Skocz do zawartości

QHY9 - flaty


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Obiektyw to  Canon 70-200L 70mm@f4+ mocowanie geoptic canon/T2 + 2"Ha 7nm

na stacku maxim bardzo dziwnie odejmuje flata..... z jednej strony jest jasny, a z dugiej ciemny półokrąg.

L 40x15min, a D, B, i F po 20szt

 

moze to jednak wina sporej winiety w tym szkle???

wydaj mi sie ze program nie wyrabia z korekta, az tak naglej roznicy zmiany jasnosci.

flaty robione flatownica aurora 30cm z czasem 7.8s (flata trzeba robic >4s przez migawke) wg wliczen dla qhy9 w average calej klatki 21k ADU .

master flat w maximie jako monochrome i mediana. mediana rowniez D i B bez skalowania.

 

pamietam ze @Dziki mial kiedys cos podobnego, ale nie moge odszukac jego postu :(

POMOCY!

 

w ostatecznosci bedzie spory crop :(

ha-por.thumb.jpg.ade5d8102185fa58c09cf6d23cb81169.jpg

01.thumb.jpg.033cdf3c58b73468e14f89ef263e291d.jpg

02.thumb.jpg.33fab75135992536a55ea5e009a8f293.jpg

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tayson napisał:

Obiektyw to  Canon 70-200L 70mm@f4+ mocowanie geoptic canon/T2 + 2"Ha 7nm

Ha ha! Miałem identyczny problem, ale z zupełnie innym setupem :) Generalnie jest jak piszesz, program nie radzi sobie z usunięciem tak dziwacznych skoków jasności, tzn program robi co może, ale nawet minimalna różnica na flacie totalnie psuje sprawę. Choć tu w sumie trudno o ugięcia, ale może jak hamal pisze nieosiowe zamocowanie flatownicy lub jej ciut nierównomierne światło wystarcza.

Ale leczyć trzeba przyczynę, nie skutki. To wyraźnie odcięte kółko to jakiś poważny odblask powstały w układzie optycznym. I powiem Ci, że to wina filtru baadera w połączeniu z pechowym jego ustawieniem (prawdopodobnie). A to dlatego, że identyczne kółko miałem na newtonie 200/1000 + filtr Baader + MPCC + Atik 383L+. Choć u mnie akurat na Ha było znośnie, najgorszy był SII. Co ciekawe, po zmianie na newtona f/4, ale z takim samym osprzętem w wyciągu problem znacznie ustąpił - nadal coś raczej widać, ale daje się to już sensownie skalibrować.

Jedynym punktem wspólnym jest u nas filtr Baadera. Wcześniej miałem teorię, że to wina współpracy filtra z newtonem, wpływ LW, albo odbicia między filtrem, a MPCC. Jak widać u Ciebie, moje teorie były błędne. A skoro u Ciebie problem jest w f/4, natomiast u mnie przy tej światłosile się poprawiło, a najgorzej było w f/5, sugeruje to że kluczowa jest prawdopodobnie kombinacja światłosiły i odległości między filtrem, a obiektywem lub matrycą. Jest taki "punkt", w którym odblask się uwidacznia. Zauważmy, że filtrów baadera używają na forum setki osób, a ten problem jest bardzo rzadki.

Co można z tym zrobić? Nie mam pojęcia :) Gdzieś kiedyś był mój wątek na ten temat, ale nie wiem, jak go znaleźć.

Czy jest na sali optyk? :) Może ktoś umie w jakimś programie zamodelować takie odblaski i ustalić, w jakich warunkach powstają, a w jakich nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson jak wywołujesz kogoś do tablicy to upewnij się że nick został podkreślony - nie dostałem powiadomienia bo silnik widział @dziki a nie @dziki :)

Niestety jak robisz darki i biasy to nie pomogę :( Ewentualnie... oddalałeś flatownicę od obiektywu? Ślepy strzał ale może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, _Spirit_ napisał:

Jak do tej pory skyflat najlepiej się sprawdza - przynajmniej u mnie. Spróbuj i porównaj.

Ja walczyłem z tym skyflatem oraz flatem na monitorze - w obu przypadkach porażka. Takiej dziwacznej winiety po prostu nie da się skorygować, trzeba usunąć przyczynę winiety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli winietowanie jest stabilne to prosta matematyczna operacja na bajtach, którą wykonuje się podczas kalibracji dokona właściwej korekcji. Jeśli jednak jest niestabilne (przesunięcie źródła światła zmienia procentowy rozkład spadku jasności) to trzeba idealnie ustawić źródło.

Trzeba zacząć od znalezienia takiego rozkładu winiety ha_bez_kalibracji - prawa strona poza krążkiem jaśniejsza od lewej a teoretycznie źródło światła w środku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie.

 

Dobre pytanie jak wygląda bez filtra. 

- luzów brak obiektyw mocowanie

- flatownica prostopadle i oddalona ok 5cm, na flatownicy dodatkowa mleczna plexi, aby ją sciemic

- mocowanie geoptika ma zwężenie na filtr 1.25", czy to powoduje winietę? Nie wiem. 

- flaty wykonane od razu po sesji więc nie było możliwości żeby obiektyw się przekręcil, czy kamera zmieniła kat. 

- mając flatownice sky- i monitor- flatami się nie bawiłem. 

- na klatkach L widać lekkie pojasnienie po prawej, co na flacie też jest. To za pewne wina optyki, ponieważ odrosnik był wysunięty, nie było żadnego lewego, bocznego światła. Klatki wykonane jak dobrze pamiętam bez księżyca na niebie. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ŁukaszRachuna napisał:

5cm od obiektywu to moim zdaniem znacznie za blisko. Światło podświetli wnętrze obiektywu, czego normalnie nigdy nie widać i masz problemy jak w tym przypadku.

Przecież taki sam kształt winiety jest na lightach. Różnica jest w "niedokładności" czegoś, a nie samej metodyce.

@Tayson nie skomentowałeś mojego posta. Myślę, że wspólnymi siłami możemy ustalić przyczynę problemu. Jak pisałem, miałem identyczną winietę, sam zobacz:

f/5:

f5.thumb.jpg.60678941c50021cce4b0b6ca917309f2.jpg

f/4:

f4.thumb.jpg.e7fd41c41f8193d6f2e0c131c2a8b6d5.jpg

Między tymi zdjęciami zmienił się tylko teleskop, kamera, filtry, koło filtrowe, złączki, korektor i OAG pozostały identyczne. Brak też w torze optycznym jakichkolwiek przewężeń, które mogłyby powodować przycięcie stożka światła (zresztą jakie przewężenie przycina bardziej ciemniejszą światłosiłę?).

Jak pisałem, najgorzej u mnie wygląda prezentowane SII, natomiast Ha i OIII w f/5 były lepsze (mniej wyraźne kółko), a w f/4 są praktycznie takie same jak SII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, teraz będę zbierał siatkę więc sprawdzę jak to wygląda. Na tlenie jest w sumie wszystko akceptowalne. 

Nie mam obecnie filtra Ha żeby sprawdzić co się dzieje po wykręceniu tego co zaznaczyłem. Z drugiej strony to szkło jest pożyczone tylko na jeden obiekt. Już niedługo zacznę działac swoim apo100q. Oby w nim wszystko było ok! 

Ogniskowa obiektywu wyszła mi wg plate slove 62mm zamiast 70mm. Możliwe że nie zachowałem odpowiedniego backfocusa dla szkła Canona i dlatego coś się dzieje? Wątpię w tą swoją teorie. 

 

Filtr jest dość daleko od matrycy, może ten trop utrzymać? Ile, już zmierzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2017 o 13:08, MateuszW napisał:

Najlepiej by bylo, jakbys sprawdzil to z jednym z filtrow LRGB, stawiam teleskop (:flirt:), ze to wina filtrów narrow, a dokładniej jakiś odbić lub interferencji miedzy nimi, a resztą.

nie jestem w stanie podlaczyc filtrow RGB pod to szklo.

ewentualnie bez NB. w wolnej chwili zrobie testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po wykreceniu tulejki zaznaczonej zielona strzalka (kilka postow wczesniej)  pokazuje jak wyglada surowa klatka w SII 70mm@f4

:(

bez zmian, to mus byc wina obiektywu lub filtrow NB.

filtrow nie zmienie ;) , a obiektyw oddaje po dzisiejszej pogodnej sesji.

image.png.afd917053e8ea96ecf1fe1768e869fa0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.