Skocz do zawartości

Mikroskop nie tylko do "spreparowanych szybek"


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Potrzebuję mikroskopu którym mógłbym względnie bezproblemowo "przyglądnąć" się obiektom nie-spreparowanym. Np. szukam czegoś na powierzchni kawałka kamienia / innego obiektu. Potrzebuje to naświetlić, potrzebuje jakoś upchać pod obiektyw, potrzebuje przesunąć się z obiektywem (nie niszcząc obiektu). Najlepiej jakbym miał możliwość zrobienia fotografii / obserwacji stereo. 

 

Jakiego typu mikroskopu szukać? Gdzie szukać sprawdzonych mikroskopów używek? Co poza samym mikroskopem będę potrzebował? O jakich my w ogóle mówimy kosztach?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda fachowcem nie jestem ale mikroskop mam więc się wypowiem :)

Jakieś 2 lata temu kupiłem Biolara PZO za 900zł + zestaw okularów, filtrów i jakiś tam jeszcze gadżetów za 400zł

Oglądałem tym preparaty ale też, robale, pyłki, kamienie, sól i co tam jeszcze wpadło w powiększeniach do 300-500x żeby nie bawić się w imersję

Potem dokupiłem sobie jeszcze kontrast fazowy i własnoręcznie zmontowałem ciemne pole :) Jak chciałem coś oświetlać od góry to stosowałem dwie lampki LED do podświetlania klawiatury laptopa (takie na giętkiej nóżce) owinięte wokół korpusu i świecące na preparat :) Dawało radę nawet z prostym foto ;)

 

Większość kupione od gościa z Łodzi który skupuje i sprzedaje te rzeczy - kitu mi nie wcisnął a i cenę szło uzgodnić rozsądną ;)

https://www.facebook.com/MikroskopyPZO/

59fb0fa7ac78f_2017-11-02-13_27.33ZSm.thumb.jpg.8b5c451b07a89dceb7188ec1242cd6da.jpg

DSCN1886.thumb.JPG.383500a226610c68083796d767a9e23c.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten powinien być odpowiedni. Dwu okularowy i dwuobiektywowy o powiększeniu od 20 x do 80 x. Więcej nie trzeba do oglądania wszystkiego na sucho. Mam rosyjskie bino jedno obiektywowe, ale mam chęć na ten model. BRESSER BIOLUX ICD BINO 80X LED. 

bresser80x.JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze przyznac ze zawsze chciałem tez mikroskop tylko w tym temacie nie mam pojecia ,chyba czas zakupic jakis mikroskop znalazłem na allegro Biologiczny Mikroskop Trójokularowy Levenhuk 870T 

Ale tak naprawde nie wiem co chce tym uzyskac lub co wogole tym robic:fool::rofl: 

8D17C1E2-D0D5-4B1B-B1BD-D9FA6B58C8AA.jpegCo do tematu to znalazłem taki jak na obrazku ponizej Mikroskop polaryzacyjny POL-200B cena moze troszke wyzsza ale z tego co widziałem daje rade Pozdrawiam

28261A0B-E606-4E0F-B16C-3C695FB70A55.jpeg

Edytowane przez skuter202
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ze mnie totalny laik mikroskopowy, ale wydaje mi się, że chcąc oglądać przedmioty niepowsadzane do szybek, podstawowym problemem jest odległość obiektywu od przedmiotu, w jakiej można złapać ostrość. Jeśli mikroskop prawie dotyka próbki obiektywem, to nie będzie sensu oglądać nim np meteorytu, bo nie uda się "wsadzić" obiektywu w jakieś zagłębienie. Teraz pytanie, czy ten parametr jest jakoś podawany i ile może maksymalnie wynosić?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skuter202 napisał:

9Musze przyznac ze zawsze chciałem tez mikroskop tylko w tym temacie nie mam pojecia ,chyba czas zakupic jakis mikroskop znalazłem na allegro Biologiczny Mikroskop Trójokularowy Levenhuk 870T 

Ale tak naprawde nie wiem co chce tym uzyskac lub co wogole tym robic:fool::rofl: 

8D17C1E2-D0D5-4B1B-B1BD-D9FA6B58C8AA.jpegCo do tematu to znalazłem taki jak na obrazku ponizej Mikroskop polaryzacyjny POL-200B cena moze troszke wyzsza ale z tego co widziałem daje rade Pozdrawiam

28261A0B-E606-4E0F-B16C-3C695FB70A55.jpeg

Wg mnie jak chesz zwykły pierwszy mikroskop to warto wziąć używanego Biolara PZO z dobrego źródła - wyjdzie sporo taniej a jakością pobije te powyższe Levenhuki w przedbiegach.

Poza tym Biolara możesz w miarę niedrogo rozbudować o dostępne na giełdach elementy (ciemne pole, kontrast fazowy, polaryzację, fluorescencję, DIC, itd...).

57 minut temu, MateuszW napisał:

Hmm, ze mnie totalny laik mikroskopowy, ale wydaje mi się, że chcąc oglądać przedmioty niepowsadzane do szybek, podstawowym problemem jest odległość obiektywu od przedmiotu, w jakiej można złapać ostrość. Jeśli mikroskop prawie dotyka próbki obiektywem, to nie będzie sensu oglądać nim np meteorytu, bo nie uda się "wsadzić" obiektywu w jakieś zagłębienie. Teraz pytanie, czy ten parametr jest jakoś podawany i ile może maksymalnie wynosić?

Nie znam parametrów ale pod moim krótkim obiektywem x5 w Biolarze mam jakieś 3-4cm wolnego miejsca (operujemy tu powiększeniami 25-100x) . Więc to zależy od konkretnego obiektywu.

Przy obiektywach 20x i 40x już ciężko upchnąć coś na stoliku :)

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Lukasz83 napisał:

Wg mnie jak chesz zwykły pierwszy mikroskop to warto wziąć używanego Biolara PZO z dobrego źródła - wyjdzie sporo taniej a jakością pobije te powyższe Levenhuki w przedbiegach.

Poza tym Biolara możesz w miarę niedrogo rozbudować o dostępne na giełdach elementy (ciemne pole, kontrast fazowy, polaryzację, fluorescencję, DIC, itd...).

Czy mozesz podac nazwy dobrych mikroskopow Taki jak ten biolar pzo 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież autor wątku napisał wyraźnie że nie chodzi mu o mikroskop do oglądania przeźroczystych preparatów z wielkimi powerami, tylko np. kamieni, numizmatów owadów, znaczków itp. rzeczy, a tego nie oglada się przy 500-1200x, tylko 20x, 40, 80x. Taki typ mikroskopu zapodałem wyżej. Są dwa ich rodzaje: jedno obiektywowy i dwuobiektywowy. Ten który zasugerowałem wcześniej to dwuobiektywowy mikroskop o dwóch oddzielnych torach optycznych dla każdego oka oddzielnych. Drugi to jedno obiektywowy, w którym duże soczewki obiektywu  pozwalają. na wydzielenie dwóch torów optycznych dla każdego oka oddzielnie. Mam taki, ale kiedy zerknąłem kiedyś przez ten który polecam, to mnie zatkała jakość obrazu stereo.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, lemarc i kilka osób podaje Ci prawidłową ścieżkę. To czego szukasz to mikroskop w świetle odbitym, z zasady zwykle stereoskopowy, tzw. binokular. Ma on z reguły niewielkie powiększenia maksymalne, rzędu 25-45x, czasami po wymianie opcjonalnych akcesoriów można wycisnąć w lepszych modelach 2x więcej. Główną cechą tych mikroskopów oprócz konstrukcji stereoskopowej jest to, że pracują głownie w świetle odbitym (odpowiedni oświetlacz, opcjonalnie mogą mieć też ekstra podświetlenie od spodu). Druga sprawa, to ich obiektyw lub obiektywy(bo są 1-2 obiektywowe) charakteryzują się sporą ogniskową, co za tym idzie dużą odległością roboczą (to przyczyna ograniczonych powiększeń).Te dwie cechy to jest klucz do oglądania powierzchni dużych obiektów. Czyli kamieni i owadów na przykład.

Mikroskopy "stolikowe" (do szkiełek) są mikroskopami w świetle przechodzącym. Do Twoich celów (w zasadzie) się nie nadają. Brak podświetlenia z góry. To można jeszcze chałupniczo rozwiązać, są też drogie zabawki z oświetleniem przez obiektyw (b. rzadkie nawet w laboratoriach). Ale głównym problemem są krótkoogniskowe obiektywy. Po prostu te mikroskopy są skonstruowane do oglądania płaskich preparatów z dużą rozdzielczością. Taki obiektyw 4x jeszcze wisi kilkanaście mm nad przedmiotem, ale od 10x robi się już bieda, kilka milimetrów odległości roboczej lub mniej, a zakres ruchu stolika nie pozwoli Ci na odjechanie dalej, by zmieścić tam większy kamyk, no, może jeszcze mucha/mrówka na szkiełku wejdzie. Podobnie jakieś drobiazgi typu ziarna piasku czy okruchy minerałów. Warunek -rozwiązać sprawę oświetlenia od góry.

Podsumowując: albo idziesz w dobry binokular czyli taki, w którym da się wyciagnać więcej niż 40-45x, najlepiej mający gniazdo projekcyjne na kamerkę/aparat, albo dorabiasz dodatkowe oświetlenie do "zwykłego" mikroskopu na szkiełka (warto znaleźc taki z duzym zakresem ruchu stolika) i badasz wyłącznie małe gabarytowo próbki.  Jeśli problem oświetlenia da się tanio rozwiązać (mocne białe diody tuż przy próbce?), to może być nawet tańsze od binokularu wysokiej klasy. Zwłąszcz, jeśli jakiś mikroskop już masz. Ale to zgadywanka z mojej strony.

Pozdrawiam

-J.

P.S. U mnie w pracy akurat kupiono serię niezłych a prostych binokularów, w tym jedną sztukę z wyjściem na kamerę. Wersja podstawowa ma 45x i oświetlacze z góry i dołu, wymieniając akcesoria dostaje się 80 czy 90x. Nie pamiętam niestety marki ani ile kosztowały, ale to nie były tanie zabawki. Mogę sprawdzić w poniedziałek.

Edytowane przez Jarek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że Hans już ma wyrobioną opinię i że najlepszy będzie do tego mikroskop stereoskopowy ale postanowiłem jeszcze dzisiaj zrobić mały test z moim zestawem. Może komuś się przyda i wyciągnie własne wnioski.

Na zdjęciu jest mój mikroskop z "chałupniczym" oświetleniem od góry. Pod obiektywem 5x mam 3cm wolnego miejsca na preparat więc wejdzie tam praktycznie wszystko -tak jak pisał @Jarek, jest to obiektyw o krótkiej ogniskowej idealny do makro bo można tam upchnąć mnóstwo nawet dużych bryłek (oczywiście te 3cm to ograniczenie ale już nie tak duże). W wizualu mamy zatem zakres powiększeń od około 25x do 60x. Całkiem sporo. Obiekt jest podświetlony bezbłędnie.

 Przy obiektywie 10x mam już tylko 10mm miejsca na preparat więc pole się zawęża - moja płytka Morasko się zmieściła :) Tutaj możemy operować powiększeniami rzędu 50x-120x przy najtańszych okularach PZO

Wrzucam też zdjęcie meteorytu Morasko z obiektywu 5x w projekcji w ognisku głównym kamerą ASI178 MM-C (chłodzenie wyłączone ;) )

20171107_102805.jpg.804c0a1b8602b1edb061551bae9cf42e.jpg

20171107_102834.jpg.eb50211a45729954dbd5cd3aac99084c.jpg

20171107_102846.jpg.1127676d9ff44810770e687670b8f436.jpg

11.jpg.209352c24814114caa7d3240b21fba6e.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem sprawdzić te nowe binary z pracy. No więc jest to sprzęt z PZO Warszawa (www.pzo.waw.pl):

http://sklep.pzo.waw.pl/mikroskopy-stereoskopowe/seria-edu/mst132-edu-bk-stereoskopowy-dia-epi-detail

Niestety, katalogowa cena zabija (2.5k PLN), ale może w ich ofercie znajdzie się jakiś tańszy, a funkcjonalny sprzęt. A jak nie, to przynajmniej można prześledzić, co taki sprzęt mieć powinien. Ten daje 45x w wersji podstawowej, ma oświetlenie z góry i z dołu (w świetle przechodzącym też może). Tu masz taki za 1200+:

http://sklep.pzo.waw.pl/mikroskopy-stereoskopowe/inne-mikroskopy-stereoskopowe/mst133-stereoskopowy-20x-40x-led-dia-epi-detail

 Tańsze binary się pewnie tradycyjnie znajdzie w Delcie, Fotozakupach , Teleskopach i u reszty krajowych dystrybutorów optyki.gdzieś widziałemt taki niedrogi z pow. do 40x, a po wymianie okularów 80x. Chyba w Delcie, ale musisz sprawdzić.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek - cena 2,5k PLN nie jest zabójcza i może raczej oznaczać, że jest to Chińczyk, a z PZO w temacie mikroskopów został tylko brand.

Markowe binokulary zaczynają się od 6~7k PLN

http://www.astroshop.pl/mikroskopy/mikroskopy/lupy-stereo/23_11_20

Kiedyś zawodowo pytałem o ofertę na jeden z tańszych - Olympusa SZ51 i z paroma gadżetami wyszło niecałe 10.000PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy o czym mówimy. "Zabójcza" w sensie "taniego sprzętu do zastosowań hobbystycznych w domu". Bo oczywiście to są nadal tanie binary kupowane do pracowni studenckiej na zajęcia. A zaawansowany profesjonalny sprzęt laboratoryjny tej klasy z kamerą i oprogramowaniem, umożliwiającym analizę i obróbkę skalibrowanych zdjęć i np. Z-stacking będzie kosztował jeszcze 10-20x tyle, co podałeś. Akurat vis a vis innego sprzętu, którym się opiekuję, stoi taki, marki Olympus z resztą :emotion-5:

Pozdrawiam

-J.

P.S. Część tych binarów z oferty PZO ma wskazanego producenta: Optika. Czyli pewnie jak piszesz, rebrandowany Chińczyk. Podobnie jak tańsze "szkolne" sprzęty u innych dystrybutorów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kilka lat zbieram się do zakupu mikroskopu i na ten moment rozważam zakup tej "zabawki": 

http://optek.pl/mikroskopy-edukacyjne/98-biolux-bino-led-sc.html

 

Dlaczego ten?! 

1/ Nie wiem czy mnie to wciągnie, tani mikroskop który daje akceptowalne obrazy do x400 w zupełności mi wystarczy.  Gdybym się wciągnął to wtedy będe inwestował, jak nie to strata 500zł nie zabija, a sprzęt zostanie dla dzieci.

2/ Jest to bino i tylko bino biorę pod uwagę.

3/ Na początku chciałem celować w powiększenia do x80 ale chyba chciałbym sprawdzić co oferuje powiększenie x400.

4/ Szukałem używek PZO biolar, ale obecnie ceny są już bardzo wysokie i cięzko dostać coś w okolicy Wrocka. Do tego nie byłbym w stanie zweryfikować stanu używanego sprzętu, więc odpuściłem.

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji chińczyków, na ali są ciekawe klipsy na telefon z soczewką i oświetleniem. Ja mam coś takiego w plecaku i czasem się przydaje. Można sobie na ekranie telefonu pooglądać w terenie jakieś detale jeżeli nas zainteresują.

To cudo kosztuje jakieś $3 link do Ali

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.