Skocz do zawartości

Astronomiczne wypalenie


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.11.2017 o 02:22, BlackBourn napisał:

Witam serdecznie, od dłuższego czasu astronomia zaczęła u mnie wymierać :( Po prostu coraz większy brak chęci do jakichkolwiek obserwacji.

I teraz pytanie mam do szanownej społeczności astropolis - Co jest waszą inspiracją i motywacją w astronomii?

Jest wiele dróg. Też miałem kryzys. Jakieś 2 lata temu.
Jak u mnie zaczęła umierać ochota na obserwacje z powodu miejsca zamieszkania blisko centrum Warszawy, to kupiłem kamerkę internetową, przerobiłem na nosek 1,25", dokupiłem filtr IR Cut i zrobiłem pierwsze zdjęcia Księżyca i Jowisza. (Łączny koszt: mniej niż 200zł). Efekt odbiegał od forumowych planetarnych i lunarnych fachowców, ale wcale nie tak mocno. Okazało się, że byłem na tyle zadowolony ze swoich zdjęć, że zaplanowałem porzucenie wizuala na rzecz fotografii planetarnej i księżycowej :)
Ostatnio na zlocie zrobiłem nowe szkice, czego od dawna nie robiłem i tak mi się w środku coś poruszyło, że teraz umieram z niecierpliwości żeby znów znaleźć się pod ciemnym niebem.
Ze względu na pogodę natomiast odbiło mi coś ostatnio i robię roszady w okularach. Wyprzedałem to, czego dawno nie używałem, co się zwyczajnie u mnie marnowało. Zastąpiłem innymi, tańszymi, ale nadal niezłymi i bardziej uniwersalnymi szkłami. Nawet zawziąłem się i w Stanach znalazłem okular, który był moim ulubionym jakieś 7-8 lat temu. Wczoraj po trzech dniach kombinacji poprawiłem znacznie jego wewnętrzne wyczernienie. Udało się całkiem nieźle usunąć ślady ingerencji w jego wnętrze, czyli kurz, którego tam napuściłem rozczepiając go na części pierwsze. Znów mam swój ulubiony okular dodatkowo z polepszonymi osiągami. Pierścienie dystansowe pomiędzy soczewkami mam teraz czarne i matowe jak mglista noc w Bieszczadach :)
Teraz rozglądam się za pozostałą gromadką okularów do nowej kolekcji. Jak zdobędę to będę musiał zorganizować im jakąś ekstra walizkę i będę się bawił w wycinanie gąbki. Jak już skończę, to pewnie będę przebierał nogami, aby jak najszybciej przetestować mój nowy setup.
A jak tylko odejdą chmury, wylezie Łysy albo planety, to wyjdę na balkon nagrać aviki i koniecznie zebrać więcej materiału.
Aaa, i jeszcze jakaś torba na mój sprzęt by się w końcu przydała. Zaprojektuję sobie i zlecę wykonanie takowej.
Wypadałoby też w końcu przygotować jakiś plan obserwacyjny na najbliższe dłuższe obserwacje. Pewnie na zlot. Nigdy takiej nie przygotowywałem, bo myślałem, że jak mam GoTo, to nie trzeba. Jednak okazuje się, że powinienem sam dość skrupulatnie je wybrać, bo interesują mnie te, których jeszcze nie widziałem, a dodatkowo powinny być dość jasne i dobrze widoczne w moich pięciu calach. Ze dwie planetarne, ze trzy galaktyki, najlepiej te położone bokiem i gromadkę ciasnych gromadek otwartych. 

Okazuje się, że, kurde, jest sporo rzeczy do zrobienia i pewnie nie zdążę przed następnym zlotem. Więc czekam na zlot, a najwyżej zrobię to po zlocie. Może zdążę przed wiosennym.

Też masz tyle rzeczy do zrobienia?
Idę z Tobą w zakład, że tak. Jak przegram, to stawiam butelkę, którą możemy rozdysponować na najbliższym zlocie, na który przyjedziesz. Sęk w tym, że nie przegram, więc szykuj butelkę :D 

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2017 o 02:22, BlackBourn napisał:

Witam serdecznie, od dłuższego czasu astronomia zaczęła u mnie wymierać :( Po prostu coraz większy brak chęci do jakichkolwiek obserwacji.

I teraz pytanie mam do szanownej społeczności astropolis - Co jest waszą inspiracją i motywacją w astronomii?

To ja odpowiem Ci spiewajaco (i tak juz kiedys gdzies tutaj to pisalem);

Jesli astronomia Ci zbrzydla i stala sie pieklem - to wloz se glowe do kibla i walnij sie deklem....;

Bez urazy:)

Odpocznij i samo wroci;)

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

To ja odpowiem Ci spiewajaco (i tak juz kiedys gdzies tutaj to pisalem);

Jesli astronomia Ci zbrzydla i stala sie pieklem - to wloz se glowe do kibla i walnij sie deklem....;

Bez urazy:)

Odpocznij i samo wroci;)

Nie myślałeś, żeby zostać psychoterapeutą?;)

Twoje rady są bezcenne, serio. Prosty przekaz, bez kluczenia. Od dłuższego czasu podziwiam Twoją swojską naturę.:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lolak89 napisał:

Nie myślałeś, żeby zostać psychoterapeutą?;)

Twoje rady są bezcenne, serio. Prosty przekaz, bez kluczenia. Od dłuższego czasu podziwiam Twoją swojską naturę.:)

Mam dyplom m.in. socjoterapeuty na przyklad - wiec dosc blisko;)

Bo takie proste podejscie do zycia najlepiej dziala;)

Jak jestes zdrowy i Twoi bliscy tez - to co za problemy mamy - kazdy do przeskoczenia

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2017 o 08:24, sidiouss napisał:

Dla mnie największą inspiracją jest po prostu wszystko co jest nad nami w piękną, bezchmurną noc.. A brak możliwości codziennych obserwacji pod gołym niebem napędza to uczucie i kiedy już w końcu mogę spojrzeć w lornetkę, okular teleskopu czy ekran aparatu to staram się wydłużyć te chwilę, aż poranek wygoni mnie do domu.. :)

zgadzam się w prawie pełni.... oprócz codziennych? obserwacji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.