Skocz do zawartości

Wzorce jednostek miar - domowy sposób ?


Rekomendowane odpowiedzi

Byłem kilka lat w firmie metrologiem i posiadam uprawnienia na wszystkie pomiary różnych wielkości. Ten temat w warunkach domowych jest zbędny by legalizować jakieś narzędzie pomiarowe w domu. Jeżeli masz wątpliwości co do instrumentu którym mierzysz, to takie narzędzie pomiarowe wyrzuć do utylizacji i kup nowe, a będzie to taniej. Każdy zakład, który mierzy jakie by nie były to wielkości np. długości, wagi, objętości, czasu itp. ma obowiązek legalizowania odpowiedniego narzędzia pomiarowego.  Zawsze stosowałem wzorce o odpowiedniej dokładności i były to wzorce nawet dla wzorców. W domu będzie to tylko metoda porównawcza obarczona olbrzymim błędem, ale ten błąd specjalnie nie wpłynie na domowy pomiar wielkości. Suwmiarkę możesz ocenić np. na podstawie szczelinomierza jeżeli masz taki, metrówkę czy inny miernik idź do sąsiada i porównaj jeżeli takowe narzędzie pomiarowe posiada. Zawsze będą to pomiary porównawcze nie wzorcowane. Chcesz coś legalizować udaj się do Urzędu Miar lub jakiegoś punktu legalizacji posiadający akredytację GUM, wówczas dostaniesz świadectwo legalizacji na to coś co zaniosłeś albo każą wyrzucić. Praktycznie odpuścił bym sobie ten temat, milimetr +/- przy cięciu drewna jest bez znaczenia. Suwmiarkę pod światło i już widzisz czy dobrze się składa, nie może być prześwitu między szczękami, zerkasz na podziałkę i już wiesz czy można jej w domu używać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macja racje. Muszę używać tego co jest. Najbardziej "ufam" suwmiarce.

8 godzin temu, Wega napisał:

Praktycznie odpuścił bym sobie ten temat, milimetr +/- przy cięciu drewna jest bez znaczenia.

To zależy. Czasem ten milimetr ma znaczenie. Ale mniejsza o to bo to nie temat o stolarstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fotosnajper 12 napisał:

Nie jest to prawdą. Dziwne, że jako metrolog Kolega tego nie wie. Co podlega legalizacji to mówi o tym ustawa. Jakoś ciężko mi tam odszukać zwykłą zwijaną miarkę lub suwmiarkę. Ale być może jest.

https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwji9Z3Y07jXAhVCKuwKHUsSARoQFggrMAE&url=http%3A%2F%2Fdziennikustaw.gov.pl%2Fdu%2F2017%2F969%2FD2017000096901.pdf&usg=AOvVaw0rZuIMYnb2dlXgnC080Imh

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem to co napisał kolega Wega. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wega napisał:

 ......Ten temat w warunkach domowych jest zbędny by legalizować jakieś narzędzie pomiarowe w domu. .....

Czyli jednak nie potrafisz czytać. Dlatego podkreślę ten tekst, który napisał Wega .  Jeszcze raz proszę, by na forum czytać posty ze zrozumieniem, bo w ten sposób nigdzie nie dojdziemy.  Ty z uporem maniaka  twierdzisz, że napisał zupełnie coś innego :D  

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fotosnajper 12 napisał:

JaLe, proszę się odnieść do powyższego. Nic nie mam odnośnie legalizacji w domu. Może Ty nie rozumiesz co cytuję?  

Wiesz Kto to jest metrolog, gdzie pracuje  i czym się zajmuje ?   Bo przecież, kolega Wega uzasadnił swoją wiedzę doświadczeniem zawodowym.

Miałeś na studiach metrologię, że tak zapytam , czy tylko rozmawiasz na podstawie tego co wygooglowałeś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Fotosnajper 12 napisał:

JaLe, proszę się odnieść do powyższego. Nic nie mam odnośnie legalizacji w domu. Może Ty nie rozumiesz co cytuję?  

Ty z uporem maniaka nie przeczytałeś mojego postu, wklejasz zupełnie co innego i jeszcze mi przypisujesz coś czego nie napisałem. Nie wiem co jadłeś na śniadanie, ale zmniejsz dawki.  

Tak jesteś wielki, ale nie edytuj postów po tym jak Ktoś się  ustosunkował do tego co napisałeś przed tym co edytowałeś   :)    Bardzo proszę o merytoryczna dyskusję. Ja podpisuję się pod tym co napisał Wega i  na tym może skończę pozostawiając ocenę zainteresowanym :)   Pozdrawiam. Miłej niedzieli !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Dziennik Ustaw jest mi znany i cieszę się z tej dyskusji tu na Forum, przybliżyła temat metrologii. Dodam tylko, znam producentów precyzyjnych urządzeń,  legalizujących swoje suwmiarki cyfrowe w trosce o wysoką jakość swojego wyrobu. To, że nie ma w wykazie to nie znaczy, że tego się nie robi. Metrówka w markecie czy suwmiarka będzie miała znak CE, on coś mówi .Przepraszam nie będę dalej ciągnął tematu,  kolega "astroarol" poruszył bardzo ciekawy temat. Miłej niedzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugerowany prze Fotosnajpera wątek poszedł w etykę pracy. Oczywiście każdy może mierzyć lub nie mierzyć  swoich wyrobów lub produktów. Postępować zgodnie lub nie zgodnie z normami.   Czy jednak odbiorcy będą chcieli nabyć taki produkt ?    Wg mnie nie o to chodziło Karolowi, który założył ten wątek. Po to jest zwód metrologa, by postępować zgodnie z normami. Dlatego kompletnie nie rozumiem tego wywodu Fotosnajpera. Przy okazji zresztą obrażającego również mnie, ale to już sprawa etyki forumowej.  Również nie chcę ciągnąć, bo to co najważniejsze napisałem w pierwszym poście. Czy Karol zechce czy nie zastosować się do tego to już jego sprawa. Miłej niedzieli :)  Czas na spacer :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw błąd Jale w poście, brakuje jedenej istotnej literki :D

Mogę mieć narzędzie "sprawdzone" ale jeśli ma już 10 lat może ze względu na zużycie źle "pokazywać" pomiar. Tak może dziać się właśnie w miarce bo to prosta konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można skonstruować w domu interferometr Michelsona i policzyć ilość przejść prążków ciemne/jasne dla danej odległości co pozwoli na pomiar z dokładnością do 1/4 długości fali lasera, czyli zasadniczo rzędu kilkudziesięciu nanometrów. :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w sklepie przykładałem do siebie skalą linijki 40-50-60 cm i różnice potrafiły wynosić milimetr :D Byłem w szoku z powodu skali zjawiska :huh:niby to tylko głupia linijka, no ale na Boga, chyba jakieś podstawowe zasady dochowania jakości przyrządu pomiarowego (lichego) ale obowiązują !?

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Można skonstruować w domu interferometr Michelsona i policzyć ilość przejść prążków ciemne/jasne dla danej odległości co pozwoli na pomiar z dokładnością do 1/4 długości fali lasera, czyli zasadniczo rzędu kilkudziesięciu nanometrów. :) 

 

skoro już ocieramy się o laureatów nagrody nobla, czy ktoś wie, w jaki sposób on policzył te półtora miliona fal? :uhm:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Interferometr_Michelsona

Cytat

Michelson zmierzył długość wzorca metra przechowywanego w Paryżu, wyrażając ją liczbą długości fal pewnego monochromatycznego światła. Pokazał on, że wzorzec metra jest równoważny 1 553 163,5 długości fal czerwonego światła kadmu. Za to osiągnięcie otrzymał w 1907 roku nagrodę Nobla 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest to opisane, trudno o lepsze źródło:

https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/1907/press.html

Wygląda na to, że liczył prążki interferencyjne na długości 10 cm i pomnożył tą wartość przez 10. Błąd pomiaru wynosił 0,0001 mm.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.