Skocz do zawartości

Tranzystor BC182


Piotrek T.

Rekomendowane odpowiedzi

Masz racje, chyba byłem troche przymulony z rana.

Tu faktycznie tranzystor ma pracowac jako przełącznik a nie "wzamcniacz". Chociaż specjalnie napisałem h21E zamiast h21e by podkreślić że nie chodzi mi o małosygnałowe parametry.

 

Tak czy inaczej 0.1 A to max. prąd dopuszczalny dla większości traznzystorów małej mocy ( serii BC, a pewnie i dla innych ), co jednak znaczy że jeśli przekaźnik ma za mały opór to nie każdy tranzystor się nadda.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o mnie dałbym BC211 lub BD135 ( trzeba pamiętać o innej kolejności wyprowadzeń obudowy tranzystorów BD) i mimo wszystko diodę na zabezpieczenie tranzystora , tutaj tranzystor pracuje jako klucz więc czas przełączenia jest dosyc mały , więc napięcie wzbudzone na cewce może być całkiem spore . Pamiętajmy że im będzie płynął mniejszy prąd tym rezystancja cewki będzie większa , więc odpowiednio zwiększy się też indukcyjność cewki , zreszta cały czas nie znamy parametrów przekażnika więc są to tylko przypuszczenia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie sprawdzalem z ciekawosci parametry przekazników na 5V srednio maja po 2,5 kom najmniejsze rezystancyjnie okolo 1Kom. Wiec nie ma problemu.Chyba ze sobie ktos sam nawinie :lol: A wzmocnienie w tym przypadku jest nieistotne bo preacuje tranzystor w tym ukladzie jako klucz!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Przedstawina w tych postach przeróbka powoduje wyłanczanie diody w kamerce - tak ? Amp- off .Nie bedzie od niej poświaty w długich czasach . Ale najpierw trzeba przerobić kamerkę na długie czasy . Dobrze zrozumiałem ? Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig, nie diody, ale przedwzmacniacza odczytu znajdującego się wewnątrz IC CCD. Schemat, który zapodałem nie dotyczy w żadnym przypadku zwykłego toucama czy vesty!!! Jest to schemat do SC3, w której jest zupełnie inna konfiguracja nóżek matrycy (bo jest ich więcej) i przede wszystkim w SC1 sterujemy uziemieniem, a w SC3 zasilaniem przedwzmacniacza 15V. Prawidłowy schemat jest tu: http://pmdo.com/wadm2.htm. Wystarczy podłaczyć tranzystor bezpośrednio do padu i odcietej nóżki, ale w toucamie pomiędzy emiter i kolektor trzeba dać 420-ohmowy rezystor. Jeśli się go nie da, CCD może się wyłączać i będziemy mieć albo całkiem czarne obrazy, albo białe (255).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.