Skocz do zawartości

Montaż HEQ5 bez guidingu


Lukasz77

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Lukasz77 napisał:

Witajcie,

Stałem się posiadaczem heq5 czy ktoś z kolegów używa go do szerszych kadrów, mowa tu o ogniskowej 200mm w terenie i bez guidingu. Ciekawy jestem ile pociągnie ten montaż na 200mm?

Nie podałeś jaki detektor zamierzasz użyć. Skala obrazu w "/pix ma tu kluczowe znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nikt Ci precyzyjnie na to pytanie nie odpowie, wszystko zależy jaki egzemplarz montażu Ci się trafił. Canon 6D ma spory piksel więc spokojnie tymi obiektywami odpowiednio 4/3 minuty powinieneś pociągnąć. Canonem 1100 pewnie jakieś 30% krócej. Ale tak na prawdę dowiesz się jak spróbujesz ile % klatek przy jakich czasach będzie do wyrzucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Mxer napisał:

kolega ostatnio na heq5 powiesił 420mm z wpiętym 6D. 3min uciągnęło. 

 

ja na neq i 550d z 200mm wyciągnąłem 10min.  

A możesz pokazać to drugie? To rewelacyjny wynik, tym bardziej, że przekraczasz okres obrotu ślimaka przy 10 min, więc teoretycznie PE wynosi jakieś 10-15" total. Zdumiewające.

Na pospolitym HEQ5, przy PE +/-20" i założeniach jw., można by osiągnąć co najwyżej 2-3 min i to co którąś klatkę. Ogólnie bez guidingu - cienizna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, qbanos napisał:

A możesz pokazać to drugie? To rewelacyjny wynik, tym bardziej, że przekraczasz okres obrotu ślimaka przy 10 min, więc teoretycznie PE wynosi jakieś 10-15" total. Zdumiewające.

Na pospolitym HEQ5, przy PE +/-20" i założeniach jw., można by osiągnąć co najwyżej 2-3 min i to co którąś klatkę. Ogólnie bez guidingu - cienizna.

m31.jpg

 

Oto 10 min z 200mm na NEQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MateuszW napisał:

Tu sens może mieć wgranie PEC. Wówczas dałoby się obniżyć PE o przynajmniej 50% i znacznie wydłużyć czas exp.

MateuszW możesz coś bardziej przybliżyć w temacie PEC?

Osiągi nie są złe, zobaczymy jak swojego przetestuje i się pochwalę wynikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mxer napisał:

Oto 10 min z 200mm na NEQ.

Patrząc w ten sposób to możemy powiedzieć, że HEQ5 uciągnie 30min z jakimś njutkiem o ogniskowej 1m (zakładając że będzie to w granicach nośności montażu) - oczywiście bez guidingu.

Wyznacznikiem czy montaż "uciągnie" dany zestaw optyczny jest punktowość gwiazd a nie, że "coś widać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Mocno pojechane ale w.... deklinacji.

Pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić Piotrze. Pojechane gwiazdy są zgodne z prowadzeniem montażu w osi RA. Na załączonym rysunku czerwoną strzałeczką oznaczyłem "ruch" Andromedy. Gdyby był błąd ustawienia na biegun gwiazdy były by poruszone zgodnie z zieloną strzałką.

and.jpg

Chyba, że coś porypałem :-)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ah wywołano mnie do tablicy i słusznie :)

W dniu 12/3/2017 o 16:34, Lukasz77 napisał:

Witajcie,

Stałem się posiadaczem heq5 czy ktoś z kolegów używa go do szerszych kadrów, mowa tu o ogniskowej 200mm w terenie i bez guidingu. Ciekawy jestem ile pociągnie ten montaż na 200mm?

Z małymi stratami ( czyt 1 na 20) byłem w stanie robić 4min klatki, zdarzały się i serie 5min ale to pod południowym niebem. Montaż niepaskowany.

 

Jeśli chodzi o temat 200mm to i posiadany przeze mnie SkyTracker też nie był taki najgorszy. To co prawda 2min klatki ale liczy się efekt końcowy.

https://astropolis.pl/topic/55088-deneb-w-wodorowym-otoczeniu/?tab=comments#comment-639203

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.