Skocz do zawartości

Achromat czy apochromat do DS?


Eternal84

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, .michaś napisał:

^ Sama rura waży jakieś 12-13kg, do tego montaż. Wychodzi raczej więcej, jeśli używamy eq z przeciwwagami.

9,5 ale dochodzi dovetail. Planowalem prosty montaż bez przeciwwagi. Tak aby poruszać jak dobsem.

3a4c293ce74aa24feb841fa4246e3ee8.jpgKolejna sprawa to taka, że masa masą, a chodzi o poręczność. 12 cali na dobsonie to raptem 30 kg. Tyle, że co innego jest wziąść np. 30 kg woreczek ziemniaków, a co innego podstawę dobsona i udźwignąć całość z tubą.

Gratuluję jeśli ktoś to potrafi. Ja nie umiałem, a to tylko 30 parę kg.

Zawsze nosiłem osobno montaż i tubę i po przejściu prawie 100 m miałem dość.

Jedyne rozwiązanie to wózek do przewozu.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, astrokarol napisał:

Szacowałeś rozmiar takiego montażu ?

Pomyśl o SCT ;) Albo lornecie.

Nie mam pojęcia jak to wygląda w praktyce dlatego założyłem temat.

Z tego co się dowiedziałem to lorneta Semi Apo daje piękne obrazy do 50x jak wersja ED APO. Być może zadowalająco można sięgnąć do 90x, ale tu nic nie piszą. Przeczesałem całe CloudyNights i Binomania.it i nic nie ma w temacie większych powiekszen. Do DS ponoć w zupełności wystarcza 40-50x. 90x to co najwyżej do Księżyca bo planety to za mało. Możliwości lornety są subiektywnie porównywalne z newtonem 8 cali.

Powiadasz SCT, ale jaki? Meade serii LX200 czy inny? Ten akurat jest pozbawiony komy.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ekolog napisał:

Źrenica wyjściowa to stosunek średnicy głównego elementu zbierającego światło do powiększenia.

Idealnie gdy zbliża się do źrenic twojego oka a w praktyce znakomita jest już 5 (mm).

W lornecie 25x100 (źrenica 4 mm) testowałem M42 w Orionie. Raz patrzyłem dwojgiem oczu, a później jedno oko zaslanialem ręką. Efekt był taki, że na jedno oko obraz sporo pociemniał, a spora część detalu mgławicy znikła, albo patrząc na lewą stronę mgławicy prawa część zanikala i odwrotnie. Nie mogłem w pełni jej ogarnąć.

Czyli to potwierdza, że jednoocznie 4 mm to już za mało. Dwuoczność rzeczywiście dużo daje.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki zestaw achro.

SW150/1200 do przed chwili na EQ5 teraz (od wczoraj) - CG5-GT czyli go to.

Tuba waży 8,5kg + odrośnik, kątówka, szukacz, okular będzie około 11-12kg max.

Jest to graniczny sprzęt pod EQ5 - żeby wszystko działało (z napędami) - trzeba teleskop bardzo dokładnie wyważyć, co świadczy właśnie o granicy nośności. Wystarczyło zamienić kątówke z 2" na 1,25" i dac lżejszy okular by montaż wykazywał oznaki niewyważenia.

Co do mobilności, powiem tak - przez 2 miesiące były może ze 2-3 wieczory z ładnym niebiem, nie wyszedłem z zestawem - nawet na balkon. Wolałem szybko rozłozyć lornetkę 15x70. Kiedyś mierzyłem czas od startu pakowania do startu samochodem na miejscówkę. W moim przypadku wygląda to mniej więcej tak - 1-sza rundka z lekkimi dodatkami typu odrośnik, szkła, krzesełko - czasami walizka z lornetką (ale to nie wchodzi w skład zestawu), od mieszkania do auta na parkingu. 2-ga rundka, tuba i montaż po kolei (z piwnicy pod windę (po tubkę, po montaż), do windy najpierw tuba nastepny montaż, zjazd w dół i wytarganie odpowiednio tuba, montaż przed klatkę, podwójna rundka pod furtkę parkingu, i spod furtki po kolei do auta. Uff... no i , jeszcze raz do góry po przeciwagi. Czas - 20 minut! - rozgrzany spocony ale szczęśliwy. Więc jak widać - to chyba najmniej mobilny zestaw....

Ale na koniec powiemy tylko - to mój najlepszy sprzęt jakim oglądałem, i jak na razie chcę z niego wycisnąć przysłowiowego maxa. Obrazy gromad, M57 która wygląda jakby ktoś ją namalował i zawiesił w przestrzeni, Hantle - których wielkość i szczegółowość w okularze powaliła mnie (dosłownie, bo leżałem na balkonie oparty na jednym łokciu).

150cm szkła jak dla mnie daje dużo lepsze jakościowo obrazy niż przysłowiowa Synta 8 czy nawet 10", Wiadomo w porównaniu do 10-tki rozbicie gromady jesl lepsze w Newtonie, ale punktowość i kontast jest zdecydowanie po stronie refraktora.

Podsumowując - taki zestaw, jest mało mobilny, ciężki i trzeba się kłaść (lub mieć bardzo niski stołeczek) przy obserwacji w zenicie. Ale obrazy DS jakie daje achro nadrabiają te niedogodności. A do tego Ksieżyc w ortho, i zapewne Słońce (jeszcze nie oglądałem) mmm..., Saturn też bardzo ładnie zarysowany....

Ja polecam 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak zadam pytanie:

Czy refraktor 150 mm będzie odpowiednikiem lornety kątowej 100 mm?

Pomijając dwuoczność.

Refraktor wydaje mi się instrumentem do ,,lornetkowych" powiekszen i daje też możliwość zajrzenia głębiej tak jak teleskop. Tak to sobie wyobrażam bo nie miałem nigdy refraktora.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!

Światła z dwóch okularów (i z dwóch oczu) nie sumują się w obrazie subiektywnie postrzeganym - każde oko walczy oddzielnie; uzysk (wzajemna pomoc oczu) może być oszacowana jako niewielka (dajmy na to kilkanaście %).

Największe sensowne powiększenia dla konkretnej mgławicy dadzą odpowiednio widoki jak na załączonym obrazku.

Pozdrawiam

 

klak.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, .michaś napisał:

Może ktoś nie uwierzy, ale nigdy nie byłem dobry w rysunku technicznym. Miałem kiedyś fajne zdjęcie jak jeden smutny pan patrzy w podobnej pozycji przez bardzo długiego lunta, ale gdzieś mi się zawieruszyło, więc postanowiłem odtworzyć tą chłodną zimę

taktosiepowolizyje.jpg

A wystarczy zrobic tak ;) Do tego im teleskop dłuższy (ma mniejszą światłosiłę) tym ma lżejsze soczewki...

Rysunek1.jpg.8cf930a4973db4d507b519d8c6b8a3fb.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Eternal84 napisał:

To może tak zadam pytanie:

Czy refraktor 150 mm będzie odpowiednikiem lornety kątowej 100 mm?

Pomijając dwuoczność.

Refraktor wydaje mi się instrumentem do ,,lornetkowych" powiekszen i daje też możliwość zajrzenia głębiej tak jak teleskop. Tak to sobie wyobrażam bo nie miałem nigdy refraktora.

Spokojnie. Zasięg z dwóch oczu jest ok 0,2 mag wiekszy niz z jednego. Czyli daje to średnicę  110mm pojedynczej tuby w porównaniu z lornetą 100mm. Z tym, ze jeszcze jest kwestia źrenicy wyjsciowej i powiększenia.

 

Zaraz to sprawdze jeszcze...

Sprawdziłem ;) - tutaj był temat: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=26131&start=25

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Eternal84 napisał:

Najbliżej cenowo jest tubka SW 120 ED Black Diamond tylko czy dobre f/7 to już nie za ciemno do DS?

Umknęło to chyba uwadze. To jest bardzo popularny mit. Światłosiła nie ma znaczenia na to, jak jasny obraz otrzymamy. O tym decyduje źrenica wyjściowa uzyskana z danym okularem. W mniej światłosilnym sprzęcie po prostu trzeba dać dłuższy okular, żeby zrekompensować "nadmiar" ogniskowej.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

Umknęło to chyba uwadze. To jest bardzo popularny mit. Światłosiła nie ma znaczenia na to, jak jasny obraz otrzymamy. O tym decyduje źrenica wyjściowa uzyskana z danym okularem. W mniej światłosilnym sprzęcie po prostu trzeba dać dłuższy okular, żeby zrekompensować "nadmiar" ogniskowej.

Tak jest. Dlatego pisałem tu o okularach 36, 40 i 50mm

Niemniej gdy ktoś niezamożny szuka pierwszego teleskopu i nastawia się na DS-y, w szczególności mgławice i galaktyki to z tej racji że standardowo "kitowe" okulary to ogniskowa 25mm rozumowanie, że trzeba mu polecić światłosilny czyli krótki teleskop ma racje bytu. On pisze zwykle coś typu : "teleskop do 600zł" i ma na myśli zestaw kompletny.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

A wystarczy zrobic tak ;) Do tego im teleskop dłuższy (ma mniejszą światłosiłę) tym ma lżejsze soczewki...

Rysunek1.jpg.8cf930a4973db4d507b519d8c6b8a3fb.jpg

Jak to? Soczewki o różnych ogniskowych o tej samej średnicy są różnych grubości? W sensie te, które mają długą ogniskową są zrobione z mniejszej ilości materiałów? Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Pomysł z ciężarkiem bardzo dobry, ale trzeba też mieć odpowiednio mocny montaż coby dźwignął jeszcze dodatkową wagę, mój eq5 raczej by mnie znienawidził za coś takiego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JSC napisał:

A wystarczy zrobic tak ;) Do tego im teleskop dłuższy (ma mniejszą światłosiłę) tym ma lżejsze soczewki...

Albo tak, jak studenci astronomii UW na praktykach w Obserwatorium w Ostrowiku (lata 50-te). Wtedy nie było kątówek.

ostrowik.thumb.jpg.b62695714b19dce4869b7c70da5b6c23.jpg

 

  • Lubię 5
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Gdyby nie ta podpórka, to mógłby nieźle wyciskać mięśnie ramion :)

To była naprawdę bardzo komfortowa pozycja. Ten teleskop (refraktor Grubb 25 cm), ma możliwość podnoszenia i opuszczania -to to koło z korbą na kolumnie montażu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, .michaś napisał:

Jak to? Soczewki o różnych ogniskowych o tej samej średnicy są różnych grubości? W sensie te, które mają długą ogniskową są zrobione z mniejszej ilości materiałów?

Dokładnie tak! Gdzies nawet było porównanie cięzaru tub np. f5 i f10 przy tej samej średnicy. Okazywało sie, ze nawet pomimo większej długosci tuby, to cały teleskop o dłuższej ogniskowej był lżejszy. Jak będę miał chwike czasu to znajdę, było tam z 10 refraktorów porównanych.

Po prostu soczewki maja mniejszą krzywiznę przy mniejszych światłosiłach i przez to są cieńsze.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

a jak sprawa wygląda z tzw ,,czystością" obrazu w teleskopach?

Refraktory mają przewagę nad Newtonami. O tym już słyszałem niejednokrotnie.

A jak jest w przypadku innych konstrukcji pomijając achro i apo ED?

Np. Newton vs. SCT.

Nie wiem czy MAK-a można wpisać do DS.

Ostatnio czytałem o konstrukcjach Mak-Newton, ale to już za wysoki pułap cenowy.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie refraktory szczycą się tą "czystością" przez to, że nie mają obstrukcji centralnej, trzymają kolimację, a soczewka nie spiera kolorów jak lustro. Sct 9.25/11 to fajny sprzęt uniwersalny do wszystkiego. Maki jakościowo bardzo niewiele ustępują refraktorom, ale tak jak pisałeś ceny są już spore, no i to nadal lustro :) Musisz się zdecydować czy zależy Ci na jakości obrazu czy ilości detalu. Jeśli zdecydujesz się na obie polecam już brać kredyt pod hipotekę ;)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ekolog napisał:

Największe sensowne powiększenia dla konkretnej mgławicy dadzą odpowiednio widoki jak na załączonym obrazku.

klak.jpg

I to już mi wystarczy. Jeżeli takim refraktorem mogę uzyskać power 50x czy troszkę wiecej to super. Do Księżyca i planetek można dać większy power. Nic więcej mi nie trzeba.

Dzięki za konkretną wizualną podpowiedź :)

Edytowane przez Eternal84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, .michaś napisał:

Jeśli zdecydujesz się na obie polecam już brać kredyt pod hipotekę ;)

O tym nie ma mowy. Po prostu chcę mieć taki teleskop, który da ,,najczystrzy" obraz bez uciążliwych wad optycznych i da się przemieszczać samemu bez wiekszego problemu do 100 m.

Najbardziej upierdliwy dla mnie jest astygmatyzm i aberka, ale to problem lornetkowy. Nie wiem jak w teleskopach achro.

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.