Skocz do zawartości

EQ6 EQMOD - wyłącza się tracking


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

prowadzę nierówną walkę ze sprzętem i pogodą w mojej drodze od DSLR do ASI 1600.

Jak na razie, to chciałbym tym pierdyknąć o grunt i sobie pofotografować normalnie jak przystoi lustrzanką. Trudnych tematów (dla mnie) mam z 10, wiec będe jechał po kolei w wątkach. Na początek coś co doprowadzało mnie do szewskiej pasji i całkowicie rozwaliło sesję.

Otóż postanowiłem nie marznąć z pilotem tylko sobie zorganizowałem obsługę montażu przez USB w trybie pc direct. Wszystko fajnie, działa i cieszy, ale cały czas montaż pod EQMOD wyłącza mi tracking. Kalibruję pod GOTO przez synchronizację, ustawiam obiekt, montaż sie ustawia ale wyłącza tracking. Innym razem nie. Lub tracking idzie, jak focę a tu nagle tracking sam się wyłącza. I tak ze sto razy, jeden raz miałem pół godziny spokoju, innym razem działo się to co 20 sekund. Nic nie dotykam, wszystko działa i nagle PHD mi warczy, patrzę, tracking off.

 

Ratujcie, bo mnie szlag trafi.

 

P.S> zestaw działa tak: montaż z pilotem w trybie PC direct, przjeściówka USB, profi coś, bardzo dobra, dalej hub usb 3.0 aktywny z zasilaniem 5V i przedłużacz USB 3 aktywny i do lapka.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w bardzo podobny sposób zrywalo połączenie przez problemy z konwenterem rs232/usb.  Nawet gdy go nie dotykałem i dzialalem zdalnie eqmod wywalal co pewien czas brak połączenia z montażem.  

Po przejściu na komunikację z montażem po BT (pilot niepotrzebny) problem nie wystąpił ani razu. 

 

Jak długie masz kable usb3?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

dopiero teraz mogę odpisać - dzięki za odzew.

 

Po kolei: EQMOD się nie rozłącza, działa, tylko wyłącza tracking. Sporadycznie ale regularnie. Teraz coś tam sobie dłubałem na montażu i mam wrażenie, że im dłużej trwała sesja, tym częściej i bardziej chaotycznie się wyłącza. Na początku wyłączał się w zasadzie wtedy gdy zmieniałem obiekt lub po zakończonym ściąganiu zdjęcia z kamery. Później już chaos.

czy niska temperatura lub wilgoć mogą to potęgować?

 

Przedłużacz to Unitek Y-3018, UBS3.0 aktywny 10m, ponoć bardzo dobry. Nie zasilam kabla, bo zasilam hub 3.0 kamera działa poprawnie, choć właśnie przed momentem coś się porobiło i odmówiła współpracy.

 

Montaż zasilam puszką 10A więc jest duży zapas, mont nie staje, nie warczy, idzie bardzo dobrze. Dzisiaj robiłem nie z tele ale z obiektywem Canona 600mm, zestaw jest o połowę lżejszy od tele, ale problem jest taki sam.

 

Zaobserwowałem coś takiego, to już drugi raz. Wszystko chodzi w normie (tzn tracking od czasu do czasu staje) ale reszta OK. I nagle, po dłuższym czasie, jakby się jakiś bufor zapełnił. Kamerka zrzuca białe klatki, EQMOD się zwiesza, a Cartes Du Ciel ma takiego laga, że mogę iść kawę zrobić. Wyłączyłem lapka, wyłączyłem nawet poprzednim razem mont - nic nie pomaga. Muli, zacina i nie chce się dać obsłużyć. Może to ma jakiś związek ?

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak sie zachowuje dioda na montazu - miga, swieci, nie swieci?

sprawdz czy bez tego kabla 10m bedzie dzialac ok. pusc w domu cokolwiek testowo. do tego nie potrzebujesz gwiazdek.

przydaloby sie rowniez zweryfikwoac lapa poprzez przywrocenie ustawiem fabrycznych systemu. to dla swietego spokoju.

 

warto przyjac strategie, aby jeden pc obslugiwal jeden zestaw i nie sluzyl do niczego wiecej poza sterowaniem steupem i aktywizacja materialu.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rady, też wydaje mi się, że to coś z tym połączeniem. Być może jednak powinienem zasilać przedłużacz, bo jak pisałem część wyłączeń śledzenia jest zgrana ze zgrywaniem na kompa kolejnego suba. Czyli jakby na kablu coś zakłócało sygnał. Dzisiaj zrobię testy na sucho.

 

Konwerter kupiłem wg jakiś informacji z sieci że niby dobry pod montaż, to Unitek z chipem Profilic. Jak trzeba będzie to zmienię, ale w sumie, to najchętniej bym kupił to BT. Tylko jaki moduł?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na problem długich kabli połączonych przez huba albo konwertera. Identyczne objawy pojawiły się jak przesiadłem się z kamery ST 2000 na STL 11000. Duży plik zrzucany po USB powodował timeouty i rozłączanie urządzeń w zupelnie przypadkowej sekwencji.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kubaman napisał:

Robię testy. Podłączenie adaptera RS232 bezpośrednio do montażu się nie udało - nie wykrywa portu COM, czyli jest jakiś zonk.

Jak bezpośrednio? W miejsce pilota? No to sprawdź, czy nie spaliłeś elektroniki, bo poziomy napięć w konwerterze który masz są niezgodne z tymi w złączu montażu. Do sterownia z pominięciem pilota potrzebujesz konwertera o poziomach TTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieźle.. nigdzie tego nie wyczytałem, wiem tylko że do modułu na BT jest problem, bo BT musi mieć 5V as tu daje 12V. Ale o samej przejściówce RS232 na USB tego nie znalazłem (ona chyba wcale nie bierze zasilania ze strony montażu, zakładam że piny 12V nie są podłączone). No nic, zaraz sprawdzę. Teraz pytanie by dalej nie błądzić - gdzie mogę kupić moduł na BT? Szukałem w sieci, znalazłem filmy DIY ale nie znalazłem żadnego gotowego produktu. Nie będzie to sam zrobię, ale wolałbym kupić.

a testy i tak dokończę tylko przez pilota, żeby wyeliminować inne źródła problemu

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

nieźle.. nigdzie tego nie wyczytałem, wiem tylko że do modułu na BT jest problem, bo BT musi mieć 5V as tu daje 12V. Ale o samej przejściówce RS232 na USB tego nie znalazłem (ona chyba wcale nie bierze zasilania ze strony montażu, zakładam że piny 12V nie są podłączone).

Trąbimy o tym w co drugim wątku na ten temat... Nie chodzi o zasilanie, tylko o napięcia na pinach sygnałowych - są niekompatybilne, a potencjalnie mogą uszkodzić elektronikę. W przypadku BT masz rację, tu problemem jest zasilanie, bo sygnały są już TTL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzętowi nic się nie stało.

Problem zlokalizowany - to najwyraźniej przejściówka RS232 na USB. Po powtórzeniu pierwotnego problemu na pierwotnym zestawie wyeliminowałem przedłużacz USB, i próbowałem różnych portów. Nic to nie dało, kamera działa, tracking staje. W końcu podpiąłem wszystko bezpośrednio do lapka, bez huba, a tracking i tak się zatrzymywał. Dopiero odpalenie trackingu z pilota po rozłączeniu EQMODa dało pozytywny efekt. Zapatruję się na moduł BT, przy czym kombinuję jak by tu nieco zwiększyć jego zasięg (potrzebuję minimum 10 metrów). Dzięki wszystkim za pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Zapatruję się na moduł BT, przy czym kombinuję jak by tu nieco zwiększyć jego zasięg (potrzebuję minimum 10 metrów).

BT powinien dać radę te 10m, choć to nie jest pewne. Spróbuj poszukać jakiś testów zasięgu "pastylek" BT na USB, być może dałoby radę kupić taki istotnie mocniejszy, niż wbudowany w laptopa (albo z anteną zewnętrzną - marzenia :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Udało mi się osiągnąć mini sukces. Zrobiłem sobie  BT samodzielnie, przy czym wykorzystałem nowszy moduł BT, mający większy zasięg - ponoć do 30 metrów. Taki jak ten:

https://botland.com.pl/moduly-bluetooth/6642-modul-bluetooth-21-xm-15b-33v5v.html

 

Zestaw z trudem polutowałem według tego tutka:

 

A tak wygląda moja wersja:

 

Całość kosztowała 38pln plus transport. Lutowanie nie jest moją mocną stroną, ale w godzinę się wyrobiłem.

Mont działa spod telefonu (aplikacja PanoramaApp) oraz spod lapka bez najmniejszych problemów. Teraz tylko muszę sprawdzić zasięg i potestować, czy nie będzie podobnych problemów jak poprzednio.

 

 

IMG_20171206_185751_S.jpg

IMG_20171206_185811_S.jpg

IMG_20171206_210356_S.jpg

IMG_20171206_211931_S.jpg

IMG_20171206_213221_S.jpg

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.