Skocz do zawartości

Małe Sombrero w Pegazie, czyli NGC 7814


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Łukasz, wiesz że lubię kolorowe gwiazdki ale tym razem według mnie lekko przesadziłeś. Tak blurowałeś środki źe wypłaszczyłeś je zupełnie. Moźe warto odrobinkę białego zostawić na środku tych najjaśniejszych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemne , miękkie zdjęcie - gratuluję. Widać dużo "drobnych" galaktyk w tle - o ile o galaktyce można napisać : drobna :)

W kwestii saturacji gwiazd- zgadzam sie z Wesselem, trochę można by ująć , zwłaszcza niebieskiego.  Ja tez w swoich fotkach mam tendencje do przesadzania w tym  temacie.

Zresztą , widać zjawisko znane z wielu refraktorów , a polegające na rozmywaniu konturów  zwłaszcza  jasnych gwiazd w dosyć pokaźne "halo" , a związane z niepełną korekcja aberracji chromatycznej w zakresie niebieskiego bieguna widma . Mam to także u siebie , mimo że oba nasze TS-y to podobno apochromaty :)

Zauważyłeś ten objaw w swoich klatkach z filtra B?

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzę się kanałowi B i dam znać, a w tym zdjęciu to mam wrażenie, że halo na jasnych gwiazdach wynika z luminancji :(

Luminancja na jasnych gwiazdach wystaje mi poza kolor, możliwe że gdzieś błądzę w obróbce / składaniu RGB+L, niestety nie wiem gdzie i o ile nikt mi nie wskaże lepszej drogi, to jeszcze będę jakiś czas błądził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Auron84 napisał:

Zdjęcie super dziki :) naprawdę nie przyczepiajcie się takich szczegółów jak stare dziadki na emeryturze sorki no :)

Spokojnie, zawsze można się do czegoś doczepić. Jak nie do koloru gwiazd, to np że galaktyka nie jest w centrum. Albo wprost przeciwnie, że jest w centrum tylko pod złym kątem ;)   Mnie natomiast po "lekturze" takiego zdjęcia nurtuje jedno pytanie - ile jest tam  zmiennych do odkrycia i zbadania :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Auron84 napisał:

Zdjęcie super dziki :) naprawdę nie przyczepiajcie się takich szczegółów jak stare dziadki na emeryturze sorki no :)

No, ale do grubych rzeczy nie można sie w tym zdjęciu w żaden sposób  przyczepić więc cóż zrobić - nie ma wyjścia :)

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my faceci tak widzimy inaczej kolory, głębię itp. pamiętam jak kiedyś zdjęcie poszło do Fritza który stwierdził, że wszystko jest ok a tutaj na forum zaczęły się astrofotograficzne litania, że coś nie tak itp. żaden postęp tylko Kwestia Gustu, czasem mam wrażenie,że zachowujemy się jak kobiety przymierzające 500tyś ubrań w odzieżowym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wcisnąć swój laicki komentarz? To kolejne zdjęcie dzikiego po Vdb 141, gdzie wszystko jest bliskie ideałowi, oprócz gwiazd. Gwiazdy na tych zdjęciach są w kolorze pomarańczowym albo niebieskim, i w zasadzie nic pomiędzy. No nie wygląda to do końca naturalnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Radek Grochowski napisał:

Mogę wcisnąć swój laicki komentarz? To kolejne zdjęcie dzikiego po Vdb 141, gdzie wszystko jest bliskie ideałowi, oprócz gwiazd. Gwiazdy na tych zdjęciach są w kolorze pomarańczowym albo niebieskim, i w zasadzie nic pomiędzy. No nie wygląda to do końca naturalnie.

Z tego co pamiętam, to Ktoś inny miał pretensje do dzikiego że wcześniej były za blade. To może zdecydujcie się  ;)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za off, ale wg mnie Fritz robi fotki które fajnie wyglądają jedynie w rozdzielczości awatara z forum.

Często gdyby poświęcił kilka kliknięć więcej podczas obróbki wspiąłby się poziom wyżej. Jednakże po co...., skoro masowce to starcza. Szkoda. 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tayson napisał:

Sorki za off, ale wg mnie Fritz robi fotki które fajnie wyglądają jedynie w rozdzielczości awatara z forum.

Często gdyby poświęcił kilka kliknięć więcej podczas obróbki wspiąłby się poziom wyżej. Jednakże po co...., skoro masowce to starcza. Szkoda. 

Ale  o co kaman ?  Franz dał do zrozumienia, że docenia zdjęcie kolegi dzikiego, a Ty mu z pięści w nos  ?   :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie komentarze, fajnie się to czyta :D Chyba z wszystkimi się zgadzam nawet jeśli nie w 100% to w dużej części :D

Odpowiadając po kolei:

@_Spirit_ rura nie ma korektora pola, można dokręcać dedykowane - i do tego zdjęcia użyłem flattenera TSFLAT3, odleglość (chodzi o odległość do matrycy?) to przyjąłem konieczność wcelowania w 103mm

@franz nie w Warszawie, zdjęcie LRGB z Wwy byłoby raczej dość trudne do wykonania. To było robione z okolic Magnuszewa / Kozienic.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Radek Grochowski napisał:

Mogę wcisnąć swój laicki komentarz? To kolejne zdjęcie dzikiego po Vdb 141, gdzie wszystko jest bliskie ideałowi, oprócz gwiazd. Gwiazdy na tych zdjęciach są w kolorze pomarańczowym albo niebieskim, i w zasadzie nic pomiędzy.

Powiem Ci że obawiałem się skrajnie przeciwnych komentarzy, że na tym zdjęciu gwiazdy mają zbyt wiele kolorów :D A jakich kolorów brakuje?

Bo serio to dotychczas byłem przekonany że kolory gwiazd to właśnie albo niebieskie, albo żółcie, albo pomarańcze. Ewentualnie coś blisko tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest dla mnie bardzo przyjemne - elegancja i ten taki "pro sznyt" do którego dążę ... bez sukcesów na razie...

Czy ktoś może w 15 zdaniach wyjaśnić laikowi co jest na żeczy z tym blurowaniem gwiazd ? Kiedy, poco dlaczego i jak ?

Pozdr.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre słowo - Tobie i wszystkim :) Bardzo mi miło że to zdjęcie jest odbierane w ten sposób - do tego dążę od wielu lat, a sam nie jestem w stanie ocenić tego wrażenia, to pewnie efekt wielogodzinnego gapienia się w ten sam obraz w czasie obróbki :)

 

Blurowanie o którym pisał wessel polega na tym, że jak składasz kolor z luminancją (albo i obrabiasz obraz z OSC), to często dostajesz białe środki gwiazd - a kolor siedzi tylko po brzegu, wręcz czasem widać jedynie kolorowe obwódki. Żeby zabarwić większą powierzchnię gwiazdy, bluruje się je tak, żeby "rozlać" kolor na centrum. Oczywiście są różne techniki, różne sposoby mieszania warstw, maskowania, etc - sztuką jest zabarwić gwiazdy nie tracąc jej ostrości.

W tym przypadku zrobiłem to na tyle mocno, że biel w środkach większych gwiazd została (moim zdaniem bardzo delikatnie ;)) zabarwiona kolorem - co niektórym odbiorcom może się podobać, a niektórym wręcz przeciwnie.

 

W tym tutorialu Jesion pokazuje jak wybarwić gwiazdy (i w zasadzie całe zdjęcie) - akurat w Jego przykładzie gwiazdy zostały wybarwione całkowicie:

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na dole pośrodku kadru coś majaczy, widać na luminancji. Ktoś podpowie co to? Znane mi mapy nieba milczą...

 Możesz pokazać dokładnie o które majaczenie na zdjęciu chodzi bo wszyscy skupili się na gwiazdkach a w tym nikt nie chce pomóc :D.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.