Skocz do zawartości

Achromat czy apochromat do DS?


Eternal84

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, JSC napisał:

No w sumie znacznie lepiej czyta się małe literki obydwojgiem oczu niż jednym okiem, ale w jasnosci nie widze az tak duzej róznicy. To chyba raczej jakaś lepsze odczytywanie danych kształtu z pary oczu przez mózg.

W dzień można to zweryfikować. Wystarczy szybko zasłaniać i odsłaniać drugie oko ( zachowując w pełni otwarte pod dłonią) wpatrując się choćby w jasną ścianę budynku.

Badając różnicę 2D/3D - zaslanialem drugie oko, ale kątem oka patrzyłem ( z pod dłoni )na krawędź dłoni. Uzyskałem wtedy granice pomiedzy widzeniem jednym okiem, a dwojgiem za jednym razem.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to można obliczyć o ile musi byc wieksza średnica teleskopu, aby otrzymać  20%-30% większy obraz przy takiej samej źrenicy... Na szybkiego - to chyba własnie 20%-30% większa średnica! (jeśli dobrze liczę?) Sporo! 

Inna sprawa, ze można sobie zafundować nasadkę bino do teleskopu i powinno być wtedy już podobnie.

PS  Chyba własnie przekonałem sie do nasadki bino :)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, JSC napisał:

Właściwie to można obliczyć o ile musi byc wieksza średnica teleskopu, aby otrzymać  20%-30% większy obraz przy takiej samej źrenicy... Na szybkiego - to chyba własnie 20%-30% większa średnica! (jeśli dobrze liczę?) Sporo! 

O tym samym właśnie pomyślałem. Skoro obraz dwuoczny jest subiektywnie większy o 20-30% , to o tyle samo należałoby powiększyć obraz dla jednego oka przy tej samej źrenicy. Możliwe, że wówczas tyle samo detalu zarejestruje się jednym okiem co dwojgiem oczu, ale głębi, przestrzennosci 3D i tak nie będzie. Dwojgiem oczu obserwuje się też szerszy obszar więc nie trzeba tak ,,skakac" jednym okiem w okularze.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie max pole mogą mieć okulary w typowym bino :grin: ? 

Próbowałem bino, wróciłem do zwykłego szerokątnego okularu. Jednooczne 100 stopni i więcej bardziej mi odpowiada niż walka z bino o uzyskanie idealnego obrazu dwuocznego.

'Binu' stanowcze nie :icon_cool:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kjacek napisał:

A jakie max pole mogą mieć okulary w typowym bino :grin: ? 

Próbowałem bino, wróciłem do zwykłego szerokątnego okularu. Jednooczne 100 stopni i więcej bardziej mi odpowiada niż walka z bino o uzyskanie idealnego obrazu dwuocznego.

'Binu' stanowcze nie :icon_cool:

 

Nie miałem bino więc tutaj jestem zielony. To raczej luźny wywód obserwacji jednoocznych i dwuocznych.

Myślę, że to też kwestia indywidualnego podejścia: jedni wolą lornety, drudzy jednookie teleskopy i gdzieś jest jeszcze grupka, która próbuje sensownie połączyć możliwości obu tych sprzętów z różnym skutkiem ;)

Edytowane przez Eternal84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT 8" (lub większy) sztywny montaż azymutalny to byłoby chyba najlepsze wyjście dla ciebie. Miałbyś dość lekki teleskop o sporej aperturze, by się dobrze uzupełniał z dużą lornetą. Lorneta do duzego pola i małych powiększeń, SCT do średnich i dużych. Refraktory już się nieco dublują z lornetą, a nie wiem jak ze sztywnością stosunkowo długich tub na azymutach. I ED 120 to tylko cal większe od lornety, a obiektyw 1, większy wachlarz powiększeń, ale na DSach i tak będzie niedomagać apertura. Z koeli achro 150 juz może mieć sporą degradację obrazu w większych powiększeniach przez te wszystkie aberracje. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Charon_X napisał:

SCT 8" (lub większy) sztywny montaż azymutalny to byłoby chyba najlepsze wyjście dla ciebie. Miałbyś dość lekki teleskop o sporej aperturze, by się dobrze uzupełniał z dużą lornetą. 

W tym problem, że lornetki idą pod młotek. Nie stać mnie na jedno i drugie.

Chcę sprzedać lornetki i dorzucić kasy do tego, żeby mieć większą pulę na sprzęt.

Gorsza sprawa, że w tym roku ( jeśli sprzedam lornetki ) mogę wydać z 4 k nie wiecej, a to stanowczo za mało na achro czy sct.

Jesteś kolejną z kilku osób, które proponują mi sct :) zazwyczaj 8-10 cali.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę problem, rozwiązaniem jest polowanie na giełdach forumowych (sam z reguły szukam używek), czasami decydować co się pierwsze trafi. A to rozpoczyna temat od nowa, bo nie wiem co by ci bardziej odpowiadało. Jak lubisz duże pola, rozciągłe DSy i to jest twój priorytet to SCT i Maki są jak kulą w płot. Co innego jak lubisz np. gromady kuliste, mgławice planetarne już nie mówiąc o planetach, i zrezygnować z dużych pól to SCT bedzie jak znalazł. ED 120 to masz pewną uniwersalność, ale może być niedobłor apertury na DS, w końcu to tylko 5". W achro 6" w miarę pole jest, małe DSy już chyba słabiej (chociaż musiałbyś wysłuchać opinii posiadaczy odpowiednich teleskpów), planety i Ksieżyc już z aberracją w określonej aperturze(też nie wiem jak jest dokładnie w ES 150/900). musisz odpowiedzieć sobie jakie są twoje oczekiwania i priorytety. Od tego będzie zależeć jak się wpasujesz w nowy sprzęt i jak długo z nim wysiedzisz. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Charon_X napisał:

musisz odpowiedzieć sobie jakie są twoje oczekiwania i priorytety. Od tego będzie zależeć jak się wpasujesz w nowy sprzęt i jak długo z nim wysiedzisz. 

Chcę nabyć teleskop, ktory zostawi mi furtkę pod nasadke bino ( dobrze z nią współpracuje ) i da się w miarę komfortowo przenieść do 100 mm.

Obserwacje: mgławice, gromady kuliste, galaktyki.

Na drugim miejscu: Księżyc i planety choć bardziej z naciskiem na sam Księżyc.

Gromady otwarte pomijam bo świetne są w lornecie.

Przez lornetki zachorowałem na dwuoczność :)

Gdyby nie dwuoczność to pewnie powróciłbym do dobsona 12 cali, ze względu na dużą aperture i najszerszy wachlarz obserwacji. Ewentualnie SCT 10 gdybym miał za dużo kasy :D

 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, JSC napisał:

Jeszcze jest chłodzenie duzego SCT - trzeba by było to jakoś rozwiązać logistycznie, pewnie jeszcze przed przeniesieniem na miejsce obserwacji.

Mieszkam na wsi więc musiałbym przetrzymywać w budynku gospodarczym gdzie nie ma ogrzewania.

Bardziej obawiam się obsługi takiego teleskopu. Dobson był intuicyjny pod względem prowadzenia.

Napewno jestem z daleka od go-to i sterowania pilotem.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaże azymutalne typu Az4 podobnie działają - góra-dół, lewo-prawo. Jak chcesz bino to raczej SCT zostaje, bo przy refraktorach trzeba by ciąć tubę (wtedy też spada wartość rynkowa, jakbyś później odsprzedawał). Musisz tylko pamiętać, że zbyt szerokich pól to nie złapiesz SCT, ale zawsze możesz dokupić mniejszą lornetkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Eternal84 napisał:

Tyle, że DS to pewnie tylko na jedno oko przy f/10 :g:

Na binie zawsze masz duże straty na jasności. Z drugiej strony możesz dać odpowiednio długoogniskowe okulary.Jeżeli k ma byc możliwie najjasniej w bino to zostaje achro SW 150/750 odpowiednio przycięty i do niego te długoogniskowe okulary.

 

edit: Chociaż do SCT można jeszcze dokupić reduktor ogniskowej, tylko nie wiem czy to da się połączyć z bino.

Edytowane przez Charon_X
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

Mity, mity, mity... Źrenica  wyjściowa prawdę ci powie. 

Tyle, że w bino największe okularki to 24mm (25 mm?) dokładnie nie pamiętam. I nie wiem jak wizual z reduktorem ogniskowej 0,63.

Co do źrenicy to trudno mi coś powiedzieć. W lornecie mam 4 mm, a obraz jest jasny przu 5 mm ze względu na krótkie tubusy lornety.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Charon_X napisał:

Na binie zawsze masz duże straty na jasności. Z drugiej strony możesz dać odpowiednio długoogniskowe okulary.Jeżeli k ma byc możliwie najjasniej w bino to zostaje achro SW 150/750 odpowiednio przycięty i do niego te długoogniskowe okulary.

 

To może lepiej Bressera 152/760 z wywalonym Petzwalem - ponoć tak można (nie wiem czy nie mieszam? bo nie użytkowałem czegoś takiego) - tylko, że wtedy znowu robi sie mniejsze pole, bo wydłuża się ogniskowa (do 1200), ale też i nieco mniej aberracji wszelkiej maści.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, JSC napisał:

To może lepiej Bressera 152/760 z wywalonym Petzwalem

Z tego co czytam to najlepiej wypada TS 152/900 i BM 152/1200 pod względem korekcji.

Nigdy nie patrzałem przez duży refraktor. Może obyłoby się bez bino. Nie mam porównania.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, JSC napisał:

No ale musisz pewnie przycinać tubę, a ten z Petzwalem ma już krótką pod bino. Ktoś nawet chyba nie tak dawno sprzedawał.

Znalazłem coś takiego, ale nie mogę rozgryźć czy tuba jest cięta w tym TS 152/900

https://www.emout.org/annunci/ts-individual-152900/

To chyba jednak faworyt z achro 150

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, JSC napisał:

Znalazłem o tym Petzwalu - niestety poszedł, ale warto przeczytac wątek - opis jak się zminia ogniskowa gdy wywalasz Petzwala 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=46751

Czytałem o Petzwalu, ale ta tubka została odpowiednio przedłużona więc jest trochę kombinacji.

Dochodzę do wniosku, że lepiej mieć taką tubę na jedno oko. Szkoda ciąć, a efekt nie wiadomo jaki. Chyba, że jest jakiś krótki wyciąg i da się obejść bez cięcia.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.