Jump to content
Sign in to follow this  
Grzędziel

Van den Bergh 142

Recommended Posts

Super fotka. Może troszkę za mocno odszumiłeś, ale fotka jako całość prezentuje się wspaniale.

Tylko mnie szyja rozbolała od przekrzywiania głowy.

• Haha 1

2 minuty temu, Piotr4d napisał:

Super fotka. Może troszkę za mocno odszumiłeś, ale fotka jako całość prezentuje się wspaniale.

Tylko mnie szyja rozbolała od przekrzywiania głowy.

Monitorem trzeba było kręcić.

• Haha 1

No, widzę, Piotr, że wykorzystujesz każdą szparę w chmurach :)

Podzielam zdanie przedmówców - nieco za mocno odszumiłeś . Poza tym gwiazdki dość duże , jak na Halfa  - chyba mocno pociągnąłeś za sygnał, że sie tak wyrażę.

agresywnie zmniejszyc gwiazdki mozesz w PS funkcja:  ctrl+shift+x

10 godzin temu, Tayson napisał:

agresywnie zmniejszyc gwiazdki mozesz w PS funkcja:  ctrl+shift+x

Dzięki Tomek, zastosowałem tą akcję, wyszło coś takiego i co dalej?

5a2255d8776b7_CtrlShiftx.jpg.aa657aeaf6b52064c205ab735b717207.jpg

Zdjęcie prezentuje się fajnie mimo zbyt mocnego odszumienia tak jak koledzy wcześniej pisali.

Mnie natomiast bardzo nie podobają się mocno zniekształcone i "poszarpane" profile gwiazd. Może to wpływ niskiej temperatury wpływa na zniekształcenia przez ucisk. Osobiście nie zaakceptował bym takich gwiazd u siebie :ermm:

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

Dzięki Tomek, zastosowałem tą akcję, wyszło coś takiego i co dalej?

5a2255d8776b7_CtrlShiftx.jpg.aa657aeaf6b52064c205ab735b717207.jpg

Samo włączenie skraplania nic nie zrobi. Klikasz na za duże gwiazdki zmieniając również średnice pedzla,  później maskujesz, probujesz ratować sytuację. 

Mozesz też użyć reduce star bloating lub star shrinking tylko wątpię czy gwiazdki sa do uratowania. Zerknij post wyżej ;-)

Edited by Tayson

Dzięki za uwagi, faktycznie trochę za mocno odszumiłem. Gwiazd celowo nie zmniejszałem bo tak wolę, ale walcząc z mgławicą zupełnie nie zwróciłem uwagi na ich wygląd. Bogdan ma rację, że są fatalne. Tylko pytanie co z tym zrobić -pewnie na tym zdjęciu nie da się wiele poprawić. Zastanawia mnie tylko jaka jest tego przyczyna. Tej samej nocy robiłem gromadę Abell 426 i tam jest lepiej. Może dlatego, że Słonia fociłem bezpośrednio po wyjęciu teleskopu z domu i nie był wychłodzony. Mam nadzieję, że to nie jakaś poważna wada optyki.

To może być nieco pocieszające dla Ciebie :-) Nie schłodzony porządnie  teleskop może dawać takie oznaki. Niestety ujemne temperatury ujawniają szereg problemów to z montażami, flattenerami i oczywiście teleskopami. Spróbuj jeszcze raz uruchomić sesję po schłodzeniu refraktora i zaobserwuj jak wyglądają gwiazdy. Może to oczywiście być również wina optyki. W takim wypadku raczej warto odesłać sprzęt do naprawy ale nie ma co panikować tylko zerknąć na spokojnie i zacząć od schłodzenia teleskopu.

hej,