Skocz do zawartości

QHY163C + obiektyw SONY


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

przychodzi mi na myśl tylko jedna opcja - A -> E i to przez E -> T2 - tylko uwaga - bagnet A ma 44,5mm bf, E - 18mm, może nie dać się ostrzyć w nieskończoności

jest trochę na ebayu:

https://www.ebay.com/b/Camera-Lens-Adapter-for-Sony-Alpha-Minolta-AF-Lens/30059/bn_82061

https://www.ebay.com/b/Lens-Adapters-with-Sony-Alpha-Minolta-AF-Camera-Lens-Fitting/30059/bn_82007

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, nie spotkałem się z konwerterami z A na T2 :( a mam kilka szkieł - Zeiss, Sigma - co można by zapiąć...

jest tylko małe "ale" - jak dobrze pamiętam, to większość szkieł zamyka przysłonę po zdjęciu z aparatu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, AMR napisał:

niestety, nie spotkałem się z konwerterami z A na T2 :( a mam kilka szkieł - Zeiss, Sigma - co można by zapiąć...

jest tylko małe "ale" - jak dobrze pamiętam, to większość szkieł zamyka przysłonę po zdjęciu z aparatu :(

tak, prawie wszystkie obiektywy zamykają przysłonę. Ja zamówiłem złączkę w astrokraku, zobaczymy jak się będzie spisywać (jeszcze nie przyszła) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.11.2017 o 17:18, Fotosnajper 12 napisał:

Witam.

Pierścienie pośrednie do makro, gołe bez jakichkolwiek styków na aledrogo po chyba niecałe 30 zeta. Pierwszy pieścień z bagnetem do obiektywu ma ok. 10mm. On tam powinien mieć z drugiej strony gwint M57x0,7. Do tego redukcja M57x0,7 na gwint taki jak ma kamera, odpowiedniej długości by obiektywem wyostrzyć przy końcu skali.  

Wydaje mi się, że to będzie najprostsze rozwiązanie. Jednak najpierw zamówię pierścienie pośrednie. Jak już będę je miał sprawdzę jaką redukcję zamówić aby wkręcić to do kamery.

Przy żadnym opisie pierścieni nie znalazłem potwierdzenia jaki jest gwint i w sumie nie wiem na pewno jaką redukcję do T2 zastosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2017 o 20:26, Fotosnajper 12 napisał:

Witam.

Jak widzisz na moim zdjęciu mam do pierścienia dorobioną tulejkę/redukcję na 1,25" do,kamery, jeszcze nie wyczernioną. Na pewno na pierścieniu u mnie jest gwint taki jak podałem.

Pozdrawiam.

No i okazuje się, że gwint na pierścieniach jest M60x0,75, a nie jak zapewniałeś M57x0,75...

Potrzebuję więc redukcji: M60x0,75 (gwint żeński) na M42x0,75 (gwint męski)

Może ktoś posiada i nie jest mu potrzebna - chętnie odkupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fotosnajper 12 napisał:

U mnie jest M57x0,7 i nie jest tajemnicą, że pracuję na Nikonie. Więc jest prawdą to co podałem. Odpowiedzialności za producenta i stosowanie innych gwintów nie biorę.

Tajemnicą nie jest od teraz, bo dopiero teraz napisałeś... A tematem tego wątka jest SONY, a nie NIKON - inne bagnety, inne gwinty.

Nie mniej jednak, jestem Ci bardzo wdzięczny za dobry pomysł rozwiązania problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem uniknąć tragedii... Ten bagnet z pierścieni pośrednich za 30 zł, oraz to https://www.aliexpress.com/item/LL1624-Metal-Rear-Lens-Reverse-Mount-Protection-Ring-for-Sony-Minolta-MA-AF-Lens-58mm-Filter/32800696430.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.270.MlN254 to zasadniczo to samo i jednocześnie NAJGORSZE BADZIEWIE, JAKIE KIEDYKOLWIEK ŚWIAT WIDZIAŁ!!! Nie kupujcie tego, a jak już ktoś kupił, to niech przejedzie czołgiem, wrzuci do młockarni a na koniec wsadzi do pieca hutniczego w celu całkowitej anihilacji!

Ja niestety nie wiedziałem w co się pakuję i również zrobiłem adapter do obiektywu (akurat Nikon) na bazie tego syfu. Ten twór chińskiej bezmyślności technicznej jest tak tragicznie luźny i niedopasowany, że nawet z lekkim i krótkim obiektywem odgina się o dobry milimetr, tak że widać wyraźną szparę przy bagnecie. Przy cięższym obiektywie tele jest już absolutna tragedia i jeszcze większe odgięcie. Chyba nie trzeba nikomu mówić, co to oznacza dla osiowości zestawu. Gwiazdy są zmasakrowane i tyle.

Także szkoda mi Ciebie AdamieK, ale wpakowałeś się w niezłe gó*no. 

Jak sobie poradziłem ja? Poświęciłem jeden z tych, porządnych pierścieni, które używam normalnie (https://www.cyfrowe.pl/aparaty/delta-pierscienie-posrednie-13--21--31mm-do-aparatow-z-bagnetem-nikon-af-wersja-eco.html), dorobiłem do nich specjalną złączkę w AK, którą jeszcze trochę podziergałem na wiertarce i złożyłem z tego porządny adapter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Fotosnajper 12 napisał:

Witam.

Mateusz, nie domonizował bym. Twoje pierścienie są z bagnetem PVC, ja mam z bagnetem Al. Twoje kosztowały 199 zeta, moje 250. Jeden syf. Tobie zostało pięć dych w kieszeni.

Co u Ciebie kosztowało 250?

To nie tak. Po pierwsze, w bagnecie żeńskim, który nas interesuje są dwa elementy metalowe i tylko jeden plastikowy. Po drugie obecność plastiku nie ma żadnego znaczenia, mimo tego pracuje on znakomicie. Bagnet w moich pierścieniach jest wykonany z należytymi tolerancjami i obiektyw nakręca się z odczuwalnym oporem, podobnie jak do body aparatu, co gwarantuje bardzo sztywne połączenie. Bagnet na którym ty się opierasz jest po prostu luźny, w pewnych miejscach zbyt cienki, co nie zapewnia prawie żadnego docisku. Gdyby Twój bagnet zaprojektowano zgodnie ze stosowanymi wymiarami bagnetów, to wszystko byłoby ok. Niestety projektanta chyba zaćmiło i zaprojektował niepoprawne wymiary, a fabryka tłucze to w milionach. Problemem nie jest materiał, jakość wykonania, czy coś innego, a sam projekt tego elementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Agent Smith napisał:

Niestety, nie jest tak łatwo, bowiem ta przejściówka wcale nie jest T2. Owszem posiada gwint M42, ale nie M42x0,75. A to wcale nie jest to samo.

Mam takie tuleje i te gwinty do siebie nie pasują.

T2 to tuleja z gwintem M42x0,75 i taki mają np. kamery, koła filtrowe itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fotosnajper 12 napisał:

Przecież sam podałeś stronę, więc przewiń na dół i będziesz wiedział.

Tego zdania nie rozumiem.

11 godzin temu, Fotosnajper 12 napisał:

Kto projektował "mój" pierścień? Ten sam co Twój. Z wykonaniem i innymi sprawami jest tak samo.

A odnośnie tego, to cóż... to był zakup na którym jak dotąd najbardziej się zawiodłem na tym sprzedawcy... Jawne wciskanie szajsu w abstrakcyjnej cenie.

A ten mój nowy pierścień, na bazie tych pierścieni za 200 zł wykonałem już sam, złączka była z mojego projektu. No i pragnę zauważyć, że w moich pierścieniach są 3 bagnety, więc potencjalnie cena spada 3 krotnie.

11 godzin temu, Fotosnajper 12 napisał:

Jedna różnica. Tylny bagnet z Al wytrzyma dłużej nić plastik. 

Czy ja wiem. Tak cienkie wypustki, jakie są w Twoim bagnecie mogą się wyłamać w każdej chwili. Wiadomo, że plastik się kiedyś wytrze, ale jak na razie po dobrych kilku latach używania tych moich pierścieni (do makro) bagnety są nienaruszone.

Najbardziej nie rozumiem, jakim cudem w praktyce ten pierścień się u Ciebie sprawdza. U mnie pierwszy test na gwiazdach wystarczył, żeby upewnić się, że 2 mm szpara na bagnecie jest faktycznie niedopuszczalna, jak podejrzewałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Fotosnajper 12 napisał:

Witam.

Mateusz, na stronie którą podlinkowałeś, na dole jest odnośnik do pierścieni makro ale z bagnetem aluminiowym i z ceną 269 zł czy jakoś tak. Ja takie kupiłem gdzie indziej i taniej, a potrzebne mi były do zdjęć makro i tam się sprawdzały jako tako, a mogę powiedzieć dokładnie, że jakoś dawały radę, a powinna być jakość. I tyle odnośnie jakości pierścieni makro. Wypustki są trzy, zajmują ok 2/3 obwodu bagnetu, dokładnie tak jak inny osprzęt. Nie wieszam na nich kilogramów, bo teleobiektyw powinien i musi! mieć stopkę statywową. A jak wieszasz wszystko na gwincie w body to się nie ma co dziwić o dwumilimetrowej dziurze, choć często to przytaczasz, więc pytanie czy czasami Twoje body nie ma zjechanego bagnetu, bo u mnie z najgorszymi złączkami miałem może kilka setek luzu. Co Ty na to? 

Obecnie na różnych złączka bagnetowych wieszam lekką kamerkę, a teleobiektyw oparty jest na stopce statywowej. Nie mam żadnego problemu. Body D90 wieszam na złączkach które od przodu albo są wkręcone w gwint, albo założone na odpowiednie tulejki na obiektywy z serii M42. Żadnych dziur po 2mm nie widziałem. Mam za to problem z kółkami winietowania, ale to raczej nie wina złączek, bo ich tam nie ma.

Pozdrawiam.

Myślałem, że ciągle piszesz o tym pierścieniu za kilka dolców. Masz rację, że pierścienie za 269 zł byłby jeszcze lepszym i prawdopodobnie całkowicie docelowym wyjściem, choć jak zaznaczam już ta plastikowa (częściowo!) wersja daje dobrze radę. Piszesz, że w makro sprawdzały się jako tako, więc w czym był problem?

Teraz żeby się nie pogubić, jakimi pierścieniami łączysz kamerkę z obiektywami? Tymi po kilka dolców?

W przypadku stosowania body nie mam żadnych dziur. Połączenie bagnetem body jest sztywne. Czy to stosując sam obiektyw, czy też tele 70-300 plus wszystkie 3 pierścienie, z czego robi się pokaźna armata. Niestety ten tani teleobiektyw nie ma gwintu statywowego, a mimo to bagnet body i pierścieni daje radę!

W zastosowaniach astro mówię o konfiguracji: Atik383 + złączka bagnetowa z pierścieni makro + obiektyw Nikkor 180 mm. Zarówno obiektyw, jak i kamera ważą po ok 0,8 kg. Obiektyw również nie ma gwintu statywowego. I w tej konfiguracji, gdy stosuję tą tanią złączkę z pierścieni po kilka dolców, to powstaje dziura rzędu 2 mm na łączeniu bagnetowym. Gdy użyję złączki z tych pierścieni makro za 200 zł, to żadna dziura nie powstaje i połączenie jest całkowicie sztywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Fotosnajper 12 napisał:

Pierścienie makro te za ponad dwie stówy mają lekki luz osiowy...

A to ciekawe :) W moich pierścieniach za 199 luz osiowy jest skrajnie minimalny, choć faktycznie jakiś jest. Nigdy jednak nie zauważyłem takiego problemu, jaki opisujesz, dla mnie te pierścienie pracują super. Pytanie tylko, czy to wynika z faktycznie większego luzu u Ciebie, czy mniej wymagającego makro u mnie.

Natomiast w moim wypadku ten tani bagnet, o którym mówisz wykazuje istotnie większy i po prostu nieakceptowalny luz osiowy, oraz o czym pisałem wcześniej również nieakceptowalny luz poprzeczny. Faktycznie odgięcie tych sprężynujących wypustek poprawia sytuację, ale wciąż za mało.

Nie wiem, może są takie duże różnice w egzemplarzach, że masz zupełnie odwrotne odczucia, niż ja? Aż trudno uwierzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11/25/2017 o 23:46, AdamK napisał:

Niestety, nie jest tak łatwo, bowiem ta przejściówka wcale nie jest T2. Owszem posiada gwint M42, ale nie M42x0,75. A to wcale nie jest to samo.

Mam takie tuleje i te gwinty do siebie nie pasują.

T2 to tuleja z gwintem M42x0,75 i taki mają np. kamery, koła filtrowe itp.

Ja zwykłem wkręcać je z użyciem siły i zwykle działało ;)
Jakby co to jest też M48, a przejściówka M48->T2 to banał.

Mateusz pisze, że to badziew - zamówiłem wszystkie 4, pożyjemy, zobaczymy.
Tak czy siak w tej cenie o tragedii mowy być nie może ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.