Skocz do zawartości

Guiding poległ


mentos416

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Dzis wystartowałem z guidingiem. Po przeczytaniu wszystkich tematow jakie sie dało o guidingu, obrałem sobie parametry. Niby działa, ale PHD robi ogromne czeste korekty i obiekt tak czy siak ucieka z krzyza od razu... Zdjęcie korekt mi zdechło ale wyglądało jak by za kazdym posunięciem w 2 osiach nbyły obie korekty osi i to na poł wykresu... Czas expozycji na kamerze mam 0,01-0,05s. Agresywnosc była zmieniana od 50-150 w obu osiach i tez nie ma efektu zadnego :/ W czym tkwi problem?

@ Edit: Rozumiem ze do poprawnego guidowania z balkonu nie trzeba ustawiac na polarną? Wg mnie, guiding powinien działac i bez tego.

IMG_20171104_212018.thumb.jpg.95afe4c065a409ecd4f60854b099c898.jpg

Edytowane przez mentos416
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mentos416 napisał:

Po przeczytaniu wszystkich tematow jakie sie dało o guidingu, obrałem sobie parametry.

Na jakiej podstawie ?

12 minut temu, mentos416 napisał:

Czas expozycji na kamerze mam 0,01-0,05s.

2 sekundy - to dobry punkt startowy...

Ustawione na polarną ? acha - widzę że nie no to nie ma prawa działać ;-) sory ....

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, delaa napisał:

 

Nie nie trzeba ale nie będzie działać..... ;-)

hahahaah. to teraz pies zdechł :D O tym nie wiedziałęm. astanawiałem sie ja ludzi z balkonu robią długie czasy rzędy 5 min ;P 

A masz cos do moich parametrów, procz czasu kamery? Bo na pewno będa inne niz w APO ED-ach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, delaa napisał:

Ale to nie ma znaczenia na tym etapie naprawdę  - ustaw montaż przywróć domyślne wartości i jak ogarnirsz jak to działa - a działa "bez wydziwiania" to wtedy można zacząć szlifowanie...

heh. To teraz mam wolne ;P do wiosny xD Ptem odgrzeje tego starego kotleta ;p Dzięki za jasną odpowiedz ;) po poł roku nypania w sieci, dopiero Ty mi powiedziałeś aby n a poczatku działac z domyslnymi i koniecznością ustawienia na polarną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na samym początku zetknięcia się z phd2 ustawiałem tak krótkie czasy naświetlania i nic dobrego mi to nie dawało ;-)

I z czasem też musiałem zrozumieć że guiding nie zastąpi mi poprawnego ustawienia biegun.

Panowie wyżej sporo mi wytłumaczyli. Warto to poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mentos416 napisał:

@ Edit: Rozumiem ze do poprawnego guidowania z balkonu nie trzeba ustawiac na polarną? Wg mnie, guiding powinien działac i bez tego.

Ustawienie na Polarną to określenie potoczne - nie ustawiamy dokładnie na Polarną tylko na biegun który jest w pobliżu Polarnej. Chodzi o to, aby oś RA montażu była DOKŁADNIE równoległa do osi obrotu Ziemi. I zupełnie nie ma znaczenia czy montaż znajduje się na balkonie, czy też na łące. Tak musi być zawsze.

Jeśli z balkonu nie widzisz Polarnej ustaw metodą dryfu. Zajmuje to więcej czasu, ale jest dokładne. Twój setup jest dobry, ale bardzo wymagający ze względu na skalę, tym bardziej te warunki MUSZĄ być spełnione. No i czasy expozycji, jak pisali koledzy nie 0,01-,0,05 tylko 2-3 sekundy. Wtedy powinno działać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pamiętaj o poprawnym wyważeniu całego stupu. Ja na początku swojej drogi z astrofoto też miałem ból. Polarna ustawiona niby ok, a tu wszystko leci mimo to. I nagle ktoś się pyta: a wyważyłeś dobrze cały sprzęt?  A ja zamarłem  - i dotarło do mnie ;-). Czasami w tej walce z wiatrakami banalne rzeczy okazują się tymi kłodami rzucanymi pod nogi :-) Podstawowa sprawa - niczego nie można pozostawiać losowi ;-)

Powodzenia życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzędziel napisał:

Ustawienie na Polarną to określenie potoczne - nie ustawiamy dokładnie na Polarną tylko na biegun który jest w pobliżu Polarnej. Chodzi o to, aby oś RA montażu była DOKŁADNIE równoległa do osi obrotu Ziemi. I zupełnie nie ma znaczenia czy montaż znajduje się na balkonie, czy też na łące. Tak musi być zawsze.

Jeśli z balkonu nie widzisz Polarnej ustaw metodą dryfu. Zajmuje to więcej czasu, ale jest dokładne. Twój setup jest dobry, ale bardzo wymagający ze względu na skalę, tym bardziej te warunki MUSZĄ być spełnione. No i czasy expozycji, jak pisali koledzy nie 0,01-,0,05 tylko 2-3 sekundy. Wtedy powinno działać.

a co do metody guidowania jako ST4 a ASCOM. przez ST4 to jest poprostu sterowanie samym pilotem i guiding kamera z PC, a przez ASCOM to 1kabel wiecej bo od pilota do PC i sterowanie przez np CDC ? zgadza sie? ze przez ST4 wybieramy w PHD2 na montaz jako "OnCamera" a przez ACSOM w phd wybieramy nasz "HEQ5/6" ? bo jest tyle opcji do wybrania w zakłądce montaz ze warto by było sie dowiedziec do czego one słuza ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.