Jump to content

Recommended Posts

Cóż. Dopiero uczę się obróbki, więc pewnie w którymś kroku za mocno "wyprałem".

Na prośbę jednego z użytkowników udostępniam stack do własnej obróbki. Zachęcam do prezentowania swoich wyników w tym temacie.

Ostrzegam tylko, że to 50 mln pikseli, plik XISF ma przez to prawie 590 MB. Szczęście w nieszczęściu, że przez mój błąd nie zrobiłem drizzle (i już nie zrobię, bo skasowałem pliki źródłowe...) :icon_cool:

Link do pliku: KASJOPEJA (590 MB).

Link to post
Share on other sites
4 godziny temu, grztus napisał:

Kasjopeja to jeden z bardziej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów naszego nieba. Tworząc charakterystyczną literę „W” dość łatwo odnaleźć ją nad głową, tym bardziej, że główne gwiazdy mają naprawdę sporą i dość jednakową jasność – da się je zauważyć nawet na miejskim niebie (zwłaszcza przy silnym wietrze, gdy w powietrzu nie ma zawieszonych drobinek pyłu).

Poniższe zdjęcie zostało wykonane z mojego nowego podwórka, dzielnica Dzierzków w Radomiu (dokładniej można to sprawdzić na naszej forumowej mapie użytkowników).

Łuna miejska jest tu intensywna (jak by nie było to dość silnie oświetlona dzielnica mieszkaniowa), ale zwykle można zauważyć gołym okiem gwiazdy o jasności 4mag i ciut niższej. I tak jest nieźle, bo miejsce to leży na uboczu, najbliższe latarnie to odległość około 200 metrów - o co w mieście naprawdę nie łatwo :icon_cool:

Jest to moje pierwsze zdjęcie z nowego zestawu, który tak naprawdę tamtego wieczoru dopiero testowałem. Było trochę problemów z wyrównaniem gradientów i nie udało mi się to do końca (lewy górny róg, prawa strona), ale jest chyba całkiem nieźle.

Poniższe zdjęcie dostępne jest w dwóch rozdzielczościach zbliżonych do: Full HD (1920 x 1251 px) oraz 4K (3840 x 2502 px).

obrobka-FHD.thumb.jpg.ec05d169baf6fddf1af8b26bf8f79c62.jpg

 

Informacje o sprzęcie i ekspozycji:

Data i miejsce wykonania: 13.10.2017 r., Radom, Polska.

Aparat: Canon EOS 5Ds R (niemodyfikowany, niechłodzony)

Obiektyw: Samyang 135mm f/2.0 + filtr Kenko LPR type II

Montaż: Sky Watcher Star Adventurer (bez guidingu)

Parametry ekspozycji: ISO 800, F/2.4, 35 klatek x 30 sek. Klatki kalibrowane (bias, dark, flat).

Obróbka: PixInsight 1.8.5, Adobe Lightroom 6

Skoro robiłeś sesję z miasta to czemu dałeś przysłonę 2,4. Trzeba było bardziej przymknąć obiektyw i pociągnąć ciut dłuższe ekspozycje, a byłoby lepiej. Tak jak kolega Piotr zauważył ciut mało koloru jest na zdjęciu, ale myślę, że to kwestia obróbki, choć przy 30s ekspozycjach dużo się też nie zarejestruje. Mimo to idziesz w dobrym kierunku:icon_cool:. Dla porównania moja kasjopeja z samyanga 85/1.4 i starego poczciwego 1000d mod.

kasjopeja.jpg

Edited by peter5
Link to post
Share on other sites

Co do przysłony, to chciałem przetestować obiektyw na różnych ustawieniach. Zacząłem od f/2, później skacząc po obiektach doszedłem do f/2.8, a kilka nocy później do f/4 (mozaika Łabędzia, jeszcze tego materiału nie ruszyłem).

Byłem też ciekawy jak zachowuje się filtr Kenko LPR. To niebawem opiszę w oddzielnym temacie.

Dzięki za wskazówki :like:

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, grztus napisał:

Co do przysłony, to chciałem przetestować obiektyw na różnych ustawieniach. Zacząłem od f/2, później skacząc po obiektach doszedłem do f/2.8, a kilka nocy później do f/4 (mozaika Łabędzia, jeszcze tego materiału nie ruszyłem).

Byłem też ciekawy jak zachowuje się filtr Kenko LPR. To niebawem opiszę w oddzielnym temacie.

Dzięki za wskazówki :like:

Trzeba testować i samyang 135 daje radę nawet na f2.4. Wyjedź dalej poza miasto, a zobaczysz dużą różnicę na plus. 

Edited by peter5
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 214 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.