Skocz do zawartości

Fotorgafia narrow band - halo


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

drugi z serii temat mojej katorgi po przesiadce na kamerkę mono z DLSR.

Robiłem pierwszy raz w życiu fotki z filtrem Ha i niestety otrzymałem takie halo wokół jasnej gwiazdy. Kolejne kręgi od gwiazdy, bardzo jasne i bardzo duże. Co robię nie tak? Myślałem, że może zamontowałem filtry odwrotnie, ale wg instrukcji ZWO mam dobrze. Filtry ZWO i koło ZWO, kamerka ASI 1600.

 

P.S> Ogólnie, w porównaniu do DSLR ta kamerka ma mega popalone jasne gwiazdy. Jak patrzę na Wasze zdjęcia to macie po kilkanascie godzin ekspozycji i nawet jasne gwiazdy sa ładne i małe, ja po 30 sek naświetlenia mam wypaloną dziurę na drugą stronę ziemi. O co chodzi?

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygłądało. Przy czym zoprientowałem się przegladając dane, że taki efekt był tylko na Alnitaku (nie mam tego dużio, dwie krótkie sesje póki co) oraz tylko przy Teleskopie. Gdy drugim razem używałem obiektywu Canona, efektu nie było.

L_Ha_2017-11-27_23-41-54_Bin1x1_90s__-2C.jpg

 

Co do filtrów - w zestawie z kamerą i filtrem kosztowały dużo taniej niż Baadery. Poświęciłem sporo czasu na poszukiwania recenzji tych filtrów i na Cloudy Nights znalazłem szczegółowy test filtrów Optolonga, z którego wynikało, że Baader w najlepszym razie był porównywalny. A ZWO to Optolong, sam producent mi to potwierdził.

Edytowane przez kubaman
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby tylko dodać szczegół, który może być istotny - z teleskopem używam korektora komy Baadera. Mam wrażenie, że więcej mi on szkodzi niż pomaga. Być może to on właśnie odpowiada za ten efekt. Ujęcia z obiektywem 600mm Canona nie mają jakichkolwiek oznak takiego halo, ale były robione bez tego korektora komy.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolimację naprawdę zrobiłem bardzo solidnie. Wydaje mi się, żę to przez ten korektor komy. Astrokrak robi mi terasz sztywne mocowanie na ten konwerter, mam nadzieję, że temat zniknie.

Ponadto widziałem dzisiaj post Taysona o tym korektorze, czasami jak jest za blisko to daje takie efekty jak u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu link do FITSa

https://drive.google.com/file/d/1mlfSoFAEVtG-MFWChx6_y9N0P851cTox/view?usp=sharing

 

A tu fotki tuby:

 

IMG_20171205_191423_S.jpg

IMG_20171205_191436 kopia.jpg

 

Korektor wkręcam od strony kamerki w OAG, od strony tuby wsadzam w 2" złączkę wyciągu. Mam nową złączkę w Astrokraku, by nie łapać korektora na pierścień, ale by go dokładnie pozycjonować na jaskółczym ogonie

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.