Skocz do zawartości

Kasjopeja w 135mm


grztus

Rekomendowane odpowiedzi

Cóż. Dopiero uczę się obróbki, więc pewnie w którymś kroku za mocno "wyprałem".

Na prośbę jednego z użytkowników udostępniam stack do własnej obróbki. Zachęcam do prezentowania swoich wyników w tym temacie.

Ostrzegam tylko, że to 50 mln pikseli, plik XISF ma przez to prawie 590 MB. Szczęście w nieszczęściu, że przez mój błąd nie zrobiłem drizzle (i już nie zrobię, bo skasowałem pliki źródłowe...) :icon_cool:

Link do pliku: KASJOPEJA (590 MB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, grztus napisał:

Kasjopeja to jeden z bardziej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów naszego nieba. Tworząc charakterystyczną literę „W” dość łatwo odnaleźć ją nad głową, tym bardziej, że główne gwiazdy mają naprawdę sporą i dość jednakową jasność – da się je zauważyć nawet na miejskim niebie (zwłaszcza przy silnym wietrze, gdy w powietrzu nie ma zawieszonych drobinek pyłu).

Poniższe zdjęcie zostało wykonane z mojego nowego podwórka, dzielnica Dzierzków w Radomiu (dokładniej można to sprawdzić na naszej forumowej mapie użytkowników).

Łuna miejska jest tu intensywna (jak by nie było to dość silnie oświetlona dzielnica mieszkaniowa), ale zwykle można zauważyć gołym okiem gwiazdy o jasności 4mag i ciut niższej. I tak jest nieźle, bo miejsce to leży na uboczu, najbliższe latarnie to odległość około 200 metrów - o co w mieście naprawdę nie łatwo :icon_cool:

Jest to moje pierwsze zdjęcie z nowego zestawu, który tak naprawdę tamtego wieczoru dopiero testowałem. Było trochę problemów z wyrównaniem gradientów i nie udało mi się to do końca (lewy górny róg, prawa strona), ale jest chyba całkiem nieźle.

Poniższe zdjęcie dostępne jest w dwóch rozdzielczościach zbliżonych do: Full HD (1920 x 1251 px) oraz 4K (3840 x 2502 px).

obrobka-FHD.thumb.jpg.ec05d169baf6fddf1af8b26bf8f79c62.jpg

 

Informacje o sprzęcie i ekspozycji:

Data i miejsce wykonania: 13.10.2017 r., Radom, Polska.

Aparat: Canon EOS 5Ds R (niemodyfikowany, niechłodzony)

Obiektyw: Samyang 135mm f/2.0 + filtr Kenko LPR type II

Montaż: Sky Watcher Star Adventurer (bez guidingu)

Parametry ekspozycji: ISO 800, F/2.4, 35 klatek x 30 sek. Klatki kalibrowane (bias, dark, flat).

Obróbka: PixInsight 1.8.5, Adobe Lightroom 6

Skoro robiłeś sesję z miasta to czemu dałeś przysłonę 2,4. Trzeba było bardziej przymknąć obiektyw i pociągnąć ciut dłuższe ekspozycje, a byłoby lepiej. Tak jak kolega Piotr zauważył ciut mało koloru jest na zdjęciu, ale myślę, że to kwestia obróbki, choć przy 30s ekspozycjach dużo się też nie zarejestruje. Mimo to idziesz w dobrym kierunku:icon_cool:. Dla porównania moja kasjopeja z samyanga 85/1.4 i starego poczciwego 1000d mod.

kasjopeja.jpg

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przysłony, to chciałem przetestować obiektyw na różnych ustawieniach. Zacząłem od f/2, później skacząc po obiektach doszedłem do f/2.8, a kilka nocy później do f/4 (mozaika Łabędzia, jeszcze tego materiału nie ruszyłem).

Byłem też ciekawy jak zachowuje się filtr Kenko LPR. To niebawem opiszę w oddzielnym temacie.

Dzięki za wskazówki :like:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, grztus napisał:

Co do przysłony, to chciałem przetestować obiektyw na różnych ustawieniach. Zacząłem od f/2, później skacząc po obiektach doszedłem do f/2.8, a kilka nocy później do f/4 (mozaika Łabędzia, jeszcze tego materiału nie ruszyłem).

Byłem też ciekawy jak zachowuje się filtr Kenko LPR. To niebawem opiszę w oddzielnym temacie.

Dzięki za wskazówki :like:

Trzeba testować i samyang 135 daje radę nawet na f2.4. Wyjedź dalej poza miasto, a zobaczysz dużą różnicę na plus. 

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.