Skocz do zawartości

Rysowanie L w MaximDL


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Dotknął mnie problem kalibracji z którym nie mogę się uporać. W osi Y rysuje mi krótką linie i na dodatek nie powraca dokładnie po niej tyko schodzi mimo że czas w Y mam ustawiony na 15. Próbowałem na różne sposoby i nie ma poprawy ,czasami jak zapodam inną gwiazdę i wpiszę parametry czasu na x i y większe to ta prosta jest długa ale nie wraca mi na miejsce w Y tylko zatrzymuje się gdzieś w połowie a czasami zboczy lekko w górę albo w dół. Jeśli ktoś coś może doradzić będę wdzięczny. A może Maxim coś świruje?

2.jpg

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbuj zwiekszyc guide-options-track box size.  moze gwiazda podczas kalibracji ucieka i maxim ja gubi??? kamera ma dosc spora rozdzielczosc.

guider jest po oagu, czy piggy back?

 

kiedys jak dobrze pamietam, czytalem ze wartosc 15 jest mniej wiecej dla 500mm.

jezeli jedziesz po oagu i z tego co kojarzę to masz ok 800mm to przetesuj 5-8kroków zamiast >15

 

agresywnosci x8 i y8 dla porządnie spasowanego montazu moga byc za duze, proponuje ok 4-5.

kliknij PPM na okienko "Camera 1 Information" i wybierz Camera 2 statistics - zawsze to jakies dodatkowe dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ewidentny Backlash!!! Może się pojawić na styku ślimak/ślimacznica lub na przekładni pośredniej. Wystarczy, że poluzuje się np. sprzęgło na silniku...

Sprawdź wyważenie. Lekkie przeważenie osi De powinno rozwiązać problem. Kalibracja w okolicach przecięcia równika z południkiem.

Możesz zdefiniować Backlash w MaxIm'ie. Jeśli będzie lepiej, to tylko potwierdzenie luzu mechanicznego.

Wielkość okienka nie ma znaczenia - kalibracja w MaxIm'ie leci na pełnej klatce!

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Krzychoo226 napisał:

To może również być kalibracja na wysokiej deklinacji, wówczas oś RA siłą rzeczy będzie pokonywać znacznie mniejsze dystanse.

Tak, ale na screenie Antoniego deklinacja ma +15*, a na takowej powyższą tezę (choć prawdziwą) trudno obronić... :)

Jest też taki patent, żeby kalibrację zrobić 2x, jedna po drugiej. Wtedy MaxIm precyzyjnie wylicza poprawki, ale problem backlash'a dalej pozostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kalibracja w Maximie zupełnie mi się nie podoba. Wystarczyło zrobić 2 razy ruch do przodu i do tyłu w obu osiach i porównać długości odcinków. Mieliby załatwiony pomiar backlashu, a tak pozostaje zgadywać ile on wynosi i wpisać ręcznie.

Wracając do problemu nie wiem jak poważne są te różnice pomiędzy kolejnymi odcinkami 'L', ale wydaje mi się że taki backlash byłby wyraźnie widoczny na guidingu powodując ciągłe korekty to w jedną to w drugą stronę. Czy łapiąc za koniec  pręta przeciwwagi wyczuwasz luz? Jeżeli to da się wyeliminować to może problem z wyważeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy łapię za koniec preta i regraktor to wyczuwam minimalny luz jak w jednej tak i w drugiej osi ale on jest naprawdę mało wyczuwalny mógłbym skasować całkowicie ale to nie będzie dobre. Przed rozbieraniem montażu miałem wieksze luzy i działało wszystko dobrze. Więc teraz po wyczyszczeniu i poskładaniu od nowa i zmiejszeniu luzów powinno być wszystko ok. Wyważenie w osi RA mam tak aby przeważenie minimalne było na ciężarki, w deklinacji mam raczej równo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.