Skocz do zawartości

jaki montażyk?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie - to znów ja;)

Z tubą nie wypaliło - a więc kolejne pytanie do Was.

Wczoraj udało mi się kupić obiektyw Canon 50 mm 1.8 STM jeszcze na gwarancji (za 200 zł - taniocha co nie;)).

Wczoraj tak sobie poszperałem na necie - i ten obiektyw całkiem nieźle sobie radzi z astrofotografią:)

 

No i pytanie : ile kosztował by jakiś mały montażyk, który pociągnął by lustrzankę z tym obiektywem tak chociaż 60 sekund?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fastrona zrobisz sam ze sklejki i śrubki, napęd z najtańszego krokowca i Arduino wyjdzie Ci w sumie taniej niż ten obiektyw :) Ale trzeba mieć narzędzia, dużo czasu i samozaparcia.

Ja robiłem kilka zdjęć tym obiektywem, chyba jednak trzeba zejść do f3.5 (na APS-C) żeby nie było widać problemów optycznych - zależy od tego, jaka finalna rozdzielczość zdjęcia Cię interesuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dziki napisał:

Jestem ciekaw jak to szkło Ci się sprawdzi w astrofoto. Mam ten obiektyw i wiem już że nieprzymkniętego nigdy więcej nie użyję ;) Na f/1.8 robi niezłą masakrę na rogach (na FF).

Tak wiem, ze na f1.8 robi masakre na pelnej klatce przede wszystkim

Ja mam ASP-C i myslalem zeby zaczynac focenie od f 2.8.

 

Dzieki Maro21 za podpowiedz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Fastrona zrobisz sam ze sklejki i śrubki, napęd z najtańszego krokowca i Arduino wyjdzie Ci w sumie taniej niż ten obiektyw :) Ale trzeba mieć narzędzia, dużo czasu i samozaparcia.

Ja robiłem kilka zdjęć tym obiektywem, chyba jednak trzeba zejść do f3.5 (na APS-C) żeby nie było widać problemów optycznych - zależy od tego, jaka finalna rozdzielczość zdjęcia Cię interesuje :)

Dzieki za kolejnego tipa.

A co do rozdzielczosci to zawsze robie resize tak do max 2000 pix szerszy bok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maro21 napisał:

Od dłuższego czasu pstrykam tym modelem canona , minimalna przyslona to f2.8 , ale w rogach nie jest dobrze , optymalną to f,4.0

Ok dzieki

Ale jak zobaczylem ceny tych glowic czy montazy - to niestety pozostane przy foceniu ze statywu poki co hehe

Czyli po jakies 7 sekund ujecia;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Maro21 napisał:

A zmajstrowanie  fastrona ze sklejki nie wchodzi w grę ?  Zdjęcia z f 4 i f 3,2( z cls) iso 800  klatki po 240 i 180s ok 2 godzin

f4.jpg

f3,2.jpg

Ze mnie taki monter jak z koziej dupy traba;)

Moge co najwyzej komus zaplacic za zrobienie takiego cuda hehe

 

 

A zdjecia super

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RomekAstrobaza napisał:

Witajcie - to znów ja;)

Z tubą nie wypaliło - a więc kolejne pytanie do Was.

Wczoraj udało mi się kupić obiektyw Canon 50 mm 1.8 STM jeszcze na gwarancji (za 200 zł - taniocha co nie;)).

Wczoraj tak sobie poszperałem na necie - i ten obiektyw całkiem nieźle sobie radzi z astrofotografią:)

 

No i pytanie : ile kosztował by jakiś mały montażyk, który pociągnął by lustrzankę z tym obiektywem tak chociaż 60 sekund?

Pozdrawiam

Czemu tylko 60 sekund, przy takich czasach wiele nie zdziałasz, tym bardziej że przysłonę trzeba przymknąć. Przy tej ogniskowej to nawet na vixen polarie pociągnie kilka minut.

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, peter5 napisał:

Czemu tylko 60 sekund, przy takich czasach wiele nie zdziałasz, tym bardziej że przysłonę trzeba przymknąć. Przy tej ogniskowej to nawet na vixen polarie pociągnie kilka minut.

Napisalem, ze chociaz 60 sekund takie minimalne minimum;)

Oczywiscie czym wiecej tym lepiej;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, _Spirit_ napisał:

Na astrotracku ciągnąłem 5 min - 135mm. Tylko polarna.

Zdaje się, że kolega Domek przy tej ogniskowej ciągnął klatki 10 min. Nawet niebrzydko to wyszło:emotion-5:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=45881

Edytowane przez peter5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, _Spirit_ napisał:

Na astrotracku ciągnąłem 5 min - 135mm. Tylko polarna.

 

Teraz, peter5 napisał:

Zdaje się, że kolega Domek przy tej ogniskowej ciągnął klatki 10 min.

Nie mój portfel takie astrotacki;)

poważnie zostanę póki co przy statywie;)

 

a macie namiary na instrukcje jak zrobić sobie samemu taki montaż (co trzeba kupić itp)? może kiedyś bym spróbował?

Na przykład w ferie, bo trochę czasu będzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten obiektyw co ty i zawsze przymykam do 3.5, chociaz pewnie i mozna bardziej. Prowadze na SWSA i sobie chwale, chociaz astrotrak kusi dokładniejszym prowadzeniem, ale chyba z tego co wiem to maksymalna tura trwa u niego 2h i potem trzeba go "przewijac" do pozycji poczatkowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, RomekAstrobaza napisał:

Ok dzieki

Ale jak zobaczylem ceny tych glowic czy montazy - to niestety pozostane przy foceniu ze statywu poki co hehe

Czyli po jakies 7 sekund ujecia;)

Zdajesz sobie sprawę, że nie nadrobisz sumarycznego czasu ilością ekspozycji?. Rotacja rozwali Ci wszystko w rogach i po stackowaniu akceptowalne będzie 30% centrum klatki ...

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RMK napisał:

Zdajesz sobie sprawę, że nie nadrobisz sumarycznego czasu ilością ekspozycji?. Rotacja rozwali Ci wszystko w rogach i po stackowaniu akceptowalne będzie 30% centrum klatki ...

tak zdaję sobie sprawę:)

traktuje to jako zabawę - nie będę rwał sobie włosów z głowy jak zdjęcie nei wyjdzie:)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.