić metodą dryfu. Na ogniskowej 135mm SA daje rade robić klatki 1m,20s,"

Niestety nie udało Ci się, zobacz -gwiazdy to nie punkty tylko rogaliki, pojechane przede wszystkim w deklinacji co oznacza, że jest problem z ustawieniem na biegun. Leciutkie pojechanie w rektascensji  świadczy o niedoskonałości trakcji montażu (błąd PE) i tego nie wyeliminujesz, ale w tym wypadku problemem jest właśnie złe ustawienie na biegun. Jak to ogarniesz to sądzę, że 2-3 minuty spokojnie możesz naświetlać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.