Skocz do zawartości

Zakup sprzętu


Pio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie .  Sposobię się do zakupu sprzętu bardziej mobilnego niż mój GSO 8. Mój budżet to ok. 5000 pln. W grę wchodzą obserwacje astronomiczne bez astrofotodlgrafii czy samolotów . Oczywiście mam na myśli kompletny sprzęt bez okularów . Proszę o radę . Pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Montaż musisz mieć, do obserwacji najlepiej jakiś dobry AZ. Kwestia ceny i  doboru nośności. Z teleskopem będzie gorzej, bo nie chcąc tracić na aperturze zaproponował bym SCT 8" (gdzieś widziałem na giełdzie takiego Celestrona). Pytanie czy to nadal mobilny sprzęt dla ciebie.  Jeśli nie SCT, to refraktor 120mm, bo 150mm to już większy sprzęt.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pio napisał:

Mobilnego do auta. GSO na wiosnę będę sprzedawać. Bardziej celuję w DSy

No ale GSO8" nie jest mobilny do auta? No to może jakiś składany Taurus? https://www.taurustelescopes.com/pl/taurus-t300-2/ Średnica większa, ale miejsca zajmuje mniej i jest lżejszy. Do DS potrzeba średnicy, a to jest najlepszy stosunek średnicy do mobilności. Kupowanie sprzętu mniejszego od 8" do DS nie ma sensu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś achromat 150/750 (bez Petzwala). To był bardzo fajny i wcale nie ciężki refraktor do DSów. Ale to F5.

Mam teraz SCT8 i jest on całkiem mobilny, podobnie jak ten refraktor wyżej. Mobilność w sense bagażnika.

Ale czy refraktor, czy SCT8 to do tego jeszcze montaż dołożyć trzeba i masz prawie to samo co aktualnie.

Do DSów większe lutro lepsze. Coś trusowego. Może zapytaj u Pablito? Jednak czy taurus, czy pablitus musisz to złożyć i trochę skolimować przed obserwacją.

Czy kupowanie czegoś mniejszego od 8 cali do DSów ma sens? Wg mnie tak. Nie widać tylu DSów jak byśmy chcieli ale mimo to sporo ich widać, inaczej, w innym kontekście. Przecież sporo osób korzysta z lornetek.

Oczywiście rządzi apertura i tego się nie przeskoczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej ciemne niebo rządzi...

Przykład: telskop (tej samej konstrukcji) 150mm i 300mm to przeskok o 1,5 mag , wystarczy to porównać z zasiegiem z miejsca obserwacji : w mieście masz 3,5mag, na przedmieściach 5,5 mag, na wsi  6,5mag...

 

BTW przeskok z apertury 150mm na 200mm to zaledwie 0,6mag.

 

EDIT

Zeby nie było... bo sie zaraz ktos czepi ;), liczy sie tez powiększenie przy zakładanej źrenicy wyjściowej.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A NexStar 6 SE od Celestron https://deltaoptical.pl/teleskop-nexstar-6-se?from=listing ? - teleskop niewielki, lekki, łatwy w obsłudze i ustawieniu, idealny na wyjazdy w teren. Trudno o bardziej mobilny. Optyka bardzo dobra - wad typu aberracja, czy koma, praktycznie nie da się zauważyć. Nowy kosztuje ok. 5k, więc mieści się w budżecie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem idei, wydać 5 tyś na coś co pokaże tyle samo (a może nawet mniej) niż to co się ma a zajmie tylko trochę mniej miejsca w bagażniku.

Do ds-ów w cenie 5 tyś spokojnie kupisz używanego Taurusa 13" a może nawet większego który jest bardzo mobilny (patrząc pod kątem przewożenia samochodem oczywiście).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż AZ5 jest słaby. Dopiero po głębokich modyfikacjach nadaje się do użytku. Po zamontowaniu łożysk i poskładaniu na nowo wieszałem na nim refraktor 150/750. 

AZ4 może być ale brak mikroruchów co przy refraktorze nie ma znaczenia ale przy SCT już tak. 

Bardzo fajny jest HDAZ na dwie tuby ale z jedną też można działać. Tylko on też wymaga modyfikacji bo lubi się rozkręcić gdy wiesza się cięższy sprzęt. 

Z tych montaży najlepszy jest HDAZ (po liftingu), później AZ4 a AZ5 odradzam, za dużo pracy trzeba włożyć, aby się do czegoś nadawał. 

Coś mi świta, że są dwie wersje AZ5, chyba wersja GSO (?) jest znacznie lepsza (nie miałem). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu się zastanawiam dlaczego są takie rozbieżności w opiniach a co za tym idzie jakości sprzętu pomiędzy Polską a zachodem europy, a w szczególności USA.

Montaż AZ5, w USA jest pod marką Explore Scientifica pod nazwą "Twilight I", i ma bardzo dobre opinie użytkowników. 

https://explorescientificusa.com/collections/twilight-ii/products/twilight-1-mount

Nie wiedziałem, że ten Nasz polski jest tak źle wykonany. A jak spojrzeć to wyglądają identycznie i pewnie "klepie" je masowo ta sama fabryka na dalekim wschodzie.

To co dwie linie produkyjne "top" i "garbage"?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byś do miał w ręce, to byś wiedział :D

Ale są co najmniej dwie wersje na polskim rynku. AZ5 i jakaś lepsza brandowana chyba GSO, nie jestem pewien. 

A co najmniej napisałem dlatego, że kolega, który modyfikował mój AZ5, wcześniej robił to samo ze swoim i mówi, że bebechy są nieco inne.

EDIT może kitajce zrobiły kopię z jakiejś kopi :icon_cool:

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kjacek napisał:

AZ4 może być ale brak mikroruchów co przy refraktorze nie ma znaczenia ale przy SCT już tak.

Hmm..  Poproszę o rozwinięcie myśli. Dla mnie potrzeba mikroruchów wynika z korzystania z dużych powiększeń, bez rozróżnienia jakim typem sprzętu się posługujemy. Waga nie ma tu znaczenia, bo SCT 8" to 6,5kg. Na niekorzyść refraktora przemawia za to długość, która potrafi być utrudnieniem. Przerabiałem też taki zestaw i na wygodę obserwacji ma to znaczny wpływ.

Z moich wieloletnich obserwacji zestawem SCT 8" + AZ4 wynika, że mikroruchy do DSów są zupełnie niepotrzebne. Te obiekty nie "uciekają" tak jak planety. Cała frajda z tego zestawu wynika z możliwości swobodnego skakania od obiektu do obiektu bez każdorazowego blokowania, przekładania, dociskania. Przy odrobinie wprawy można bez problemu podążać za planetami w powiększeniu 200x i więcej. Jeśli głównym daniem są DSy, to mikroruchami w tym zestawie nie ma się co przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz. Mikroruchy przydają się do większych powiększeń.

W SCT czy w MAKu większe powiększenia są jakby naturalne do osiągnięcia, oczywiście zależy to od użytch okularów.

Stosunkowo niedawno pozbyłem się refraktora 150/750 a z niego głównie korzystałem na AZ4 i to był refraktor do szerokich pól, tu sprawował się najlepiej.

Ale gdy ktoś chce dać większy power w refraktorze to mikroruchy też się przydadzą. 

Prawda jest taka, że rzadko korzystam z mikroruchów przy obserwacji DSów. Dobrze je mieć, bo łatwiej przesunąć tubkę o włos. Ale mikroruchy nie są konieczne w obserwacjach oczywiście, w HDAZ ich nie mam i żyję z tym bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Arek_P napisał:

Na niekorzyść refraktora przemawia za to długość, która potrafi być utrudnieniem. Przerabiałem też taki zestaw i na wygodę obserwacji ma to znaczny wpływ.

Prawda, z długą tubą są problemy w standardowym zestawie. Ja rozwiązałem je dodając 40 cm ekstender, kóry montuję do nóg statywu a dopiero do niego montuję montaż. Trochę obawiałem się, że będą jakieś problemy z drganiami ale to jest sztywne i spełnia swoje zadanie.

Wracając do poprzedniego posta, lubię korzystać z dwóch tub na obserwacjach, zwykle SCT do większych powiększeń a refraktor do mniejszych ale to nie jest reguła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wszystko się zgadza. Mamy podobne spostrzeżenia z kjackiem. W SCT 8" okular 40mm (u mnie świetnie się spisywał Swan 72*) daje powiększenie 50x i ono jest w sam raz do czesania nieba. Do tego zestawu polecam jeszcze red dota. Bardzo ułatwia wstępne celowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.