Jump to content

StarsPi + kamerka Raspberry pi - ultramobilny guider DIY


calla
 Share

Recommended Posts

Pokusiłem się ostatnio o dorobienie ultramoblinego guidingu do SW Star Adventurer.:

Kamera - raspberry pi camere v1.3

Guider - obiektyw fujinon 55mm 1.8

montaż - SW Star Adventurer o okropnym PE rzędu 40''

obiektyw główny - testowałem fujinon 200mm

oprogramowanie - StarsPi

komputer guidera - Raspberry Pi model 3 z przejsciówką GPIO-ST4

Do kontroli pracy guidera korzystamy z aplikacji StarsPi na Android, zainstalowanej na tablecie lub telefonie łączącym się z Raspberry przez sieć wifi. Wewnętrzenie korzysta z oprogramowania

Lin-Guider

Jak wrażenia?

1. Kamera i guider - z fabrycznej kamery usuwamy obiektyw, pozostaje matryca z filtem UV/IR. ze względu na piksel ok 1,4um skala obrazu jest prawia taka sama jak w DSLR z obiektywem 200mm. Udało mi się zmusić ją do współpracy ze sterownikiem v4l2 i uzyskania w miarę długich ekspozycji. Ale dalej potrzebujemy gwiazdy ok 3mag do guidowania. Nie zawsze będzie taka zaraz w naszym polu widzenia, więc czasem trzeba będzie przestawić guider w inne miejsce narażając się na spadek dokładnosci prowadzenia. Ale przy ogniskowych do 300 mm i czasach do 3 min mysle że będzie ok.

Mocowanie do kamery wykonałem samodzielnie, przykręca sie do głowicy kulowej foto, więc można kierowac guider wygodnie mniej więcej tam gdzie patrzy aparat

2. Zużycie prądu. Raspberry Pi nie powinno ciągnąć więcej niz 1-2 W, więc może pracować na zasilaniu z power bank przez całą noc, choć nie próbowałem

3. Stabilność. Nie zawiesiło się przez 2h. Łatwo gubi gwiazdkę do guidingu,  nie ogarniałem jeszcze ustawień Lin-Guidera poza tymi koniecznymi., może idzie jakoś temu zaradzić.

Całośc ze statywem i aparatem waży mniej niż 10 kg.

Jedna rzecz którą chciałbym poprawić - obsługa kamery raspberry.  Ja mogę jedynie próbowac zmusić jakoś sterownik v4l2 do współpracy, ale jakby ktoś dobrze ogarniał C++ to mógłby się pokusić pewnie o dodanie natywnej obłsugi kamery raspberry przez lin-guider (bo jest on oczywiscie open source). API do kamery raspberry istnieje, i z tego co wiadomo pozwala na rozsądne ekspozycje rzędu kilku sekund. Całe oprogramowanie może też korzystac z kamery typu ASI120, tylko chyba lepiej model z USB 3.0, model z 2.0 gubił klatki, choć temu też chyba możnaby zaradzić sciagając nowszą bibliotekę dla lin-guidera

Foto sprzętu i efekt (M42 29x120s w warunkch paskudnego zaświetlenia) dodam wieczorem.

 

 

 

 

 

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

calla napisz coś więcej o StarsPi, bo ja mam RPi 2 na nim LinGuidera, na Komórce lub Laptopie mam VNC Viewer i steramuje to co powinno być na hdmi z RPi ale odświerzanie jest strasznie wolne. Nie wiem czy to wina RPi 2, czy może użycie StarsPi poprawi sprawę.

Link to comment
Share on other sites

pics or it didn't happen :)

 

Szczerze jestem pod wrażeniem, możesz jeszcze powiedzieć, z czego wynika ograniczenie do gwiazd 3mag? W tym obiektywie powinno spokojnie przecież widać dużo ciemniejsze gwiazdy, a jakie dajesz czasy naświetlania / przysłony? Czy ta kamerka po prostu jest taka słaba?

Link to comment
Share on other sites

Kamerka może do 6 s, ale za Chiny ludowe nie mogę jej sterownika ustawić żeby kontrolować czas naswietlania. Sterownik v4l2 powoduje że widać ją jako device video0 i wykryć jako Webcam w lin- guiderze. Jakbyś miał pomyśl jak to zrobić z jej natywnym sterowaniem z linii komend jakiś streaming pojedynczych klatek w formie video żeby to się rozumiało to byłoby mega. Bo tak na moje oko to ona jakieś 0,2 s naswietla

Edited by calla
Link to comment
Share on other sites

Puoooooohhhhhh :)

 

Jeśli to będzie działało bez lapka, pozwoli ciągnąć ogniskowe 300mm do 3-4 minut na EQ3-2, wycenisz na 60%-70% ceny synguidera/nexguidera, to chcę kupić jedną sztukę ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, calla napisał:

Udało mi się zmusić ją do współpracy ze sterownikiem v4l2 i uzyskania w miarę długich ekspozycji.

Dziękuję za podjęcie tego tematu - zbieram wszelkie informacje na ten temat, bo też o czymś takim myślę - tyle, że dałem sobie spokój z SA ;)
Powiedz proszę jak konkretnie udało Ci się zmusić tę kamerkę do pracy pod v4l2?

Z tego co czytałem, kamerka do maliny raczej słabo się sprawdza do guidingu - a może to faktycznie kwestia czasów ekspozycji?
Jeśli potrzebujesz gwiazdy 3m to trochę słabo to widzę.

Ja myślałem m.in. o zastosowaniu starej przerobionej SPC900 - StarsPi wspiera webcamy na USB (podobno) ale nigdzie nie znalazłem nic na temat jak ugryźć kwestię długich czasów...

Coś - ktoś ? ;)

Jaka inna tania kamerka (powiedzmy do 200 zeta) wchodziłaby ewentualnie w grę?

Dzięki

N.
 

Link to comment
Share on other sites

Pytasz o strasznie dawne sprawy ale masz rację, że troszkę można poeksperymentować.

Jako nowsze niż SPC rozwiązanie możecie się pobawić kamerą PS3Eye. To kamera na USB do PlayStation. Jej zaletą jest tryb RAW i cena (kiedyś) ok. 50 zł :) Robiłem na tym stanowiska na systemie MS do cyfrowego przetwarzania obrazu. Jeśli dobrze kojarzę linuksopodobne systemy też ją obsługiwały.

http://blog.10100111001.com/2009/02/playstation-3-eye-web-cam-working-on.html

Coś z astro się zaplątało ... https://stargazerslounge.com/topic/242764-m57-with-a-ps3-eye-webcam/

Z bardzo tanich i klasycznie znanych masz opcję linii Toucam/SPC  - specjalnie dla Ciebie ;) odgrzebałem stare łącze http://members.chello.at/lateralus/usb_only_sc1/ 

W szczegółach Was nie wesprę z braku czasu ale życzę miłej lektury.

Edited by RMK
Dodałem łącza
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, RMK napisał:

Jako nowsze niż SPC rozwiązanie możecie się pobawić kamerą PS3Eye. To kamera na USB do PlayStation. Jej zaletą jest tryb RAW i cena (kiedyś) ok. 50 zł :) Robiłem na tym stanowiska na systemie MS do cyfrowego przetwarzania obrazu. Jeśli dobrze kojarzę linuksopodobne systemy też ją obsługiwały.

Joj, teraz na aledrogo można je kupić po 10 zł... chyba zaryzykuję! ;)

Link to comment
Share on other sites

prześle ci jak będę w domu plik startowy  który trzeba podmienić. Nie wiem czy w v4l2 da się ustawić na psEye dlugie czasy,  ja z tym jeszcze bedę kombinował, bo mam gdzies w poblizu taką żeby poeksperymentować

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Żeby nam wątek nie uciekł pozwolę sobie zapodać wyniki moich internetowych wędrówek w temacie PS3Eye. Mam nadzieję, że OP wybaczy mi - nie chcę zakładać nowych wątków.
Temat wydaje się być rozwojowy. Kamerki te można kupić za absolutne grosze.

Link wstępny:
https://astrobeano.blogspot.com/2013/03/ps3-eye-camera-for-astrophotography.html


1. Kamera ma sensor Omnivision OV7725 60fps 6um pixel VGA .
https://image-sensors-world.blogspot.co.uk/2010/10/omnivision-vga-sensor-inside-sony-eye.html
2. Jest driver do Windozy pozwalający na 10s ekspozycje (!). Aktualnie jest on płatny, ale są w sieci jego starsze, jeszcze bezpłatne wersje.
http://nuigroup.com/forums/viewthread/2921/
3. Kamera jest widziana od pierwszego strzału przez RPi (!) jako USB webcam. Jak z długimi czasami - nie wiem. Powinna więc (przynajmniej teoretycznie) wspólpracować ze StarsPi etc.

Clipboard01.thumb.jpg.58565ba493c8635c0c9869d0e0a71fd4.jpg

https://elinux.org/RPi_USB_Webcams

4. Istnieją 2 typy tej kamerki - jedna ma pierwszą soczewkę wypukłą (to ta lepsza) druga ma płaską (to ta gorsza)
http://nuigroup.com/forums/viewthread/5189/P0/
Różnica polega na tym, że w tej lepszej obiektyw można łatwo wykręcić (standardowy nosek M12) a filtr IR łatwo zdjąć.
W tej drugiej wszystko jest zaklejone na beton i w większości wypadków kończy się to uszkodzeniem obiektywu i wymianą noska (parę groszy na ebajce - potrzebny model o rozstawie śrubek 18mm) http://astropetros.eu/wp/?p=206
Problem w tym, że sprzedawcy rzadko dają real fotki, więc trudno z góry coś powiedzieć.

Zamówiłem parę takich kamerek - c.d.n. :)

 

Edited by Agent Smith
Link to comment
Share on other sites

W dniu 16.11.2017 o 14:35, calla napisał:

jakby ktoś dobrze ogarniał C++ to mógłby się pokusić pewnie o dodanie natywnej obłsugi kamery raspberry przez lin-guider (bo jest on oczywiscie open source)

To nie C++, tylko nisko poziomowy C opakowany w klasy ;)) Przynajmniej część odpowiedzialna  za sterowniki (no, w sumie sterowniki chyba najłatwiej tak pisać...) Ale ogarnianie C/C++ to jedno, do tego trzeba mieć jeszcze dużo czasu, dobrą dokumentację zarówno kamerki RPi jaki i linguidera, no i najlepiej  Raspberry Pi z kamerką bo na sucho to bym się bał driver pisać ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.