Skocz do zawartości

Sprzet do astrofoto.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Wpadla w moje rece taka tuba

https://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102-102/600-OTA-/-wyciąg-HEX-teleskopy-3555.html

Jakbym ja wsadzil na eq3-2 - to porownujac z zestawem co mamy w Astrobazie czyli newton 150/750 na eq3-2  - co lepiej sie sprawdzi w astrofotografii?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod kątem wagi i ogniskowej dla EQ3-2 pewnie lepszy byłby Messier AR-102, optycznie no cóż...

Zawsze można poeksperymentować.  Na forum są fajne fotki z achromatu SW  80/400 na EQ5, więc dlaczego nie. Tubkę doposażyć w tani korektor http://www.astroshop.pl/korektory-pola-i-inne-czesci-optyczne-do-astrofotografii/astro-professional-fieldflattner-0-8x-fuer-astro-professioanl-ed-80/p,54967 i do dzieła. Sam jestem ciekaw jak by to wyglądało. 

Choć zamiast wydać 1400 zł na taki zestaw, wolałbym zainwestować w obiektyw foto. 

Jaka kamera?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tuba mi sie trafila za darmo:)

Mam lustrzanke eosa 1000d

No i zastanawialem sie czy jest sens dorzucac do tego eq3-2 i bawic sie w astrofoto.

W AB mamy 150/750 na eq3-2 i zabawa jest jakby dodac do tego korektor komy byloby jeszcze fajnie

 

Dlatego pytam sie Was czy jest sens kupowac do tego eq3- i bawic sie w astrofoto..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Ta tuba mi sie trafila za darmo:)

Mam lustrzanke eosa 1000d

No i zastanawialem sie czy jest sens dorzucac do tego eq3-2 i bawic sie w astrofoto.

W AB mamy 150/750 na eq3-2 i zabawa jest jakby dodac do tego korektor komy byloby jeszcze fajnie

 

Dlatego pytam sie Was czy jest sens kupowac do tego eq3- i bawic sie w astrofoto..

 

 

Piszesz, że masz tubę za darmo to po chcesz za nią płacić:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj cos objaśniają czy warto (googlowy tłranslator pokracznie tłumaczy, ale cos tm mozna zrozumiec, no chyba że znasz niemiecki ;) ), z tym, ze montaz to tam jest jakiś lepszy:  http://www.scottys-universe.de/Ar102s.html

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki JSC 

Napisze jeszcze raz o co mi chodzi.

Dostalem sama tube jak w linku w pierwszym poscie.

Mam lustrzanke i zastanawiam sie czy jakbym kupil montaz eq3- 2 nie drozszy ( naped mam) to czy z ta tuba mialbym lepsze efekty niz 150/750 na eq3-2 ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

A nie możesz zdjąć SW 150/750 z montażu, dać zamiast niego refraktor i sprawdzić? :) No bo na czym ten Newton wisi?

Montaz mam w AB nie jest moj;)

A w domu mam te tube 102/600

Aparat tez jest moj

Naped to tez moj

Brakune montazu;)

W sumie moge podskoczyc z tuba do AB i sprawdzic przy pogodzie;)

 

Wiec ciach temat;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten refraktor ma krótszą ogniskową i jest nieco lżejszy, także montaż powinien lepiej sobie z nim radzić. Nadal nie będzie to optymalna konfiguracja, ale na pewno lepsza niż newton. Pozostaje pytanie jakości optyki, ale tu już nie jestem kompetentny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wessel napisał:

Ta tuba i matryca Canona to nie jest dobre małżeństwo. Żaden flattner nie da rady.

O i jeden konkretny - ktory pisze, ze nie da rady i tyle.

Dzieki i nie ma sensu drazyc dalej tematu.

 

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z Mateuszem. Achromat do astrofoto to średni pomysł głównie ze względu na aberrację. Z tych dwóch tub wybrał bym zdecydowanie Newtona, choć wymaga on dokładnej kolimacji i sporo pracy -dopieszczania. Oczywiście korektor komy jest niezbędny. Ale efekt może być doskonały. Zobacz jak rewelacyjne zdjęcia z takiej tuby zrobił Łukasz. Oczywiście jego teleskop to nie wersja sklepowa tylko bardzo mocno dopieszczona no i warsztat obróbki na bardzo wysokim poziomie, ale prawda, że warto się pomęczyć dla takiego efektu.

Tanim achromatem nie zbliżysz się nawet do tej jakości -szkoda czasu. Jeśli refraktor to trzeba porządne APO za zupełnie inne pieniądze. A jeśli masz w Bazie Newtona to spróbuj go ogarnąć pod Astrofoto.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Grzędziel napisał:

Nie zgodzę się z Mateuszem. Achromat do astrofoto to średni pomysł głównie ze względu na aberrację. Z tych dwóch tub wybrał bym zdecydowanie Newtona, choć wymaga on dokładnej kolimacji i sporo pracy -dopieszczania. Oczywiście korektor komy jest niezbędny. Ale efekt może być doskonały. Zobacz jak rewelacyjne zdjęcia z takiej tuby zrobił Łukasz. Oczywiście jego teleskop to nie wersja sklepowa tylko bardzo mocno dopieszczona no i warsztat obróbki na bardzo wysokim poziomie, ale prawda, że warto się pomęczyć dla takiego efektu.

Miałem 150/750, kolimowało się go łatwo, a F5 trzymał kolimację zadziwiająco dobrze. Była to wersja wzmocniona wręgami w Astrokraku. Ile to wzmocnienie dodaje sztywności w stosunku do wersji podstawowej niestety nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Grzędziel napisał:

Nie zgodzę się z Mateuszem. Achromat do astrofoto to średni pomysł głównie ze względu na aberrację. Z tych dwóch tub wybrał bym zdecydowanie Newtona, choć wymaga on dokładnej kolimacji i sporo pracy -dopieszczania. Oczywiście korektor komy jest niezbędny. Ale efekt może być doskonały. Zobacz jak rewelacyjne zdjęcia z takiej tuby zrobił Łukasz. Oczywiście jego teleskop to nie wersja sklepowa tylko bardzo mocno dopieszczona no i warsztat obróbki na bardzo wysokim poziomie, ale prawda, że warto się pomęczyć dla takiego efektu.

Tanim achromatem nie zbliżysz się nawet do tej jakości -szkoda czasu. Jeśli refraktor to trzeba porządne APO za zupełnie inne pieniądze. A jeśli masz w Bazie Newtona to spróbuj go ogarnąć pod Astrofoto.

Dzieki Grzedziel , Wessel przed Toba tez mi napisal, ze szkoda pradu;)

A co do podpowiedzi Mateusza tez byla rzeczowa ale tyczyla sie tylko i wylacznke tego, ze ta tuba lzejsza od newtona i ze latwiej by sie prowadzila na tym eq32. O optyce wspomnial, ze nie wie jak z nia bedzie.

Dzieki panowie na takie podpowiedzi liczylem.

Wiec tube oddam komus z rodziny w koncu sam ja dostalem.

A w przyszlym roku  albo za dwa cos sobie sprawie na eq5 ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Miałem 150/750, kolimowało się go łatwo, a F5 trzymał kolimację zadziwiająco dobrze. Była to wersja wzmocniona wręgami w Astrokraku. Ile to wzmocnienie dodaje sztywności w stosunku do wersji podstawowej niestety nie wiem.

Ja poki co w Astrobazie foce dsy tylko z tego setupu 150/750 na eq3-2 i mam suzo frajdy i wfejt tez ok i bez korektora.

A co to by bylo jakby bylo korektor...;)

Strach pomyslec hehhe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr4d napisał:

No ale np Wesselowi chodziło o to, że ja mam Canona i , że canony i taka tuba to nie jest dobry pomysł, że żaden flattner nie da rady.

A kolega podlinkowany fotki pstrykał na eq-5 i kamerka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlinkowana fotka jest robiona bez flattenera i matrycą o przekątnej prawie 22mm i bardzo małym pixelu.

Czyli zestaw też bardzo wymagający.

Żeby nie był, nie upieram się przy tej koncepcji, a nawet uważam że takie połączenie jest dość karkołomne. Podlinkowałem aby pokazać że się da, i tyle.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr4d napisał:

Jeśli robi się zdjęcie w HST to narrowband eliminuje abberację chromatyczną co akurat jest plusem dla takiego zastosowania achromatów. Ale zostaje astygmatyzm i abberacja sferyczna

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RomekAstrobaza napisał:

A co do podpowiedzi Mateusza tez byla rzeczowa ale tyczyla sie tylko i wylacznke tego, ze ta tuba lzejsza od newtona i ze latwiej by sie prowadzila na tym eq32. O optyce wspomnial, ze nie wie jak z nia bedzie.

Otóż to :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.