Skocz do zawartości

Jak poskładać obiektyw?


gerszi

Rekomendowane odpowiedzi

Rozłożyłem w swoim Skyluxie obiektyw. Niestety teraz nie mam pewności co do tego czy, dobrze go poskładałem. Obiektyw składa się z dwóch soczewek - płasko - wklęsłej i wypukło - wypukłej.

 

Teraz mam poskładany go w sposób : od strony okularu - płaską stroną płasko - wypukła, potem pierścien oddzielający i na końcu wypukło - wypukła.

 

Proszę o opis jak powinien być poskładany ten obiektyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem PO CO rozkładać obiektyw.

A jeśli już - to warto zaobserwować - zanotować jak był złożony!

Mam Sky-Luxa ale przyznam że nie będę sprawdzał okładu optycznego przez rozebranie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozłożyłem w swoim Skyluxie obiektyw. Niestety teraz nie mam pewności co do tego czy, dobrze go poskładałem. Obiektyw składa się z dwóch soczewek - płasko - wklęsłej i wypukło - wypukłej.

 

Teraz mam poskładany go w sposób : od strony okularu - płaską stroną płasko - wypukła, potem pierścien oddzielający i na końcu wypukło - wypukła.

 

Proszę o opis jak powinien być poskładany ten obiektyw.

 

Tak na zdrowy rozum to osiagnales to co na zal. rysunku. Ale takie obiektywy achro (przynajmniej w moich lornetach i lunecie turist sa obok siebie (sklejone) a nie rozdzielane zadnym pierscieniem. Jezeli mas zly obraz to sproboj wypuklo-wypukla dolaczyc bezposrednio do wkleslo-plaskiej i taki uklad plaska strona do okularu. Pierscien zas przed albo za para soczewek. Nie mam skyluksa i nie jest to rada z autopsji. Poza tym raz piszesz, ze masz soczewke wkleslo-plaska a raz wypuklo-plaska. Jezeli jest tak jak napisales za drugim razem to ja zglupialem i nie wiem o co chodzi.

 

Pozdrawiam.

1.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisane jest na pudełku że obiektyw jest "powietrzny".

Sądzę że te soczewki są jednak oddalone od siebie!

Hans żartuje. Achromat typowy jest KLEJONY, w omawianym obiektywie mamy dwie soczewki w dwu grupach, nie może być PRZYTKNIĘTA jedna soczewka do drugiej! Z całą pewnością pierścień dystansowy rozdziela soczewki!

Z pewnością powierzchnia zewnętrzna nie jest wklęsła ani płaska. Czyli że ta soczewa dwuwypukla jest dalsza od okularu. Ale jeśli promienie krzywizny soczewki dwuwypukłej nie są jednakowe to są możliwe dwa jej położenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. W takim razie wyglada na to, ze musisz miec ta wypuklo-wypukla dalej od okularu a plasko-wypukla blizej (oddzielone pierscieniem). Pytanie czy wypuklo-wypukla jest z ta sama krzywizna na obu stronach? Jezeli nie, to masz raptem dwie proby do wykonania. Ta druga, o ile jest naprawde wkleslo-plaska to plaskim do okularu. Ale wiecie co, niech ktos mu podpowie kto rozbroil kiedys skyluksa, bo chlopakowi tylko namieszam w glowie nie majac ukladu przed oczami. :oops:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to klasyczny Fraunhoffer to najpierw soczewka wypukła mniejszą krzywizna(wypukłością) do obiektu i większą do okularu, potem przekładka i soczeka ujemna wiekszą krzywizną do obiektu i mniejszą do okularu i musi działać bez pudła :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozłożyłem w swoim Skyluxie obiektyw. Niestety teraz nie mam pewności co do tego czy, dobrze go poskładałem. Obiektyw składa się z dwóch soczewek - płasko - wklęsłej i wypukło - wypukłej.

 

Teraz mam poskładany go w sposób : od strony okularu - płaską stroną płasko - wypukła, potem pierścien oddzielający i na końcu wypukło - wypukła.

 

Proszę o opis jak powinien być poskładany ten obiektyw.

Fajnie, że to zrobiłeś. :King:

Teraz inni nie będą musieli rozbierać aby sie przekonań.

Że też niektórych korci aby rozbierać układy optyczne a potem sie pytać jak poskładać. :vikin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście, troche namieszałem. Rozebrałem obiektyw żeby dostać się do nakrętki, którą trzeba było od wewnątrz założyć na śrubkę mocującą obiektyw. Niestety nie zapisałem sobie układu soczewek :oops: .

 

Jeszcze chciałem sprostować moją pomyłkę... ta druga soczewka jest płasko - wklęsła.

 

Obietkyw poskładałem "na Fraunhoffer-a".

 

Dzięki wszystkim za pomoc!!!

 

Człowiek uczy się na błędach :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.