Skocz do zawartości

Waga przeciwwagi do SW 150/750


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

Chciałbym zrobić  przeciwwagę do tego teleskopu.

Nie bardzo wiem do kąd zmierzyć ile SW 150/750 z lustrzanką wystaje  z  EQ3-2.  Pręt do przeciwwagi ma ok. 27 cm długości.

 

Ile powinna taka przciwwaga ważyć, jak najmniej? 

Mam pojemnik o średnicy 9cm i wysokości 5cm, z fi 2cm otworem  w środku,  w którym zmieściło by się 3kg ołowiu, ale obawiam się że to za mało, bo teleskop waży 5 kg. 

Z lustrzanką pewnie ponad 5,5kg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama goła tuba waży 5,5kg (głowy nie dam ale chyba bez dovetaila i obejm!), z lustrzanką, korektorem jeśli używasz, złączką gwintową jeśli używasz, jakimiś kablami to śmiało 6,5 kg, jeśli do tego dodasz szukacz/guider czy astropudełka to licz 7kg spokojnie.

Moim zdaniem potrzebujesz 1 x 5kg i 1 x 3,5kg. Spojrzałem właśnie na zdjęcie swojego setupu z tą tubą, szukaczoguiderem, kamerką OSC i astropudełkiem (dość ciężkie było) - i na pręcie miałem właśnie 5kg + 3,5kg, z małym zapasem na jego końcu.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i lepiej coś kupić, ale ja jestem tak skonstruowany, że jak sam coś mogę zrobić, to najpierw próbuję zrobić. 

Wszystko inne oprócz ołowiu jest 2 razy lżejsze, czyli 2 razy więcej miejsca zajmuje. A na moim statywie z drewna nie ma za dużo miejsca. Może go jakoś podwyższę z czasem.

Blacha ołowiana z 1mm grubości by była najlepsza, jak bym gdzieś znalazł, to bym powycinał kółka, zamiast topić.

7 kg ołowiu... sporo.

Co prawda rozebrałem kilka akumulatorków 12V i wyjąłem z nich płytki, ale nie wiele ołowiu w nich jest. Z jednej płytki kilka kropli się wytapia.

Nie warte zachodu. Dużo pracy, mały zysk.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj właśnie byłem na warsztacie samochodowym koło mnie i mieli ze 100 sztuk starych ciężarków, bo dopiero co opróżnili pojemnik.

Tylko jeden był z ołowiu. Reszta z czegoś twardszego.  Więc wróciłem do domu z 25g ołowiu. Jeszcze 300 takich znajdę i starczy :-)

Może do gumiarza się przejadę.

DSC_0407.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prościej, taniej a zdrowiej pociąć i nawiercić jakieś hantle do ćwiczeń? Albo małe talerze od sztangi? Osobiście nie widziałem przeciwwag do montażu EQ robionych z ołowiu. Zwykłe żeliwo. W tych sportowych przyrządach też. Różnica objętości w stosunku do ołowiu nie taka wielka: gęstość ok. 7.8-7.9g/cm3 zamiast 11g/cm3

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie chce mi się ołowiu topić.   Więc jak nie znajdę blachy ołowianej to może i z żeliwa kupię.

Kiedyś robiłem małe ciężarki do czegoś innego z blachy.

Ciąłem ją na malutkie kawałki nożyczkami, wsypywałem w pojemnik i ubijałem do kupy młotkiem a na koniec żywicą zalewałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.