Skocz do zawartości

Astrofotografia krótkoczasowa by Lukasz83


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Jeszcze taki "koń" z wczoraj - też tylko test jak się rejestruje. Za duży był wiatr na poważniejsze próby. Klatki po 10 sekund - to takie rozsądne minimum, choć pewnie lepiej by było palić po 15s - temat jeszcze do rozpoznania.

Resize 50% - większego nie ma sensu pokazywać.

RGB - 30 x 10s na kanał -> czyli łącznie tylko 15 minut materiału ;)

W przyszłości zamierzam też zrobić podczerwień - zobaczymy co z tego wyjdzie

5a2b22e364224_b22v.thumb.jpg.d1a34aede650f6cd48169796de8d0a36.jpg

 

  • Kocham 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
51 minut temu, heweliusz napisał:

Jak zwykle proponuję i uprzejmie proszę aby zrobić próbne  zdjęcia rzadko fotografowanych w Polsce, na forum (a bardzo ciekawych): NGC 1300, NGC 1097, NGC 5236, NGC 3172, NGC 2207

No tak ale to co napisałeś to takie małe ciemne "smarki" które snują się ledwo nad horyzontem (max wysokość poniżej 10*), oczywiście oprócz NGC 3172 ale ona jest strasznie mikra i ciemna więc nie na mój setup (ja ogarniam sensownie obiekty max do 12mag)

Jedyne czego mogę się podjąć z tego zestawu który podrzuciłeś to NGC 2207 - jest w miarę wysoko i jasność ma tak na granicy moich możliwość. Ale jest "fajna" więc zrobię 100x10s luminancji i zobaczę co wyjdzie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lukasz83 napisał:

No tak ale to co napisałeś to takie małe ciemne "smarki" które snują się ledwo nad horyzontem (max wysokość poniżej 10*), oczywiście oprócz NGC 3172 ale ona jest strasznie mikra i ciemna więc nie na mój setup (ja ogarniam sensownie obiekty max do 12mag)

Jedyne czego mogę się podjąć z tego zestawu który podrzuciłeś to NGC 2207 - jest w miarę wysoko i jasność ma tak na granicy moich możliwość. Ale jest "fajna" więc zrobię 100x10s luminancji i zobaczę co wyjdzie

 

Cóż przeszkadza w próbach, że są nisko - przecież to tylko próby i nikt nie wymaga aby to miały być zdjęcia jak z Hubbla (chodzi o zwykłe sprawdzenie z ciekawości, zrobienie ciekawych testów).

Z Polski M83 (Jedna klatka 300s ISO1600 Canon 450dmod chłodzenie około -15C, filtr UHC-s., ok 9 stopni) już widać ramiona (a z pewnością można coś ulepszyć fotografując drugi raz M83) - (ja byłbym dumny z siebie mając zdjęcie M83) :

Proszę zobaczyć na forum jak dobrze wyszło zdjęcie ngc253 z Polski

Proszę brać przykład z Rolf Wahl Olsen from New Zealand https://www.universetoday.com/91283/first-amateur-image-of-another-solar-system/

Podjął się takich celów o których inni by nawet nie pomyśleli albo natychmiast odrzucili bo za słaby sprzęt i za słabe obiekty. Na szczęście zszedł z utartej fotografii drogi typowych obiektów.

W każdym razie dziękuję i czekam na NGC 2207 (która to góruje niżej niż NGC 1300)

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lukasz83 napisał:

Gdybym mieszkał w Nowej Zelandii to mógłbym sobie pozwolić na taką zabawę.

U nas w PL niestety dobra nocka podczas nowiu trafia się raz na 2-3 miesiące więc niestety ale nie ma czasu na eksperymenty ....

W tylu miejscach na Ziemi inni amatorzy mieli lepszy sprzęt i pogodę niż w Titirangi i nie zrobili takich zdjęć bo nigdy nie próbowali.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, heweliusz napisał:

 

 

Proszę brać przykład z Rolf Wahl Olsen from New Zealand https://www.universetoday.com/91283/first-amateur-image-of-another-solar-system/

Podjął się takich celów o których inni by nawet nie pomyśleli albo natychmiast odrzucili bo za słaby sprzęt i za słabe obiekty. Na szczęście zszedł z utartej fotografii drogi typowych obiektów.

W każdym razie dziękuję i czekam na NGC 2207 (która to góruje niżej niż NGC 1300)

Bardzo zły przykład podałeś.

Dysk protoplanetarny Beta Pictoris nie jest tak dobrze widoczny w świetle widzialnym jak w podczerwieni.

Zdjęcie tego astroamatora jest mocno dyskusyjne , zwłaszcza że nie nikomu się nie udało tego powtórzyć na amatorskim podwórku. A minęło już ponad pięc lat. Pamiętam dyskusję gdzieś poza oceanem porównującą to zdjęcie do dużo większych profesjonalnych teleskopów i wyszło słabo..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ax napisał:

Bardzo zły przykład podałeś.

Dysk protoplanetarny Beta Pictoris nie jest tak dobrze widoczny w świetle widzialnym jak w podczerwieni.

Zdjęcie tego astroamatora jest mocno dyskusyjne , zwłaszcza że nie nikomu się nie udało tego powtórzyć na amatorskim podwórku. A minęło już ponad pięc lat. Pamiętam dyskusję gdzieś poza oceanem porównującą to zdjęcie do dużo większych profesjonalnych teleskopów i wyszło słabo..

 

A może to właśnie dobry przykład - czyż nie lepiej wywołać dyskusję na całym świecie choćby ciekawymi próbami niż trzepać jak wszyscy te same obiekty tylko zmieniając kamery (?).

Czy pozostałe jego zdjęcia też są dyskusyjne ? np:

http://www.rolfolsenastrophotography.com/Astrophotography/Centaurus-A-Extreme-Deep-Field/i-7jpLBfQ

The Circumstellar Disc around Beta Pictoris http://adsabs.harvard.edu/abs/1993A%26A...274..877L

 

Scientific category winner, 2012 Harry Williams Astrophotography Competition
Astronomy Photographer of the Year, Collection 1, Harper Collins, ISBN 978-0-00-748280-1
Sky & Telescope, August 2013 Issue
Australian Sky & Telescope, April/May 2013 Issue

This image received worldwide attention in Nov/Dec 2011, being the first amateur image of such a dust disc around another star. Below are some examples:

 

Discover Magazine (USA), Phil Plait: Amateur astronomer glimpses an alien solar system

Space.com (USA), 29th Nov 2011: Stunning Photo of New Solar System Captured by Amateur Astronomer

The Daily Mail (United Kingdom), 27th Nov 2011: The sky is no longer the limit: Astronomer captures first amateur image of another solar system from his back yard

Universe Today (USA), 25th Nov 2011: First Amateur Image of Another Solar System

New Zealand Herald, 28th Nov 2011: NZer captures first photos of another solar system

3 News (New Zealand), 28th Nov 2011:

Radio New Zeealand National: Live interview 28th Nov 2011

TVNZ (New Zealand), 28th Nov 2011: Kiwi captures first amateur image of another solar system

Slashdot 26th Nov 2011: 'Amateur' Astronomer Snaps Pic of Planet-Forming Disk

NBC News (USA), 29th Nov 2011: Amateur takes stunning photo of new solar system

The Register (United Kingdom), 29th Nov 2011: Backyard astronomer snaps Beta Pictoris dust disk

Fox News (USA), 29th Nov 2011: Amateur Astronomer Snaps Historic Photo of Another Solar System

Yahoo 7 News (Australia), 28th Nov 2011: Amateur Captures New Solar System in Stunning Pictures

Coelum (Italy), Dec 2011: Il disco protoplanetario di Beta Pictoris ripreso da un amatore

Ingeniøren (Denmark) 3rd Dec 2011: Amatørastronom tager fantastisk billede af fjern stjerne

Espectador (Uruguay), 28th Nov 2011: Amateur consigue la primer imagen de otro sistema solar

Zee News (India), 27th Nov 2011: First amateur image of another solar system captured

The West Australian, 28th Nov 2011: Amateur captures new solar system in stunning pictures

The Nation (Pakistan), 28th Nov 2011: First amateur image of another solar system?

Deccan Herald (India), 27th Nov 2011: First image of another solar system captured

Ciel et Espace (France): Un amateur photographie un système planétaire

Może jest jakiś dysk planetrany na północnej półkuli i warto go próbować sfotografować lub Ci co na forum jeżdżą na południe niech fotografują https://pl.wikipedia.org/wiki/Beta_Pictoris

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Lukasz83 napisał:

Wszyscy mają skorupiaka, mam i ja :)

 

Nie lubie Cię :P nie mogłeś chociaż do jutra zaczekać z kontrą, abym się nacieszył dumny ze swojego zdjęcia? :D  Nadal mam lepszy detal :P ale już pewnie niebawem :) 

 

37 minut temu, TomekDw napisał:

Super, też muszę spróbować w końcu tego kraba, chyba , że podacie inny fajny cel na zimę dla dużej skali.

M 42 :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HAMAL napisał:

 

Nie lubie Cię :P nie mogłeś chociaż do jutra zaczekać z kontrą, abym się nacieszył dumny ze swojego zdjęcia? :D  Nadal mam lepszy detal :P ale już pewnie niebawem :) 

:) Dzięki. Twoje lepsze - ja żeby dobić do takiego detalu musiałbym jeszcze trafić w lepsze warunki lub mieć ciut większe lustro żeby zejść z czasami. Może wkrótce.

Na razie muszę dopalić kolor :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, heweliusz napisał:

A może to właśnie dobry przykład - czyż nie lepiej wywołać dyskusję na całym świecie choćby ciekawymi próbami niż trzepać jak wszyscy te same obiekty tylko zmieniając kamery (?).

Po 1 rozwalasz Łukaszowi autorski temat foto

Po 2 nie masz zielonego pojęcia ile godzin, nocy miesięcy poświęcamy na złapanie tych 3 nocy w roku z dobrym seeingiem, ileż trzeba mieć samozaparcia, aby tak się poświęcać. Wczoraj siedziałem na mrozie od 18 do 6 rano i przyniosłem do domu wielkie g.., docenisz to ?

Po 3 doskonalimy oręż i techniki jego wykorzystania, nowe kamery dają nam możliwości których męcząc stare byśmy nigdy nie otrzymali a to w prostej drodze zmierza do tego czego Ty od nas pragniesz :) trwanie w miejscu to zmarnowany czas, bo może kiedyś pojawi się miesiąc super pogody a wtedy my będziemy gotowi czekali na żer :)

30 minut temu, heweliusz napisał:

Może jest jakiś dysk planetrany na północnej półkuli i warto go próbować sfotografować lub Ci co na forum jeżdżą na południe niech fotografują

Nie masz pojęcia o polskich warunkach astrofoto wielkiej skali. Gdybyśmy my mieli często pogodę a wraz z nią seeing planetarna brzytwa, szczękę byś dawno zbierał z podłogi gapiąc się z niedowierzaniem na nasze zdjęcia. Ale najsmutniejsze jest to co ciągle w domu powtarzam, mamy sprzęt, chęci i umiejętności i gówno z tego bo nie mamy pogody i seeingu. Koniec :unsure:

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lukasz83 napisał:

:) Dzięki. Twoje lepsze - ja żeby dobić do takiego detalu musiałbym jeszcze trafić w lepsze warunki lub mieć ciut większe lustro żeby zejść z czasami. Może wkrótce.

Na razie muszę dopalić kolor :)

ja robię 30cm (więc mniejsze) a czasy miałem uwaga.... 7 sek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, HAMAL napisał:

ja robię 30cm (więc mniejsze) a czasy miałem uwaga.... 7 sek :D

Ale ja mam na razie "tylko" 25cm lustra ;) -> Newton 10'' + ASI 178-MMC

Skalę (natywną - bez projekcji) mamy podobną bo ja mam mniejszy piksel - 2,4um 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ax napisał:

Bardzo zły przykład podałeś.

Dysk protoplanetarny Beta Pictoris nie jest tak dobrze widoczny w świetle widzialnym jak w podczerwieni.

Zdjęcie tego astroamatora jest mocno dyskusyjne , zwłaszcza że nie nikomu się nie udało tego powtórzyć na amatorskim podwórku. A minęło już ponad pięc lat. Pamiętam dyskusję gdzieś poza oceanem porównującą to zdjęcie do dużo większych profesjonalnych teleskopów i wyszło słabo..

 

http://www.rolfolsenastrophotography.com/Astrophotography/Beta-Pictoris/

Jakież są tu zatem w podanym opisie nieprawidłowości jeśli chodzi o technikę astrofotografowania ?

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HAMAL napisał:

Po 1 rozwalasz Łukaszowi autorski temat foto

Po 2 nie masz zielonego pojęcia ile godzin, nocy miesięcy poświęcamy na złapanie tych 3 nocy w roku z dobrym seeingiem, ileż trzeba mieć samozaparcia, aby tak się poświęcać. Wczoraj siedziałem na mrozie od 18 do 6 rano i przyniosłem do domu wielkie g.., docenisz to ?

Po 3 doskonalimy oręż i techniki jego wykorzystania, nowe kamery dają nam możliwości których męcząc stare byśmy nigdy nie otrzymali a to w prostej drodze zmierza do tego czego Ty od nas pragniesz :) trwanie w miejscu to zmarnowany czas, bo może kiedyś pojawi się miesiąc super pogody a wtedy my będziemy gotowi czekali na żer :)

Nie masz pojęcia o polskich warunkach astrofoto wielkiej skali. Gdybyśmy my mieli często pogodę a wraz z nią seeing planetarna brzytwa, szczękę byś dawno zbierał z podłogi gapiąc się z niedowierzaniem na nasze zdjęcia. Ale najsmutniejsze jest to co ciągle w domu powtarzam, mamy sprzęt, chęci i umiejętności i gówno z tego bo nie mamy pogody i seeingu. Koniec :unsure:

Dziękuję Panie 婁宿三, راس الحمل

za wyjaśnienia i sugestie.

Cóż mogę powiedzieć również na koniec - chyba tylko tyle że osobiście (mając taki sprzęt jak niektórzy na forum) zamiast czasu i nocy poświęconych na np. trudy fotografowania M1, M42, M13, M31, M33 ... itd.

zdecydowanie wolałbym go wykorzystać na próby zrobienia zdjęć (bez względu na końcowy efekt - udany czy też nie) takich obiektów jak powyżej (i wcześniej) wymienianych: NGC 1300, M83, NGC 1097... itd.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, heweliusz napisał:

... mając taki sprzęt jak niektórzy na forum) zamiast czasu i nocy poświęconych na np. trudy fotografowania M1, M42, M13, M31, M33 ... itd.

zdecydowanie wolałbym go wykorzystać na próby zrobienia zdjęć (bez względu na końcowy efekt - udany czy też nie) takich obiektów jak powyżej (i wcześniej) wymienianych: NGC 1300, M83, NGC 1097... itd. 

Zdecydowanie uważam, że jeżeli miałbyś taki sprzęt jak "niektórzy",  to w tym momencie nie potrafilbys go opanować oraz poleglbys na obróbce.  

Jak dotąd Twoje jednoklatkowe ujęcia nie wnoszą zachwytu do świata astrofoto, nie mają żadnych walorów estetycznych. Często screen ze stellarium zawiera więcej info niż Twoje super ujęcie z gwiazdką u gromadką nad horyzontem.

 Przyznam, że jedyne co mnie ostatnio zaciekawilo w Twoich postach,  to opisanie gromad kulistych innych galaktykach. Za to ode mnie spory plus! 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Zdecydowanie uważam, że jeżeli miałbyś taki sprzęt jak "niektórzy",  to w tym momencie nie potrafilbys go opanować oraz poleglbys na obróbce.  

Jak dotąd Twoje jednoklatkowe ujęcia nie wnoszą zachwytu do świata astrofoto, nie mają żadnych walorów estetycznych. Często screen ze stellarium zawiera więcej info niż Twoje super ujęcie z gwiazdką u gromadką nad horyzontem.

 Przyznam, że jedyne co mnie ostatnio zaciekawilo w Twoich postach,  to opisanie gromad kulistych innych galaktykach. Za to ode mnie spory plus! 

Gdybym był zdecydowany mieć taki sprzęt to oczywiście musiał bym się nauczyć obórki.

Cóż zawsze możesz pokazać i zrobić lepsze zdjęcia np M7 poniżej 4 stopni nad horyzontem lub gwiazdozbiorów Żurawia i Centaura i CrA z Polski - miło będzie popatrzeć (zachęcam - bo mało kto je robi - może wniesiesz więcej walorów wszelkiego rodzaju) (a może robię je specjalnie po to aby ktoś pokazał mi  doskonałe zdjęcie M7 lub innych niskich M i NGC z Polski).

W ogromie dobrych czy bardzo dobrych zdjęć astronomicznych z całego świata proszę oceń swoje zdjęcia pod względem zachwytu i walorów estetycznych.

Takie opisy zdjęć to powinna być oczywista sprawa podawana przy waszych zdjęciach - niestety Wydaje mi się że jesteście tak zafiksowani na obróbce, że ucieka Wam z oczu sedno astronomii i tego co jest na zdjęciu.

teraz to już naprawdę koniec z mej strony bo psuję temat :)

To mój ostatni post na forum dotyczący tematu zachęcania do fotografowania np galaktyk poniżej 20 stopni i komentarzy pod zdjęciami innych użytkowników.

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.