Skocz do zawartości

Wzorce jednostek miar - domowy sposób ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy w jakiś domowy, amatorski sposób można określić wzorce jednostek miar ? 

Po prostu - czy można sprawdzić czy miarka, linijka, suwmiarka itp. prawidłowo mierzy ? 

Może jest jakiś wzorzec "naturalny", który ma "niezmienną" wartość np. 1,34 m lub metoda matematyczna. Dostępne amatorsko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe pytanie, choć mało astronomiczne :P

w warunkach domowych chyba trudno byłoby zrekonstruować jednostki z niczego i z dużą dokładnością. przychodzi mi do głowy tylko że długość metra można wyznaczyć obserwując swobodne spadanie ciała z przyspieszeniem g. oczywiście do tego potrzebny jest wzorzec czasu, który z kolei można potwierdzić obserwując ruch gwiazd. o, czyli jednak jest astronomia :D

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, szuu napisał:

ciekawe pytanie, choć mało astronomiczne :P

w warunkach domowych chyba trudno byłoby zrekonstruować jednostki z niczego i z dużą dokładnością. przychodzi mi do głowy tylko że długość metra można wyznaczyć obserwując swobodne spadanie ciała z przyspieszeniem g. oczywiście do tego potrzebny jest wzorzec czasu, który z kolei można potwierdzić obserwując ruch gwiazd. o, czyli jednak jest astronomia :D

 

.... ale do obserwacji gwiazd są potrzebne jakieś przyrządy pomiarowe :D 

Szu, w tej chwili to przebiłeś mnie z bezpośredniością :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, JaLe napisał:

.... ale do obserwacji gwiazd są potrzebne jakieś przyrządy pomiarowe :D 

do wyznaczania długości doby gwiazdowej można użyć przyrządu, np. wbitych w ziemię patyków, ale one byłby tu tylko przyrzadem pomocniczym bo niczego nie mierzą i nie wymagają wcześniejszej znajomości jednostek miary :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to samo kreślenie "wzorzec" przeczy możliwości (cz też logiczności) jego wyznaczenia. Bo to w końcu wzorzec. Można go co najwyżej skopiować dokładnie. Są miejsca zwane komparatoria, gdzie można porównać i określić poprawność swojego przymiaru czy też urządzenia mierniczego, oczywiście w określonych warunkach atmosferycznych...

Edytowane przez Kunzite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, astrokarol napisał:

Po prostu - czy można sprawdzić czy miarka, linijka, suwmiarka itp. prawidłowo mierzy ? 

A jakiej dokładności oczekujesz? Z przykładu 1.34m można wysunąć wniosek, ze b małej tj cm

Edytowane przez Vaud
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, fizyk5 napisał:

Witaj

A możesz napisać, po co ci to?

I z jaką dokładnością te wzorce chcesz wyznaczać?

aa.jpg.8de74310ca7f416754d5f71e778e67c0.jpg

Każda z tych jednostek ma swoją definicję.

Wszystko inne jest dokładnie lub mniej dokładnie do nich ustawione.

Chyba z czystej ciekawości. Zaczęło się gdy pomyślałem "czy miarka rzeczywiście wskazuje 1m ?"

Dokładność powiedzmy 0,1 mm dla 1m (1000 mm).

Wiem, że metr ma definicję ale nie mam i pewnie mało kto ma możliwość zmierzenia jaką odległość przebywa "światło w próżni w czasie1/299 792 458 s" ;)

42 minuty temu, Kunzite napisał:

 Można go co najwyżej skopiować dokładnie. 

I to bym chciał zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawość, próbuj, może coś wymyślisz.

Ja tutaj jestem po stronie, że się nie da.  Przyjdzie ktoś, co nie wie, że się nie da i to zrobi :)   -> Einstein

Dobra suwmiarka ma dokładność 0,02mm. Pięć razy lepszą niż zakładasz.

Lepiej w domu tego nie wyznaczysz.

Do wyznaczenia np.długości musisz mieć dwie inne wielkości. Jak pominiemy znaną prędkość światła (a jak ją wyznaczyli???? :)  ) , to zostaje jeszcze czas?

 

EDIT

potrzebujesz wzorca, swojej definicji odległości, twoja dokładność twojego wzorca nie będzie lepsza od 0,02mm

Edytowane przez fizyk5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Fotosnajper 12 napisał:

Możesz określić sobie sam wzorce jakie tylko chcesz. To czy Twój wzorzec będzie odpowiadał wzorcowi powiedzmy "standardowemu" to już inna bajka. Wzorzec jest określony jako taki i nie trzeba go na nowo określać.

Miarka czy linijka nie mierzy. To mierniczy mierzy i to on może popełnić błąd podczas mierzenia. Urządzenie pomiarowe ma błąd pomiaru i ten błąd  możesz wyznaczyć za pomocą wzorca co potocznie i fachowo nazywa się wzorcowaniem przyrządu. 

Co do naturalnych wzorców nic mi na myśl nie przychodzi, ale są do kupienia różne wzorce. 

Dobra już, popełniłem błąd w pytaniu. Najpierw napisałem, potem pomyślałem :P Rozumiem o co Ci chodzi.

Wiem, że np. miarka ma jakąś tolerancje pomiaru ale mam konkretną "swoją" i chciałbym sprawdzić czy ona pokazuje prawidłowo. W miarce masz taki język na początku i zależy jak przyłożysz. Ja zwyczaj stawiam taśmę marki prostopadle do powierzchni. I może być tak, że jeden bok taśmy "inaczej" mierzy niż drugi. Mam nadzieje, że wiesz o co mi chodzi.

13 minut temu, fizyk5 napisał:

Ciekawość, próbuj, może coś wymyślisz.

Ja tutaj jestem po stronie, że się nie da.  Przyjdzie ktoś, co nie wie, że się nie da i to zrobi :)   -> Einstein

Dobra suwmiarka ma dokładność 0,02mm. Pięć razy lepszą niż zakładasz.

Lepiej w domu tego nie wyznaczysz.

Do wyznaczenia np.długości musisz mieć dwie inne wielkości. Jak pominiemy znaną prędkość światła (a jak ją wyznaczyli???? :)  ) , to zostaje jeszcze czas?

Nie mam suwmiarki o długości 1m :(

Przecież wartość (wzorzec) jednostki jest umownie przyjęty a wzory jedynie zmniejszają tolerancję błedu.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie dalmierz laserowy i zmierzysz dokładniej niż tasiemką odległość większą niż 1m.

Tasiemka to słaby przyrząd pomiarowy +/- 1 cm na swojej długości -> błąd względny czy bezwzględny cię interesuje?

Ach ta ciekawość. :)

 

EDIT

pomiar prosty, czy złożony?

niepewność systematyczna, czy przypadkowa?

O Jezu.... kocham statystykę.

Edytowane przez fizyk5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorcem może być przedmiot, o którym wiadomo, że wykonany jest z dużą dokładnością wymiarów. Najlepiej o znanej tolerancji tych wymiarów. Z takich przedmiotów do głowy przychodzi mi tylko lufa jakiejś broni palnej, ta ,,dziura oblana metalem" w środku zdaje się musi mieć dokładnie rozmiar kalibru broni. Tylko jeśli tolerancja tego kalibru jest większa niż np wspomniane 0.02 mm, to robi się lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na koniec zaproszę do studiowania metrologii :)  na  każdych studiach technicznych przedmiot obowiązkowy. Podałem na początku najprostsze  rozwiązanie dostępne dla Karola.  

Ale jak czytam ten wątek to nie wystarcza. Musi dojść  nawet nie do bicia tzw piany, ale  walenie  i to  tonami :)

Normanie kosmos :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JaLe napisał:

   Proponuję podejść w Dęblinie  do WZI i poprosić, żeby sprawdzili suwmiarkę na płytkach wzorcowych.  Co do samej suwmiarki, to należy pamiętać o postulacie Abbego.

A na czym te płytki wzorowali?

Ciekawość jest dobra.

Jednak wydaje mi się, że dalmierz laserowy będzie odpowiednio lepszy od tasiemki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, fizyk5 napisał:

Kup sobie dalmierz laserowy i zmierzysz dokładniej niż tasiemką odległość większą niż 1m.

Tasiemka to słaby przyrząd pomiarowy +/- 1 cm na swojej długości -> błąd względny czy bezwzględny cię interesuje?

Ach ta ciekawość. :)

 

EDIT

pomiar prosty, czy złożony?

niepewność systematyczna, czy przypadkowa?

O Jezu.... kocham statystykę.

Aż tak bym się nie zagłebiał w temat :D

19 minut temu, Fotosnajper 12 napisał:

To musisz tą "swoją" porównać ze wzorcem. Wtedy określisz jaki jest błąd miarki. Jeżeli nie masz wzorca to możesz użyć  inny przyrząd który był wzorcowany wraz z jego błędem pomiarowym.

 

Tylko czy w domu potrzebujesz aż takich procedur? 

0,1 mm to spory błąd (jak dla mnie) jeśli chodzi o pomiar płyty meblowej.

 

Może powiem tak. W temacie pomiarów jestem perfekcjonistą. Drażni mnie błąd większy od 0,1 mm. A najlepiej jak błąd jest mniejszy od 0,05mm. Mówię tu o pomiarach o wartościach powyżej 1 cm. Wiadomo, że gdybym mierzył coś co ma 0,1 mm to błąd musiał by być powiedzmy 0,001 mm. I z tej cechy wynika dla mnie pytanie na ile poprawnie narzędzie wskazuje mi wartość. Rozwiązaniem może być duża suwmiarka albo laserowe narzędzie.

 

Ogólnie mówiąc, nie ma sensu zawracać sobie tym głowy i zaufać narzędziom.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar płyty meblowej z dokładnością do 0,1mm mija się chyba z celem, bo same wióry przy cięciu będą kilku/kilkunastokrotnie większe.

A co do przyrządu pomiarowego, to należy pamiętać, że istotna jest nie tylko zgodność ze wzorcem, ale też powtarzalność pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Iluvatar napisał:

Pomiar płyty meblowej z dokładnością do 0,1mm mija się chyba z celem, bo same wióry przy cięciu będą kilku/kilkunastokrotnie większe.

Realnie można uzyskać dokładność około 0,2mm. Zależy też czy mówimy o płycie wiórowej, sklejce czy MDF. Laminowane czy nie. I tym podobne.

11 minut temu, Iluvatar napisał:

A co do przyrządu pomiarowego, to należy pamiętać, że istotna jest nie tylko zgodność ze wzorcem, ale też powtarzalność pomiarów.

Racja, o to też mi chodzi.

5 minut temu, Fotosnajper 12 napisał:

To zależy jak na to popatrzysz. Jeżeli mierzysz płytę o grubości 1mm to jaki jest błąd? A jeżeli będziesz mierzył płytę o grubości 100mm? 

 

Nie doczytałeś. Wspomniałem, że chodzi o skale błędu 0,1 mm przy pomiarze nie mniejszym niż 1cm.

 

Po za tym. 10 pomiarów po 0,1 mm błędu sumarycznie da błąd 1 mm :icon_eek:

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, fizyk5 napisał:

A na czym te płytki wzorowali?

 

Jak sobie wzorcowali ? To nie jest tak, ze Ktoś coś sobie, są odpowiednie procedury, maszyny, laboratoria itd.   Tak jak wspominałem metrologia to potężny kawał wiedzy. Dlatego nie  da się tego w jednym wątku ogarnąć. Nawet osobne forum, by na to nie wystarczyło.  Sprawa miar to rozległy temat, również prawny, który leży w kompetencjach:

https://www.gum.gov.pl/

http://www.kumlab.eu/wzorcowanie-płytek-wzorcowych-długości

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Iluvatar napisał:

Pomiar płyty meblowej z dokładnością do 0,1mm mija się chyba z celem, bo same wióry przy cięciu będą kilku/kilkunastokrotnie większe.

A co do przyrządu pomiarowego, to należy pamiętać, że istotna jest nie tylko zgodność ze wzorcem, ale też powtarzalność pomiarów.

10 lat temu przyjmowano dokładność  0.4 mm, ale to tylko w  sporadycznych przypadkach. W tej chwili maszyny numeryczne oferują dokładność 0.1 mm, co jest potrzebne przy stosowaniu wielu akcesoriów. W praktyce często wystarcza dokładność 1 mm :)  Tak, że Ilu masz rację z tym, że wszystko zależy od przeznaczenia. Bo tam gdzie ujdą największe odchyłki, to nie sposób ich przełknąć np przy modelowaniu, gdzie liczy się największa precyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, JaLe napisał:

10 pomiarów błędu 0.1 mm, da nam dokładną możliwość  policzenie  tego błędu.  Karolu ile ten błąd  wyniesie ? Bo na pewno nie 1 mm.

Jeśli mierzę 10 odcinków i na każdym błąd wyniesie 0,1 mm (10 + 0,1 mm) to będzie (10 + 0,1 mm) x 10 = 101 mm

Czyli zamiast 100 mm masz 101 mm gdyż każdy pomiar dał wartość 10,1mm (10,1 mm + 10,1mm + ...)

Tolerancje innaczej się liczy. 

(0,1mm/2)*10 = 0,5 mm ?

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JaLe napisał:

10 lat temu przyjmowano dokładność  0.4 mm, ale to tylko w  sporadycznych przypadkach. W tej chwili maszyny numeryczne oferują dokładność 0.1 mm, co jest potrzebne przy stosowaniu wielu akcesoriów. W praktyce często wystarcza dokładność 1 mm :)  Tak, że Ilu masz rację z tym, że wszystko zależy od przeznaczenia. Bo tam gdzie ujdą największe odchyłki, to nie sposób ich przełknąć np przy modelowaniu, gdzie liczy się największa precyzja.

Jakoś założyłem, że dokładność 0,1 mm na metrowej płycie meblowej to lekka przesada (zakładając jej chropowatość/możliwe wgniecenia na brzegach przy pomiarze, jeśli nie zastosujemy jakiejś bazy). Może dlatego, że nigdy nie pomyślałem o użyciu płyty wiórowej/MDF, gdy wymagana byłą duża precyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.