Skocz do zawartości

ZAĆMIENIE SŁOŃCA - hiszpania


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

- Mirku! Grzeszysz! Grzeszysz! Choc nie wiesz o tym...  

 

Jarku byłem w Turcji i jako kraj bardzo mi się podobał. Na zaćmienie 2006 wybrał bym jednak Libie bo pewniejsza pogoda tam będzie. Jezęli chodzi o bezpieczeństwo to jednak zdecydowanie lepiej czuje się w Londynie niż Stambule. Pamiętaj, ze Turcja udzieliła koalicji antysadamowskiej duzego poparcia politycznego i logistycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że u Kadafiego to ministrem jest astronom!

 

No to moze trzeba napisać do tego ministra, a moze do samego Kadafiego?

 

Na początku lat 80-tych mieszkałem w bursie i po sąsiedzku mieliśmy internat w którym mieszkali libijczycy w naszym wieku (uczyli się w Technikum Kolejowym w Poznaniu) rozgrywaliśmy z nimi mecze w piłke nożną i generalnie kolegowaliśmy się ale niestety nie mam żadnych adresów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wrócę do wątku wyprawy na "obrączkę" do Hiszpanii

Na jak długo, waszym zdaniem, trzebaby jechać? Zaśmienie jest przed południem, więc do ojczyzny można wracać jeszcze tego samego dnia. Natomiast uważam, że miejsce do obserwacji wybrać należy NAJPÓŹNIEJ dzień przed zjawiskiem. Jeden dodatkowy dzień na aklimatyzaję też by nie zaszkodził. Więc chyba 3 dni w Hiszpanii.....

Co o tym myślicie?

 

popatrzcie też na mapę z linku: http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/SEmo...SE2005map5a.GIF

Sądzę, że okolice na północ od Valencji będą super

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, w Libii pogoda moze być pewniejsza. To JEST argument. Nie bardzo sie orientuję, jak może pod tym wzgledem wygladać srodkowa Anatolia o tej porze roku [koniec marca]. latem na 90% nie było by problemów. Ale wiosną... Ściagnąlem sobie pare linków meteorologicznych odnosnie Turcji, by na wiosne monitorować, jak kształtuje sie tam sytuacja. Mam nadzieję, ze w głebi lądu bedzie nieźle, wysokie góry oddzielaja Wyżynę Anatolijska od mórz, więc przynajmniej od niskich chmur bronią. Tym niemniej chmury i deszcz moga się tam trafic sporadycznie nawet latem [mój kolega raz spotkał deszcz w Kapadocji latem -rzadkość, a jednak]. W kazdym razie [to rada dla tych obstawiających Turcję] nie pchałbym sie na wybrzeże. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Valencja będzie OK. Co do tego na ile wyjazd to myslę, że na 5-6 dni. Wyjazd w piatek 30 września powrót we wtorek 4 października lub 5 października. Nie wiem czy jest sens jechać non stop autokarem na trasie Warszawa Valencja czy jednak zrobić nocleg gdzieś w Francji (w drodze tam) i Niemczech (w drodze powrotnej). To przy autokarze. W takim przypadku nie ma problemu z zabraniem sprzętu. W przypadku taniej linii lotniczej są dwa problemy. Praktycznie nie da się zabrać nic więcej poza lornetkami i małymi teleskopy. Leciałem ostatni taką linią do Londynu i gość odprawiający się przedemną miał walizkę 26kg (6 kg za dużo) zapłacił dodatkowo 200zł. Drugi problem to utrudnione poruszanie się na miejscu i kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorientowałem się, że do przejechania jest z Warszawy do Valenci około 2700km. Z tego wniosek, że jeżeli Autokar to z noclegiem gdzieś po drodze. Jechanie ok. 30 godziny nonstop nawet wypasionym autokarem to nie jest dobry pomysł.

 

 

Pomysł jest nie tyle nie dobry, co nie wykonalny jechałem 3 lata temu do Hiszpanii i o ile pamiętam kierowca autobusu musiał po 24 godzinach jazdy z przerwami oczywiście mieć przerwę trwającą chyba 12 godzin nawet, gdy jadzie z zmiennikiem

 

A co do tematu to prawdopodobnie też bym reflektował na Libie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zaćmienie całkowite słońca jest w stosunkowo niewielkiej odległości ( europa ) to warto jechać. zjawisko to nie jest zbyt częste. pamiętam jak w 1999 roku przypadkowo przechodziłem obok biura podruży ''agenda'' w Poznaniu. na oknie plakat " wyjazd na zaćmienie Niemcy lub Węgry". wtedy dowiedziałem się o zaćmieniu - na 4 dni przed tym. :salu: wszedłem i kupiłem bilet za całe 300 zeta. wyjazd był rano. pomysł wyszedł z radia es, oni zorganizowali autokar a, że były wolne miejsca to załapało się sporo ludzi. w przed dzień zaćmienia nikt nie wiedział gdzie jechać. - autokar już jechał. Czechy odpadały - tam lało. Niemcy - pogoda zaczynała się psuć. jednak dziennikaże z eski monitorowali pogode dzwoniąc do radia co jakieś 2 godziny. no to obraliśmy kurs na węgry. :Cheers:

zdjęcia korony są tutaj :

 

http://www.astro4u.net/nuke/galeria/index....x.php?cat=10098

 

była relacja na żywo, wrzaski zachwytu itp. :mrgreen:

 

co do pogody to jeśli jest nawielkie zachmurzenie - w trakcie zaćmienia maleje aktywność słońca w najbliższym rejonie a zatem parowanie. chmury powoli ustąpiły i w okolicy niebo było piękne i czyste.

 

najlepszy efekt to jak zapada półmrok, żrą komary, ptaki szykują się do snu i widać gwiazdy o 14 po południu !!! sper jest widok, jak cień księżyca sunie po ziemi, najlepszy efekt na otwartej przestrzeni :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli zaćmienie całkowite słońca jest w stosunkowo niewielkiej odległości ( europa ) to warto jechać.

 

Chyba trochę niechcący zasugerowałeś, że jeżeli zaćmienie Słońca jest w większej odległości (poza Europą) to nie warto jechać, z czym absolutnie nie mogę się zgodzić :wink:

Warto jechać na zaćmienie Słońca w dowolne miejsce na Ziemi, jeżeli tylko prognozy są dobre i jest trochę mamony na koncie (a jak nie ma to od biedy można wziąć kredyt :wink: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Chciałbym wrócić do tematu organizacji wyjazdu na pażdziernikowe zaćmienie w Hiszpanii. Jakiś czas temu obiecałem że sprawdzę koszty takiego przedsięwzięcia.

 

Wynajem autokaru na trasie Warszawa - Valencia - Warszawa to jest około 20000zł. Noclegi na osobę około 1000zł. Należy takze zapewnic noclegi dla kierowców oraz opłacić autostradę w Niemczech. Pozostałe autostrady są w cenie autokaru. Jak by nie liczyć to wychodzi około 1500-1600zł na osobę. Liczę, że do autokaru wchodzi 40 osób oczywiście przy 50 osobach cena spada o 100zł od łebka. To są koszty bez pośrednictwa żadnego biura turystycznego.

 

Jak z tego widać koszty przejazdu autokarem (na osobę) są porównywalne z przejazdem 4 osób samochodem osobowym. To jest pierwsza sprawa.

 

Druga sprawa. W najbliższym czasie zostanie ogłoszona wycieczka na całkowite zaćmienie słońca w marcu 2006 roku. Nie chcę wyskakiwać przed szerego bo nie ja ją organizuję. Pytanie jest co wybrać czy obrączkowe w Hiszpanii czy całkowite (zdradzę tylko, że wycieczka jest do Egiptu) w Egipcie. Nie sądzę aby w przeciągu pół roku było dużo chętnych na dwie kosztowne wyprawy. Bedzie trzeba dokonać wyboru.

 

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Koszty przejazdu samochodem osobowym 4osoby do Hiszpanii podobnie szacowałem na 400€/osobę :Salut:

Wyjazd autokarem i autem daje szanse na zabranie sensownego sprzętu obserwacyjnego i Foto.

 

Poza tym przy samochodzie mamy wiekszą mobilność tak ważną przy niepewnych prognozach pogodowych :rolleyes:

Czy "wyjad" do Egiptu jest lotniczy czy drogowo morski bo to ważna kwestia do transportu sprzętu :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie bardziej się opłaca jechać do Egiptu całkowite zaćmienie słońca to rzadkie zjawisko, a co do Hiszpanii, jeżeli na koszt wyjdzie do 1200 zł to nie jest wygórowana cena taniej chyba się nie da chyba, że w trybie namiotowym :D jaki jest koszt przelotu może taniej bedzie w samolotem

Edytowane przez krystian_koza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa. W najbliższym czasie zostanie ogłoszona wycieczka na całkowite zaćmienie słońca w marcu 2006 roku. Nie chcę wyskakiwać przed szerego bo nie ja ją organizuję. Pytanie jest co wybrać czy obrączkowe w Hiszpanii czy całkowite (zdradzę tylko, że wycieczka jest do Egiptu) w Egipcie. Nie sądzę aby w przeciągu pół roku było dużo chętnych na dwie kosztowne wyprawy. Bedzie trzeba dokonać wyboru.

 

Co o tym sądzicie?

 

 

To ja biorę Egipt. Przynajmniej podróź będzie trwała krótko bo samolotem. Nie na moje zdrowie wycieczka autokarem lub samochodem 2700 km i zaraz powrót. Już jechałen non-stop do Hanoveru na CeBit i dziękuję za taką atrakcję. D..pa chce odpaść. a kolana wyskoczyć ze stawów. All.

 

P.S. oprócz samego zaćmienia, przydało by się jescze jakieś zwiedzanie piramid no i wypad na plażę tj. przynajmniej parę dni na miejscu. Bez sensu by było jechać do Egiptu i zaraz wracać bez pozwiedzania mimo że powód podróźy jest zacny.

 

Tera All :-)

Edytowane przez Hamster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.., cosik tu się nie zgadza z cenami. Sprawdzałem ostatnio rejsowe połączenia autobusowe do Hiszpanii [intercars, Eurobus, Orbis Transport] i cena przejazdu do Madrytu z W-wy lub Rzeszowa oscylowała w granicach 800zł, a nawet ciut niżej. Do Grenady czy Algeciras na południu liczyli sobie po 1100zł. oczywiście bilet w obie strony. Więc 1.5 tyś. to trochę drogo... Koszta przelotu samolotem zaczynają się chyba od niecałych 1200zł, inne ceny to pamiętam chyba 1700 z groszami. Z tym,ze w przypadku lotów to sprawdzałem ceny połączeń 'teraz'. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Ja się wybieram, ale wariant turystyczno-namiotowy. Jakieś 1.5 tygodnia na póludniu Hiszpanii [zabytki +góry Sierra Nevada +może jakas plaża], potem zaćmienie i nach Hause [czy tez zu Hause]...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku nie doczytałeś koszt około 1500zł to jest koszt z noclegami sam koszt przejazdu na osobę to około 500zł. Koszt wynajęcia autokaru za granicę to 3,50zł za kilometr plus noclegi dla kierowców plus autostrada w Niemczech. Autokar porządny PKS-Warszawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty przejazdu samochodem osobowym 4osoby do Hiszpanii podobnie szacowałem na 400€/osobę :Salut:

 

Czy "wyjad" do Egiptu jest lotniczy czy drogowo morski bo to ważna kwestia do transportu sprzętu :unsure:

 

Koszty paliwa i autostrad przy jeżdzie samochodem to jest 500Erosów na samochód.

 

Egipt jest samolotem. Czarter na 120 osób wycieczki zaćmieniowej. Wyjazd jest na 7 dni więc zwiedzanie piramid i Kairu jest w planie.

Moze odezwie się ten co wie kto to organizuje. Bo ja nie czuję się kompetentny o tym pisać i tak wyskoczyłem mocno przed szereg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie na moje zdrowie wycieczka autokarem lub samochodem 2700 km i zaraz powrót.

 

Spoko to jest do przejechania po 1350km dziennie autostradami. Wracajac z nart zrobiłem 998,5km od domu do domu w 8 godzin 20 minut. Jechały 4 osoby, narty itd. 2700km (licząc z Warszawy z Poznania będzie 2400 :D ) jest spokojnie do zrobienia z noclegiem we Francji po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.