Skocz do zawartości

Mocowanie Obiektywu Samyang 135mm na szynie Dovetail


Lukasz77

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jako ,że od kilku dni jestem posiadaczem Samyanga 135mm wykonałem mocowanie pod ten właśnie obiektyw, wykorzystując szynę Dovetail 21cm zakupioną w Delta Optical.

https://deltaoptical.pl/szyna-montazowa-dovetail-21-cm?from=listing

Wykonując mocowanie, bazowałem się na systemie które można kupić w Teleskop-Express w dosyć zaporowej cenie:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9891_TS-Optics-Telephoto-Lens-and-Camera-holder-with-Vixen-style-dovetail-bar.html

Moja szyna montażowa oparta na Dovetail wyszła trochę więcej niż 120 zł. Zdjęcia przedstawiają gotowy produkt, może komuś się przyda.

 

 

20171105_144429.jpg

20171105_144445.jpg

20171105_144633.jpg

20171105_144639.jpg

Edytowane przez Lukasz77
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unieruchomienie obiektywu nie przeszkadza w regulacji ostrości, czy stosujemy opcję - regulacja przy poluzowanych śrubach + zablokowanie po regulacji ?

Popraw drugie łącze w swoim poście, bo wskazuje na to, co pierwsze ;)

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyglada bardzo prosto i estetycznie a przede wszystkim solidnie.

To na czym stoi aparat to stopka od statywu? Jak ją mocujesz do szyny.

No i jak się domyślam włożenie obiektywu do mocowania  następuje w pierwszej kolejności, potem mocowanie aparatu do obiektywu i dokręcanie wszystkich śrubek po kolei. :-)

Pytam bo właśnie kończę swój zestaw do zdjęć z krótkimi ogniskowymi. Dla uproszczenia ja mocuję wszystko na solidnych głowicach kulowych, guider na jednej, aparat na drugiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu zastanawiałem się nad takim czymś do zamocowania Atika i obiektywu Nikona (ciężkiego). Napotkałem problem z tym, że nie wiem jak mam dokręcić te śrubki w obejmie, żeby nie przekrzywić obiektywu i nie pogorszyć sytuacji... Dokręcałem na oko po równo każdą, ale nie miałem pewności, co z tego wychodzi. Doświadczalnie (na zdjęciu) nie udało mi się ustalić, czy to działa, czy nie. W każdym razie, ostatecznie zrobiłem sobie bardzo solidny pierścień bagnetowy i porzuciłem obejmę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, MateuszW napisał:

Swego czasu zastanawiałem się nad takim czymś do zamocowania Atika i obiektywu Nikona (ciężkiego). Napotkałem problem z tym, że nie wiem jak mam dokręcić te śrubki w obejmie, żeby nie przekrzywić obiektywu i nie pogorszyć sytuacji... Dokręcałem na oko po równo każdą, ale nie miałem pewności, co z tego wychodzi. Doświadczalnie (na zdjęciu) nie udało mi się ustalić, czy to działa, czy nie. W każdym razie, ostatecznie zrobiłem sobie bardzo solidny pierścień bagnetowy i porzuciłem obejmę :)

Miałem dokładnie taki sam problem , obejma wyrażała obiektyw z gniazda 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejma ze śrubami mocującymi nie przeszkadza w pracy pierścienia ostrości, Samyang ma między pierścieniem ostrości a tym zgrubieniem przed osłoną przeciwsłoneczną około 7mm miejsca na mocowanie śrub od obejm. Obiektyw przykręcałem bardzo delikatnie wszystkimi śrubami równomiernie, całego zestawu jeszcze nie testowałem, czekam na poprawę pogody...

Co do mocowania aparatu do szyny Doevteail wykorzystałem mocowanie Arca-swiss z nieużywanej głowicy kólowej. Mocowanie jest przykręcone do szyny Doevteail z pomocą śruby Inbusowej.

Myślę ,że takie mocowanie powinno tylko pomóc w pracy Sky Watchera Adventurer ze względu ,że Samyang 135mm f2 jest dosyć ciężkim obiektywem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lukasz77 napisał:

Obejma ze śrubami mocującymi nie przeszkadza w pracy pierścienia ostrości, Samyang ma między pierścieniem ostrości a tym zgrubieniem przed osłoną przeciwsłoneczną około 7mm miejsca na mocowanie śrub od obejm. Obiektyw przykręcałem bardzo delikatnie wszystkimi śrubami równomiernie, całego zestawu jeszcze nie testowałem, czekam na poprawę pogody...

Co do mocowania aparatu do szyny Doevteail wykorzystałem mocowanie Arca-swiss z nieużywanej głowicy kólowej. Mocowanie jest przykręcone do szyny Doevteail z pomocą śruby Inbusowej.

Myślę ,że takie mocowanie powinno tylko pomóc w pracy Sky Watchera Adventurer ze względu ,że Samyang 135mm f2 jest dosyć ciężkim obiektywem.

Jaki on tam ciężki, 830 g to wcale nie jest dużo, za to jest stosunko krótki jak na tą ogniskową, radzę dobrze dokręcić śrubki w bagnecie body a nie robić niepotrzebne konstrukcje obciążające tylko montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.