Skocz do zawartości

Zagadkowe zachowanie kamery


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

po trzech tygodniach od przywiezienia z Chin mojej nowej kamerki (asi 1600MM-C pro) dzisiaj w końcu udało mi się ją podłączyć do teleskopu i wystawić na niebo. Kiedy robiłem wyrównanie na goto (z poziomu EQMOD) ustawiałem sobie przy okazji ostrość na Kapelli. Najpierw za Chiny ludowe nie mogłem wyostrzyć za pomocą Bahtinowa (drugie użycie w życiu, ale za pierwszym razem nie miałem żadnych problemów - tydzień temu). Zamiast oczekiwanych wiązek promieni, widziałem na podglądzie coś w rodzaju trzech pierścieni, jakby kawałek olimpijskiego godła, bardzo rozmyte. Bez Bahtinowa "na oko" mogłem wyostrzyć, ale sama maska nie dała się użyć.

 

Następnie wydarzyło się coś, co już kompletnie mnie zbiło z tropu. Dojechałem sobie ręcznie na Kapellę do wyrównania, i oczom moim ukazał się taki oto podgląd:

Capture_0002.png

 

Ogólnie gwiazdy są ostre (na oko, bo Bahtinow nie działał) ale Kapella wygląda jak sokół millenium wchodzący w nadświetlną.

Co to może być?

 

Informacyjnie - sprawdziłem, miałem niewielki rozjazd kolimacji, ale niewielki. W wizualu było OK. Resetowałem kompa, obracałem kamerką, zmieniałem czasy naświetlenia itp. I nic. Jest to moja pierwsza sesja z kamerką, do tej pory robiłem DSLR, ale taki efekt mnie całkowicie zaskoczył. Tylko najjaśniejsza gwiazda jest zniekształcona i to mega, reszta nie. Więcej nie mogłem sprawdzić, bo oczywiści po godzinie szlag trafił widoczność i mnie też szlag trafił.

 

Zestaw to 10" newton z korektorem komy Baader MPCC wkręconym w OAG ZWO z kołem filtrowym ZWO i kamerką ASI 1600MM-C pro.

Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj w klubie, ja też walczę z  ASIkom i dystansem od FR. To co na wielkim pixelu było tylko minimalnie zdeformowana gwiazdką, teraz jest brzydką fasola albo kanciastym diamentem :sterb003:

Kiedy dobrze się przyglądnąć, to niemalże wszystkie gwiazdki są jakoś zdeformowane, prawdopodobnie kolimacja i/lub dystans do korektora są do poprawki. 

Co do kształtu Kapelli, może draw tube  daje taki odblask, choć jak na odblask jest za regularny :uhm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.