Skocz do zawartości

Zamglone oczy Selene - 5 listopad 2017r


Loxley

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zwykle zdjęcia i opis powyżej przeciętnej! :) Próbowaliśmy z Grzegorzem w sobotę i nawet coś się udało ale warunki nie za dobre były, chociaż Grzegorz zawalczył. W niedzielny wieczór już wracałem do Bydzi z konieczności i tylko z żalem spoglądałem na wschodzącą tarczę Księżyca. Też mam nadzieję na lepsze warunki i okazje zimą. Nowa kamera w drodze więc przebieram szkitkami z niecierpliwości ;) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe zdjęcia.

Zastanawiam się jak to było u Ciebie z tym zamgleniem. Ja tego dnia walczyłem z Łysym wizualnie przez APO 130 i o ile seeing był spokojny to mgiełka tak psuła obraz, że o kontraście mowy nie było, a na Twoich zdjęciach -żyleta. Czy to może zasługa filtra Ha?

Z opisu wynika, że wypadkowa światłosiła Twojego setupu to f14,9. Jakie zatem czasy naświetlania stosowałeś z tym filtrem?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, Grzędziel.

Czas ekspozycji 9-10ms. Mgliste niebo zapewne przyczyniło się do spadku kontrastu, ale na ostrość główny wpływ ma niestabilny obraz. Bardzo długo szuka się najlepszej ostrości, bo nie ma dostatecznie dużo czasu na potwierdzenie, stąd próbkowanie i próbkowanie itd. Niestety to nie są ostre obrazy, choć starałem się, żeby były możliwie dobre. Chciałem utrzymać dotychczasową skalę (F2270mm), ale gdybym zszedł do F1800 pewnie byłbym bardziej zadowolony z ostrości. Tak zmienny obraz sprawia, że w czasie 1/100 sekundy już rejestruje się jego poruszenie. Nie miałem już niestety możliwości ponownych rejestracji przy skróconym czasie. Filtr Halfa 35nm wpływa ogólnie na ostrość, ale on pomaga mi uzyskać dobre własności obiektywu achromatycznego. By mieć spokojniejszy obraz musiałbym wejść w bliską podczerwień, ale tam znowu ASI 120M nie ma dobrej czułości i wydłużanie ekspozycji niwelowałoby cały zysk związany ze zmianą spektrum. 

 

@JSC, "lunarne oczy" to moja nazwa i "oczy Selene" oczywiście też. To taki rodzaj mojej poetyki lunarnej. Od czasu do czasu przemycam elementy własnej estetyki. Do tego co "szkiełko i oko" zarejestruje, dodaję odrobinę kolorytu wytworzonego "sercem". W ten sposób, pozostając w kręgu poważnej nauki, sprawiam, że Księżyc jest też trochę "mój".

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Loxley napisał:

@JSC, "lunarne oczy" to moja nazwa i "oczy Selene" oczywiście też. To taki rodzaj mojej poetyki lunarnej. Od czasu do czasu przemycam elementy własnej estetyki. Do tego co "szkiełko i oko" zarejestruje, dodaję odrobinę kolorytu wytworzonego "sercem". W ten sposób, pozostając w kręgu poważnej nauki, sprawiam, że Księżyc jest też trochę "mój".

Fenomenalna, niezwykle trafna i poetycka nazwa!

Jeśli pozwolisz to będę jej zawsze używał, oczywiście z zastrzeżeniem po wieki autorstwa:)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem znany trik Loxleya do prezentowania formacji przykrawędziowych, by Oczy Selene nabrały jeszcze mocniejszego wyrazu :)

A przy okazji, jakiś czas temu, zainspirowany zapowiedzią zjawiska podaną przez Loxleya, znalazłem dla siebie parkę "oczu" do awatara. To Romer A. W tym wątku jest dobre miejsce by je pokazać. W końcu mam jakiś konkretny awatar :) Dzięki Loxley i gratuluję wątku pobudzającego wyobraźnię.

Selene60.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, Arku. Oczy Selene wyraźnie się zaokrągliły.

@JSC, Gdyby kogoś jeszcze interesowała geneza nazwy "lunarne oczy", to mój post z 2013 roku obszernie do tego się odnosił. https://astropolis.pl/topic/42585-zjawiskowy-księżyc/?do=findComment&comment=514133

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karol W. napisał:

Jak zwykle zdjęcia i opis powyżej przeciętnej! :) Próbowaliśmy z Grzegorzem w sobotę i nawet coś się udało ale warunki nie za dobre były, chociaż Grzegorz zawalczył. W niedzielny wieczór już wracałem do Bydzi z konieczności i tylko z żalem spoglądałem na wschodzącą tarczę Księżyca. Też mam nadzieję na lepsze warunki i okazje zimą. Nowa kamera w drodze więc przebieram szkitkami z niecierpliwości ;) 

Ejjj, Karol pochwal się jaki model kamerki zamówiłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.