Skocz do zawartości

Plejady - testy obserwatorium w Lubiaszowie k/Piotrkowa


Andrzej F.

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Andrzej F. napisał:

Testy  nowej miejscówki w Lubiaszowie rozpocząłem od Galaktyki M31. Dlatego niewiele czasu zostało na Plejady. Czasy ekspozycji: L- 8x300s bin1, RGB - 5x300s bin2( kamera FLI 11002). Drugie zdjęcie przedstawiające Mgławicę Merope było robione Atikiem One 6,0M w Piotrkowie( L-20x300s bin1), tylko kolor pochodzi z Lubiaszowa. Pozostały sprzęt : teleskop ASA 10Nf3,6, montaż ASA DDM60.

Jakbym mogl dwa lajki to bym dal! Jeden za fote, drugi za miejscowke! Bravo!!!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim. Na razie każdorazowo wożę sprzęt, a po zakończeniu sesji pakuję i zawożę z powrotem. Dopóki nie zbuduję odpowiedniego zaplecza socjalnego będę musiał wozić  graty. Na razie sąsiad zdeklarował, że będzie miał oko na działkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Andrzej F. napisał:

...Na razie każdorazowo wożę sprzęt, a po zakończeniu sesji pakuję i zawożę z powrotem...

ehh, a juz myslem, ze moge wysłać chlopaków z Wolomina na zakupy pod wskazany wspolrzednymi adres  :)

Tak na serio - dobra robota! Twojemu sprzetowi to sie juz dawno nalezalo.

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tayson napisał:

ehh, a juz myslem, ze moge wysłać chlopaków z Wolomina na zakupy pod wskazany wspolrzednymi adres  :)

Tak na serio - dobra robota! Twojemu sprzetowi to sie juz dawno nalezalo.

Właśnie te współrzędne to raczej kiepski pomysł :-(

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:like:

Super, gratulacje. Życzę udanej eksploatacji przez długie lata -z pożytkiem dla ducha, a jak zainstalujesz setup na stałe to z pewnością i dla kręgosłupa. DDM ASA trochę waży. No i żeby Ci tam lamp w pobliżu nie pozakładali.

A jakie są wymiary w środku?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Bogdan ma rację. Publikowanie listy sprzętu i jego geolokalizacji to jakbyś otwierał wyprzedaż garażową połączoną z promocją. Jak najszybciej bym pozakładał tam zabezpieczenia. I bynajmniej nie takie jak opisał Bogdan. Jakby co odezwij się na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

No Bogdan ma rację. Publikowanie listy sprzętu i jego geolokalizacji to jakbyś otwierał wyprzedaż garażową połączoną z promocją. Jak najszybciej bym pozakładał tam zabezpieczenia. I bynajmniej nie takie jak opisał Bogdan. Jakby co odezwij się na PW.

Dzięki wessel za rady. Przez najbliższych kilka lat obserwatorium nie będzie miało na stałe zamontowanego sprzętu. Będzie tylko pier posadowiony na stałe na  fundamencie 1.0x1.0x1,0 m, który umożliwia bardzo szybki i dokładny montaż głowicy montażu ASA. Po za tym jestem na etapie wykonywania odpowiedniego zaplecza socjalnego, tak aby można było zapraszać takich astromaniaków jak ja na wspólne obserwacje. Może powstanie coś na wzór "Rodos".

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Andrzej F. napisał:

Dzięki wessel za rady. Przez najbliższych kilka lat obserwatorium nie będzie miało na stałe zamontowanego sprzętu. Będzie tylko pier posadowiony na stałe na  fundamencie 1.0x1.0x1,0 m, który umożliwia bardzo szybki i dokładny montaż głowicy montażu ASA. Po za tym jestem na etapie wykonywania odpowiedniego zaplecza socjalnego, tak aby można było zapraszać takich astromaniaków jak ja na wspólne obserwacje. Może powstanie coś na wzór "Rodos".

Zaraz to nie masz jaszcze wewnątrz wylanego słupa ze szpilami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jarzyna B. napisał:

Zaraz to nie masz jaszcze wewnątrz wylanego słupa ze szpilami?

Zamiast słupa betonowego zamontowany jest słup stalowy fi 180mm ze stali grubościennej zakończony drobnym gwintem. Na ten gwint nakręca się głowicę do montażu ASA. Umożliwia to  dokładne ustawienie na polarną. Głowica montażu dodatkowo blokowana jest trzema śrubami S1. Można wówczas jeszcze precyzyjniej ustawić programowo (Sequence) montaż ASA za pomocą śrub S2 z dokładnością poniżej 1arcmin. Trwa to nie więcej jak 5-10 min.

Setup ASA Astrosysteme.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Oj...! Piękne! Radośnie świąteczne. Zastanawiam się (na razie w sferze daleko idących marzeń), czy Podllubień k/Piotrkowa byłby dobrym miejscem na takie obserwatorium/"RODOS" :) ..? 

Gratuluję i pozdrawiam (trochę sentymentalnie) bo miejsca dobrze mi znane...)

Edytowane przez MiraCeti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa, ok bo myślałem, że Adamo zostawił cię z drewnianą podłogą wewnątrz obserwatorium :D

Oczywiście żartuję, fajnie to wygląda jednak prawdziwe obserwatorium pewnie uruchomisz w przyszłości, kiedy zamieszkasz i wybudujesz tam dom lub będziesz miał bezpieczne sterowane zdalnie obserwatorium bez przywożenia i wywożenia sprzętu. To dopiero będzie działać jak należy. Jednak budka i tak zaoszczędzi trochę pracy!

Gratulki,

p.s My tu gadu gadu a mgławica w Plejadach z Atika jest naprawdę piękna!

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

Aaa, ok bo myślałem, że Adamo zostawił cię z drewnianą podłogą wewnątrz obserwatorium :D

Oczywiście żartuję, fajnie to wygląda jednak prawdziwe obserwatorium pewnie uruchomisz w przyszłości, kiedy zamieszkasz i wybudujesz tam dom lub będziesz miał bezpieczne sterowane zdalnie obserwatorium bez przywożenia i wywożenia sprzętu. To dopiero będzie działać jak należy. Jednak budka i tak zaoszczędzi trochę pracy!

Gratulki,

Dzięki. Budka ma swoje plusy i minusy. Oczywiście tych plusów po stronie budki jest więcej. Przede wszystkim jest dużo mniejsze roszenie i  mniejszy wpływ wiatru. Można w każdej chwili zamknąć dach i nie stresować się tym, że za chwilę może spaść deszcz albo śnieg i szlag trafi elektronikę. Do tego dochodzi super dokładne ustawienie na Polarną i większe wykorzystanie pogodnych nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju,

 

gratuluję obserwatorium. Pochodzę z Tomaszowa Mazowieckiego i często tam odwiedzam rodziców. Miło mi wiedzieć, że w tych okolicach ktoś tak prężnie działa.

Pamiętam jak w wakacje, będąc nad Zalewem Sulejowskim zauważyłem majączącą Drogę Mleczną, co było dla mnie zaskoczeniem. Nie spodziewałem się tam aż takich warunków obserwacyjnych.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Łukasz K napisał:

Andrzeju,

 

gratuluję obserwatorium. Pochodzę z Tomaszowa Mazowieckiego i często tam odwiedzam rodziców. Miło mi wiedzieć, że w tych okolicach ktoś tak prężnie działa.

Pamiętam jak w wakacje, będąc nad Zalewem Sulejowskim zauważyłem majączącą Drogę Mleczną, co było dla mnie zaskoczeniem. Nie spodziewałem się tam aż takich warunków obserwacyjnych.

 

Dzięki. Warunki obserwacyjne w Lubiaszowie Starym według  "Light pollution map" :  SQM - 21,21 mag./arcsec2, Ratio - 1,06. Według mnie niebo przy dobrej przejrzystości powietrza świetnie nadaje się zarówno do astrofoto jak i do obsserwacji. Droga mleczna jest tutaj bardzo wyrazista. Zalew Sulejowski oddalony jest kilka kilometrów od Lubiaszowa i problemem będzie zawsze unosząca się mgła i związana z tym gorsza widoczność.

9 godzin temu, Agent Smith napisał:

Andrzeju - gratulansy!
Pamiętaj o tajmlapsach, które będę tam robił ;)

Pozdrowionka!

N.

Również dziękuję. Myślę, że uda mi się już coś zorganizować w nadchodzącym 2018 r.
 
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.