Skocz do zawartości

MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Adm2 napisał:

Czyli było zorzy trochę więcej, niż ledwo widoczna na południowym horyzoncie  :-)

To zdjęcie na dole to właśnie Kp2 ?

Trailer wbrew powszechnej praktyce nie zdradza najlepszych ujęć z filmu :) Zorzy było znacznie więcej i sięgała aż na samo południe. Zobaczysz, jak skończę film :)

Generalnie trudno powiedzieć, jakie było kp, bo różne strony różnie podawały. Przez te noce, w których oglądaliśmy zorze prognozy zmieniały się pomiędzy zerem, a 4, przy czym dość często niskie kp szło w parze ze stosunkowo silną zorzą, a przy wyższym zorzy nie było wcale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HAMAL napisał:

Mi zorza przypomina LP tylko bardziej kolorowe :D więc jakoś nie pałam do niej entuzjazmem :uhm:

Spokojnie, zobaczysz też taką, której z LP nie da się pomylić :)

A poważnie, to na żywo taka statyczna, mało aktywna zorza przypomina w pewnym sensie chmury (niepodświetlone przez LP :) ) i raz nam się zdarzyło ją z chmurami pomylić. Na szczęście mieliśmy wątpliwości i próbne zdjęcie wyjaśniło, że to nie chmura. Jeśli jednak zorza jest aktywna, to nie da się jej pomylić z niczym innym i po prostu się w niej zakochujesz. Szybkość z jaką zmieniają się kształty, pojawiają "filary", przesuwają "wstęgi" i pulsują (znikają i pojawiają się) całe połacie jest czymś nie do opisania! Wtedy po prostu krzyczysz z zachwytu! Szczerze mówiąc, zorza wywarła na mnie chyba większe wrażenie, niż całkowite zaćmienie Słońca. Zaćmienie w ciągu tych 2,5 minuty może i powodowało jeszcze większą euforię, ale to było tylko 2,5 min. Tutaj spektakl trwa po kilka godzin i co chwila dzieje się coś tak pięknego, że brakuje słów żeby to opisać. "Szczytowo" zachwyt jest mniejszy, ale sumarycznie znacznie większy :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dzięki panowie, cieszę się, że się podoba :) Cóż, zorza to niesamowite zjawisko, zawsze była jednym z moich marzeń no i udało się je spełnić.

17 godzin temu, sidiouss napisał:

@MateuszW następnym razem mogę nosić walizki za Tobą, ale weź mnie ze sobą :D

Problem w tym, że miałem tylko jeden plecak :) A w środku sprzęt, ubrania zimowe, śpiwór i jedzenie na tydzień...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super oglądać takie niesamowite zjawisko od czasu do czasu, jednak na dłuższą metę chyba wolę ciemne niebo. I tak zaświetlenie nieba jest niemałe, część nocy zabiera księżyc i chmury. Po dołożeniu zorzy okaże się że dobre warunki do obserwacji i astrofotografii będą jeszcze większą rzadkością. Do tego co widzimy często przyzwyczajamy się i z czasem nie wzbudza to u nas większych emocji. Wolę zobaczyć ją kilka razy, wpaść w zachwyt i mieć piękne wspomnienie do końca życia niż aby przejadła mi się. Mimo to bardzo chciałbym ją widzieć w Polsce nieco częściej, w ubiegłym roku była taka okazja którą niestety przegapiłem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, o czym piszecie doskonale rozumiem :) Zgadzam się, że mieszkając na Islandii, czy jeszcze dalej byłby wielki problem z uprawianiem klasycznej astronomii. Praktycznie co druga, trzecia noc byłaby niezdatna do użycia teleskopu, a nawet bez zorzy niebo nie byłoby tak ciemne, jak być powinno (silny airglow).

Na miejscu rozmawialiśmy z dwoma Polakami, którzy tam pracują od lat - pierwszy stwierdził, że zorzy nigdy nie widział, bo chodzi na cały dzień do pracy i nie ma siły nic innego robić :) Druga osoba powiedziała, że zachwyca się zorzą, ilekroć ją widzi. Jak widać, to wszystko kwestia indywidualna :)

Polska mogłaby być te 5 stopni bardziej na północ:) Wtedy mielibyśmy zorzę pewnie ze 30 razy w roku, a kilka z nich całkiem sensownych. Coś jak obłoki srebrzyste powiedzmy.

Dobrze, że mamy Islandię, gdzie da się w miarę sensownie wyskoczyć na polowanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2018 o 15:20, MateuszW napisał:

Zapraszam na film

Piękny materiał. Najbardziej podobały mi się w 2.40 (duch zorzy), w 3.50 (dynamiczne błyski) oraz ujęcia z wrakiem drewnianego statku.

Polecam też przeglądnąć film w szybkości x2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.