Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zasugerowany prze Fotosnajpera wątek poszedł w etykę pracy. Oczywiście każdy może mierzyć lub nie mierzyć  swoich wyrobów lub produktów. Postępować zgodnie lub nie zgodnie z normami.   Czy jednak odbiorcy będą chcieli nabyć taki produkt ?    Wg mnie nie o to chodziło Karolowi, który założył ten wątek. Po to jest zwód metrologa, by postępować zgodnie z normami. Dlatego kompletnie nie rozumiem tego wywodu Fotosnajpera. Przy okazji zresztą obrażającego również mnie, ale to już sprawa etyki forumowej.  Również nie chcę ciągnąć, bo to co najważniejsze napisałem w pierwszym poście. Czy Karol zechce czy nie zastosować się do tego to już jego sprawa. Miłej niedzieli :)  Czas na spacer :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
4 minuty temu, JaLe napisał:

Dlatego kompletnie nie rozumiem tego wywodu Fotosnajpera. 

No cóż, nie wystarczą tylko studia.  Czasami potrzeba jeszcze trochę lat walki, gdy się jest pomiędzy młotem a kowadłem.

Pozdrawiam. Miłego spaceru.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Popraw błąd Jale w poście, brakuje jedenej istotnej literki :D

Mogę mieć narzędzie "sprawdzone" ale jeśli ma już 10 lat może ze względu na zużycie źle "pokazywać" pomiar. Tak może dziać się właśnie w miarce bo to prosta konstrukcja.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
50 minut temu, astrokarol napisał:

Mogę mieć narzędzie "sprawdzone" ale jeśli ma już 10 lat może ze względu na zużycie źle "pokazywać" pomiar. Tak może dziać się właśnie w miarce bo to prosta konstrukcja.

W rzeczy samej. Sprawdzenie/porównanie możesz zawsze dokonać przed samym pomiarem i wiesz jaki uchyb ma Twój przyrząd w danej chwili. Ale możesz zrobić sprawdzenie/porównanie jak już napisał Kolega Wega (w domu), albo wzorcowanie (jeżeli ktoś w ogóle się podejmie) w odpowiednim miejscu i za odpowiednie pieniążki. 

Pomiar miarką z marketu budowlanego z błędem samiej miarki 0,1mm na 1000mm jest awykonalne. Ale to tylko moje zdanie. Jak dasz radę mierzyć z taką dokładnością to ok.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Można skonstruować w domu interferometr Michelsona i policzyć ilość przejść prążków ciemne/jasne dla danej odległości co pozwoli na pomiar z dokładnością do 1/4 długości fali lasera, czyli zasadniczo rzędu kilkudziesięciu nanometrów. :) 

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kiedyś w sklepie przykładałem do siebie skalą linijki 40-50-60 cm i różnice potrafiły wynosić milimetr :D Byłem w szoku z powodu skali zjawiska :huh:niby to tylko głupia linijka, no ale na Boga, chyba jakieś podstawowe zasady dochowania jakości przyrządu pomiarowego (lichego) ale obowiązują !?

• Zmieszany 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
55 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Można skonstruować w domu interferometr Michelsona i policzyć ilość przejść prążków ciemne/jasne dla danej odległości co pozwoli na pomiar z dokładnością do 1/4 długości fali lasera, czyli zasadniczo rzędu kilkudziesięciu nanometrów. :) 

skoro już ocieramy się o laureatów nagrody nobla, czy ktoś wie, w jaki sposób on policzył te półtora miliona fal? :uhm:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Interferometr_Michelsona

Cytat

Michelson zmierzył długość wzorca metra przechowywanego w Paryżu, wyrażając ją liczbą długości fal pewnego monochromatycznego światła. Pokazał on, że wzorzec metra jest równoważny 1 553 163,5 długości fal czerwonego światła kadmu. Za to osiągnięcie otrzymał w 1907 roku nagrodę Nobla 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Myślę że kręcili śrubką patrząc w wizjer i skreślali kreski w zeszycie, pewnie ryza poszła ;)

Edytowane przez Behlur_Olderys

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Myślę że kręcili śrubką patrząc w wizjer i skreślali kreski w zeszycie, pewnie ryza poszła ;)

jeżeli naprawdę tak to ręcznie robili to masakra, 1,5 miliona sekund to ponad 17 dni :o

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
12 godzin temu, szuu napisał:

jeżeli naprawdę tak to ręcznie robili to masakra, 1,5 miliona sekund to ponad 17 dni :o

17 dni kręcenia śrubką to i tak łatwy Nobel ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta