Skocz do zawartości

M33 z pytaniem


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

Prezentuje pierwszą fotek z mojej nowe kamery, czyli ASI 1600mmc. Przesiadka z Atika314L na kamerę, o dwukrotnie wiekszym sensorze  i mikrym pixelu nie obyła się bez komplikacji. Byłem świadom potencjalnych kłopotów związanych z dograniem budżetowej optyki  i mechaniki SW 80ED z TV TRF-2008  i ASI.

Po blisko miesiącu szarpania się ze sprzętem i pogodą, chyba udał mi się w miarę  wszystko ogarnąć. Regulacja wyciągu i odległości od flattenera pochłonęła sporo nerwów. Prezentuję co udało mi się osiągnąć. Zaczynałem o krzywizny na poziomie 30% i szeregiem innych krzywizn (kolimacja, tilt), teraz mam krzywiznę  w granicach 19- 20% i w miarą wszystko inne na zero (mierzone ccdinspectorem). Czy da się uzyskać lepszy efekt? Pisząc lepszy mam na myśli błędy/korekcję optyki.

Na poniższych fotkach celowo nie ingerowałem w kształt i kolorystykę gwiazd bo jestem ciekaw waszej opinii. Ja jestem w sumie zadowolony, ale może warto jeszcze coś poprawić. Akceptuję to że gwiazd w rogach nie są idealne, zastanawiam się tylko nad ich kolorystyką. Tło trochę znormalizowałem bo na początku myślałem że to gradient od LP, ale kolor  gwiazdy zachowuje się podobnie jak tło. Fotka ma "dziwny" gradient, którego granica przebiega mniej więcej na ukos zdjęcia. W kierunku góra prawo kolor prawie wszystkich gwiazd ucieka w niebieski zafarb, z koleni dół lewo w czerwony. Pytanie co to może być, czy to LP, błąd korekcji aberracji, czy może ostrość? A może nie potrzebnie szukam dziury w całym:scratchhead:

Przy okazji info, Flattener Tele-Vue TRF-2008 0.8x ma, przynajmniej z SW 80ED, tak naprawdę krotność 0,79x. i daje wynikowa ogniskową ~ 474mm i światłosiłę 5,9. Już z Atikiem 314L  nie zgadzało mi się to 0,8x , ale teraz po pomiarach mam pewność. Co zresztą pokrywa się z danymi z tej strony http://astro.ecuadors.net/refractor-reducers-televue-trf-2008-vs-altair-lightwave-0-8x-on-sw-evostar-80ed-equinox-80-ed/

 

SW 80ED z TV TRF-2008, ASI 1600mmc 15x180s RGB,  bez flat, bias, dark. Rozmiar 50% bez cropa, Warunki, nów i  osiadająca gęsta mgła.

Pierwsza fotka, to prawie czysty stack po DDP, druga po lekkiej obróbce ( między innymi sztuczny flat, gwiazdy nie ruszane)

Materiału mało i  przez mgłę o słabej jakości,  nie ma co się "znęcać" obróbką nad zdjęciem.   

33org.jpg

 

33mod.jpg

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc po kolei, jeśli pozwolisz:

- kształt gwiazdek jak dla mnie jest ok

- druga wersja fotki o wiele bardziej strawna

- chyba powinieneś poprawić kolorystykę gwiazdek. Jak dla mnie za dużo magenty

- kolorystyka galaktyki jak dla z grubsza mnie ok - oczywiście mowa o 2-gim  zdjęciu

- gradientów masz od cholery, ale akurat takie to Pix usuwa bez bólu.

- generalnie gwiazdki są ciut za mało kolorowe - 2-ga wersja oczywiście.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

No więc po kolei, jeśli pozwolisz:

- kształt gwiazdek jak dla mnie jest ok

- druga wersja fotki o wiele bardziej strawna

- chyba powinieneś poprawić kolorystykę gwiazdek. Jak dla mnie za dużo magenty

- kolorystyka galaktyki jak dla z grubsza mnie ok - oczywiście mowa o 2-gim  zdjęciu

- gradientów masz od cholery, ale akurat takie to Pix usuwa bez bólu.

- generalnie gwiazdki są ciut za mało kolorowe - 2-ga wersja oczywiście.

Maćku, dzięki za opinie.

Pierwsza fotka, to prawie goły stack, więc absolutnie nie bierze udziału w zawodach.

Druga fotka, to używając terminologii skoków narciarskich, taki przedskoczek.  Może kiedy dozbieram więcej materiału, wezmę się za docelową kalibrację i obróbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obyło się bez zgrzytów podczas docierana tej pary. Rozwód wisiał w powietrzu. Już prawi wymieniłem flattener na "nowszy model", ale postanowiłem dać im jeszcze jedną szansę. Mediacje okazały się skuteczne i teraz wiem że zostaną z sobą:D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.