Jump to content

Księga do astronomii z 1895r.


Recommended Posts

Prosimy!

Uwielbiam takie stare ksiązki, bo tam jest wszystko wyłożone łopatologicznie i autor pisał dopiero wtedy, gdy sam rozumiał zagadnienie. Teraz to róznie bywa z tym pisaniem ze zrozumieniem :D;) 

Nawet jesli  cos się zmieniło od tego czasu w astronomii  (pewnie sporo...) to i tak warto poczytac właśnie dlatego, aby wiedziec co się zmieniło.

Edited by JSC
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

ooo, ale numer :D To jest ta książka! Ale słuchajcie... jaki ona ma stary zpach! Obłędny. Mam trochę przedwojennych ksiąg, głównie od chemii, ale ta jest wyjątkowa. Widać że ktoś ją mocno użytkował te ponad sto lat temu.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Bellatrix napisał:

Ale słuchajcie... jaki ona ma stary zpach! Obłędny.

Zapach papieru, kurzu w starych książkach i farby w nowych stanowi wyższość analogowych "nośników" nad nowymi technologicznymi nośnikami,  zwłaszcza dla pasjonata :).

Link to post
Share on other sites
Uczeni ludzie, zajmujący się badaniem ciał niebieskich ( astronomowie) używają do swych badali i obserwacyi lunety czyli teleskopy, po polsku dalekowidze; jest to przyrząd optyczny, służący do wyraźnego widzenia w zwiększeniu przedmiotów, które dla ich oddalenia wydają się nam bardzo małymi.
:D
 
 • Like 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, HAMAL napisał:
Uczeni ludzie, zajmujący się badaniem ciał niebieskich ( astronomowie) używają do swych badali i obserwacyi lunety czyli teleskopy, po polsku dalekowidze; jest to przyrząd optyczny, służący do wyraźnego widzenia w zwiększeniu przedmiotów, które dla ich oddalenia wydają się nam bardzo małymi.
:D
 

Właśnie z takich powodów uwielbiam sięgać czasem do bardzo starych książek - można zobaczyć/przeczytać jak zmieniło się postrzeganie świata na przestrzeni lat ;)

 • Like 2
Link to post
Share on other sites

poezja! :D

Na jakie różne przeszkody napotyka kometa na swej drodze, trudno nawet opisać. Pomału i leniwo wlecze się kometa w punkcie odsłonecznym, słońce przedstawia się jej wtedy, jako mała gwiazda, ledwie czuje działanie jego promieni. Ale lubo promienie słońca nie świecą i nie grzeją, już w takiej odległości, czuć się zawsze daje masa jego i wtedy siłą przyciągania zmusza kometę do powrotu. Kometa słucha głosu swego władzcy, zwolna zwraca się i wlecze, aby ujrzeć pana swego, powrót ten trwa nieraz całe setki stuleci. W miarę jak się zbliża ku wladzcy, biegnie żwawiej, słońce widzi jaśniejszem, rośnie mu w oczach, przebiega szybko układy wielkich planet, z nadzwyczajną szybkością przebiega mimo ziemi i wzbija się ku słońcu nieraz tak blizko, że się prawie jego powierzchni dotyka.

 

a klikając w słowo kluczowe "astronomia" mamy 4 strony takich dzieł:

https://www.sbc.org.pl/dlibra/results?action=AdvancedSearchAction&type=-3&p=0&content%3Aoperation=AND&contentQuery=&search_attid1=4&search_value1=astronomia

astro.jpg.3d26bb33a56604f4e4cd7d9c5c932b01.jpg

 • Like 4
Link to post
Share on other sites

Obłędne :D Dlatego ja czytam prawie tylko przedwojenne podręczniki. Z chemii mam ich bardzo wiele. Od tych ksiąg wionie jakąś taką specyficzną niewinnością, świeżością. Naukowcy podchodzili do tematu z sercem. Patrzyli w niebo a nie tylko w ekran komuptera. To samo z chemią. Wiadomo, że część informacji jest już nieaktualna, ponieważ stan wiedzy się zmienia i wiadomo- dane poddaje się weryfikacji co jakiś czas. Ale i tak warto, wiem to po 16 latach nauki chemii. Stare księgi są bardzo wartościowe. A przy okazji zachwycają cudnym słownictwem :)

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Thanks
   • 238 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.