Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie jest dla mnie bardzo przyjemne - elegancja i ten taki "pro sznyt" do którego dążę ... bez sukcesów na razie...

Czy ktoś może w 15 zdaniach wyjaśnić laikowi co jest na żeczy z tym blurowaniem gwiazd ? Kiedy, poco dlaczego i jak ?

Pozdr.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za dobre słowo - Tobie i wszystkim :) Bardzo mi miło że to zdjęcie jest odbierane w ten sposób - do tego dążę od wielu lat, a sam nie jestem w stanie ocenić tego wrażenia, to pewnie efekt wielogodzinnego gapienia się w ten sam obraz w czasie obróbki :)

Blurowanie o którym pisał wessel polega na tym, że jak składasz kolor z luminancją (albo i obrabiasz obraz z OSC), to często dostajesz białe środki gwiazd - a kolor siedzi tylko po brzegu, wręcz czasem widać jedynie kolorowe obwódki. Żeby zabarwić większą powierzchnię gwiazdy, bluruje się je tak, żeby "rozlać" kolor na centrum. Oczywiście są różne techniki, różne sposoby mieszania warstw, maskowania, etc - sztuką jest zabarwić gwiazdy nie tracąc jej ostrości.

W tym przypadku zrobiłem to na tyle mocno, że biel w środkach większych gwiazd została (moim zdaniem bardzo delikatnie ;)) zabarwiona kolorem - co niektórym odbiorcom może się podobać, a niektórym wręcz przeciwnie.

W tym tutorialu Jesion pokazuje jak wybarwić gwiazdy (i w zasadzie całe zdjęcie) - akurat w Jego przykładzie gwiazdy zostały wybarwione całkowicie:

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bardzo dziękuje - tutorial niby znam... ale dociera do mnie wszystko powoli bardzo... ;-)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Cytat

Na dole pośrodku kadru coś majaczy, widać na luminancji. Ktoś podpowie co to? Znane mi mapy nieba milczą...

Możesz pokazać dokładnie o które majaczenie na zdjęciu chodzi bo wszyscy skupili się na gwiazdkach a w tym nikt nie chce pomóc :D.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Crop 1:1 z środka dolnej krawędzi zdjęcia

NGC7814-L_majaki.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To jest element jakieś większej smugi. DSS

vvvv.png.3e91dc30f456a4eeeb9caec94e6b1ca8.png

vvv.png.5b52f6495900909c12c05d82e9e50313.png

• Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To może być kawałek IFN. To wprawdzie dość nisko, no ale Sh2-73 wcale nie tak daleko leży, a jest uznana za część IFN.

• Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zdjąłem kolor z centrum gwiazd. Jak dobrze że ostatnie operacje na gwiazdach mam na warstwach :D

!Final_NGC7814-LRGB_V9_1920px.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak dla mnie jeszcze za dużo zostało, ale to kwestia subiektywnego oglądu. Brawo Łukasz!

• Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta