Skocz do zawartości

Co to jest ? Przemieszczające się obiekty.


Krakus

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas letniej sesji  fotografowii statywowej - gromady M11, zarejestrowały mi się na 24 klatkach , przemieszczające się w jednej linii - cztery " koraliki ".

Zdjęcia były robione 29.07.2017 obiektywem Pentax DA 300 f 4 ; naświetlane 2 sek na ISO 25600. 

Zdjęcie poniżej.

Na dodatek skleiłem z tych 24 klatek GIFa, na którym dobrze widać poruszające się obiekty:

http://odziwo.pl/picture.php?/20283/category/1070

 

 

 

 

M11.29.07.1217z1.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mogą być też satelity geostacjonarne. Sprawdziłem, że M11 ma deklinację około -6 stopni, co by się mniej więcej zgadzało.

Porównaj np. z tym, gdzie jest zdjęcie z M42, mającą podobną deklinację do M11, czy z tym, gdzie są też inne gwiazdy, ale też kilka stopni na południe od równika niebieskiego. Jeśli radzisz sobie z angielskim, warto też na powyższych stronach kliknąć na link do forum, który jest w pasku na dole. Jest tam dyskusja o każdym zdjęciu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o te zaznaczone punkty. 

Z tego samego dnia mam materiał 45 klatek mgławicy M16 Orzeł - przeglądnąłem te klatki w poszukiwaniu tych hotów - i ich nie ma. Powinny znajdować się w tym samym miejscu kadru co na zdjęciu  M11. 

Zatem wygląda na to, że są to realne obiekty.

Kiedyś też zrobiłem GIF / klatki z focenia Lovejoy C2014 Q2  / z poruszającymi się obiektami latającymi w grupie:

http://odziwo.pl/picture.php?/15900/category/4

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pozostaję przy satelitach geostacjonarnych. Łatwo to sprawdzić, ustawiając kamerę na te same współrzędne horyzontalne (azymut i wysokość) i wykonując podobne zdjęcia, niekoniecznie z tym samym obiektem. Satelity powinny tam przez cały czas być, bo zajmują stałe położenie na niebie (we współrzędnych horyzontalnych właśnie). Gwiazdy się przesuwają, a satelity geostacjonarne  stale tkwią w tym samym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2017 o 13:36, Krakus napisał:

Kiedyś też zrobiłem GIF / klatki z focenia Lovejoy C2014 Q2  / z poruszającymi się obiektami latającymi w grupie:

 

To NOSSy.  Masz szczęście bo teraz nowsze ulepszyli i latają tylko po dwa.(takie mam na kilku fotkach)  No chyba że chińskie podobno tez tak się bawią.

Andrzej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sp3uca napisał:

To NOSSy.  Masz szczęście bo teraz nowsze ulepszyli i latają tylko po dwa.(takie mam na kilku fotkach)  No chyba że chińskie podobno tez tak się bawią.

Andrzej

 

To te chińskie :) one latają  w takiej formacji trójkąta równoramiennego . - te z gifa po prostu NOSS made ich china do triangulacji celów dla chińskiej marynarki ludowej  czy jak oni to zwą.

A to że ulepszyli i latają po dwa to ciekawe, jak triangulację robią z dwójki ?  pewnie trzecia leci gdzieś dalej w formacji ale tak by nie było to za dobrze widoczne.

nie znajdziecie ich raczej na Heavens above, no chyba że obserwatorzy określili orbitę :)

 

te cztery stoją w miejscu więc to nie NOSS - a raczej geo stacjonarne.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.