Skocz do zawartości

Astrofotografia krótkoczasowa by Lukasz83


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

19 godzin temu, Lukasz83 napisał:

750 x 7s (gain 78%) - tylko luminancja, kolor będę dopalał na zlocie jak będzie pogoda :)

 

Hej, mógłbyś pokazać, jak wygląda pojedyncza klatka? Jestem ciekaw, na jakim poziomie jest sygnał mgławicy vs tło dla pojedynczej klatki...

Jeszcze prosiłbym o informację - jaka jest tutaj skala na piksel?

Oczywiście bardzo mi się podoba zdjęcie, niestety zdecydowanie widać ograniczenie seeingiem (i to na jakim poziomie? Nie wiem, jaką masz teoretyczną rozdzielczość zestawu, przypomnisz może? :) ). Czy wybierałeś najlepsze fotki czy to stack całego materiału? Dałoby się może podziałać tutaj jakąś dekonwolucją czy czymś podobnym? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Hej, mógłbyś pokazać, jak wygląda pojedyncza klatka? Jestem ciekaw, na jakim poziomie jest sygnał mgławicy vs tło dla pojedynczej klatki...

Jeszcze prosiłbym o informację - jaka jest tutaj skala na piksel?

Oczywiście bardzo mi się podoba zdjęcie, niestety zdecydowanie widać ograniczenie seeingiem (i to na jakim poziomie? Nie wiem, jaką masz teoretyczną rozdzielczość zestawu, przypomnisz może? :) ). Czy wybierałeś najlepsze fotki czy to stack całego materiału? Dałoby się może podziałać tutaj jakąś dekonwolucją czy czymś podobnym? :) 

Skala to 0,41 arcsec/pix (ogniskowa 1200, piksel 2,4um) . Tutaj zdjęcie jest jeszcze powiększone 1,2x :)

Zdjęcie było już potraktowane unsharp mask, denoise oraz high-pass w PSIe dla uwidocznienia szczegółów. Nie spodziewam się, że da się z niego wyciągnąć coś znacznie więcej.

Materiału miałem 2009 klatek. Wybrałem ręcznie 748 najlepszych z akceptowalnymi gwiazdkami.

Trzeba zauważyć, że jest to już skala "planetarna" - przy podobnej można już z powodzeniem rejestrować detale na Jowiszu. Zatem wpływ seeingu jest niebagatelny a przy 7 sekundowych klatkach wręcz ogromny.

 

Oryginalny stack do pobrania:

https://drive.google.com/open?id=1A6oToXipiSrz3WB1_x3qgwo_e2WF1Xo8

Jedna surowa klatka:

https://drive.google.com/open?id=1fU4ZjT957jwH8VBIUoxUYWuxE-nQyMgR

 

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lukasz83 napisał:

Zdjęcie było już potraktowane unsharp mask, denoise oraz high-pass w PSIe dla uwidocznienia szczegółów. Nie spodziewam się, że da się z niego wyciągnąć coś znacznie więcej.

Dekonwolucja to jakby poprawa seeingu. Trzeba ją najlepiej wykonać na surowym stacku. Efekty są minimaln, ale sa. To co odpisałeś podkresla detal, ale nie go nie dodaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ta dekonwolucja dodaje jakieś 10-15% do jakości

Najlepiej widać to na tych malutkich "podwójnych" gwiazdkach wewnątrz mgławicy które w mojej pierwszej wersji zlewały się ze sobą a w nowej są już prawie rozdzielone :) Na pewno jeszcze trochę popracuję nad tym zdjęciem ale widać, że tej funkcji trzeba używać. Dzięki @Tayson

5a59103c6ab8b_krab3a.jpg.373d09646750d742349cca45d85447e6.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Przy czasach do 10 sekund nie stosuję guidingu.

 

Nawiasem mówiąc, cieszy mnie bardzo, że można otrzymać wartościowe efekty i ciekawe zdjęcia (w porównaniu np. do milionowego Oriona czy Łabędzia) a jednocześnie trochę "zaoszczędzić" czasu, pieniędzy i zabawy na implementację guidingu, który jest rodzajem problemu samym w sobie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lukasz83 napisał:

No i udało się zrobić LRGB dla NGC 2261 - Zmienna Mgławica Hubble'a

W RGB to tylko po 30 x 5 sekund na kanał ale jakoś się to złożyło. 

Kanał L to 290 klatek po 4 sekundy ręcznie wybranych z około 600. 

Razem około  26 minut materiału. Jak na tak małą ilość chyba nie wyszło najgorzej choć szum jeszcze trochę widać.

Wrzucam zdjęcie bez resize oraz crop na fragment z mgławicą.

edit: to już nie moje ale warto zamieścić przy tym zdjęciu, fajny temat na projekt foto

https://www.cloudynights.com/topic/535672-hubbles-variable-nebula-animation-22-frames-in-24-weeks/

 

Niezła dynamika. Te wszystkie zmiany mieszczą się w 6 miesiącach:g:

Łukasz, świetnie wyszło z kolorem. Patrząc na zdjęcia tego obiektu z profesjonalnych obserwatoriów, to ona właśnie taka bledziutka jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cyberboss napisał:

Niezła dynamika. Te wszystkie zmiany mieszczą się w 6 miesiącach:g:

Łukasz, świetnie wyszło z kolorem. Patrząc na zdjęcia tego obiektu z profesjonalnych obserwatoriów, to ona właśnie taka bledziutka jest.

Dzięki, sam jestem zdziwiony że ten kolor udało się w miarę poskładać. Widziałeś zresztą, że ten materiał RGB to była straszna padaka.

4 godziny temu, sidaglez napisał:

Mógłbyś lukasz83 wrzucić mi pojedyńczą klatkę materiału? Bardzo fajne zdjęcia. Chciałbym wiedzieć jaki materiał jest odpowiedni do złożenia takiej kompozycji. Ok znalazłem na górze ;)

Tutaj jest jedna przykładowa klatka - zero obróbki, tylko przekonwertowałem na jpg

DS_000114_f167.thumb.jpg.19746561757950f27473dc53d278c32c.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sidaglez napisał:

Dzięki. Nijak ma się to do moich obrazów niestety :P. Ja w materii łączenia zdjęć w jedną kompozycje jestem totalnie zielony. każda klatka jest odszumiana z osobna oczywiscie?

Nie odszumiamy pojedynczych klatek (te możemy jedynie kalibrować darkami lub flatami).

Klatki składa się do stacka (Autostakkert, Maxim, DSS, itp...) a dopiero potem poddaje procesingowi - dekonwolucja, wyostrzanie, krzywe, levele i inne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.