Skocz do zawartości

Astrofotografia krótkoczasowa by Lukasz83


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, HAMAL napisał:

Cienko Panie, cienko :P Atik Titan mono CCD technologia z przed lat nadal lepsza :D zdjęcie 2015 rok

800x12sek

WEB.jpg.383220952fbf11554bfed3607292f668.jpg

 

Wiem, wiem. Widziałem i porównywałem :) Dla mnie to jest referencja pod kątem detalu.

Niestety w czwartek warunki były dalekie od idealnych ale jak już byłem na zlocie to żal było nie spróbować. Jak będę robił drugie podejście to zejdę trochę z gainem i chyba wydłużę czas do 10 sekund (jeśli ud mi się dobrze trafić w biegun) bo na tych 8 sekundowych klatkach delikatnie brakuje zasięgu w najciemniejszych partiach. Zobaczymy.

BTW, ostrzę też sobie zęby na kolor bo tam siedzi różny detal w różnych pasmach także jak tylko nie będzie mocno wiało to powinno się udać wypalić coś ciekawego.

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tym razem nie moje ale myślę, że warte uwagi. Nowe foto od Emila :) "Jednosekundówki" z ASI1600 :)

Ten obiekt jest też na mojej "wishlist" na najbliższy nów.

 

@HAMAL ciekaw jestem Twojej opinii 

 

http://www.astrokraai.nl/images/20180420_Whale_GalaxyG.jpg

20180420_Whale_GalaxyG.jpg

 

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Spójrz na swoje tło w M63 i na tło Emila. Emil ma tylko o połowę więcej materiału... Z Holandii. Ja swoich wniosków nie napiszę, ale są takie same jak przy każdym jego zdjęciu tego typu.

Napisz, bom ciekaw :)

W mojej M63 jest tylko 400 klatek a u Emila aż 4700 - czyli przeszło 10x tyle. Dlatego pewnie u mnie tło jest syfiaste. 

Poza tym ja ciągnąłem fotkę na maksa bo mam tylko 10'' teleskop. 

No i kwestia gainu i szumu odczytu kamerek też pewnie ma znaczenie.

I żeby była jasność - nie bronię tutaj jego fotki, ale próbuję ten wynik racjonalnie wyjaśnić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne są te zdjęcia. Czysta przyjemność oglądania.

 

Może w wolnej chwili zapolowałbyś na coś trudniejszego - soczewkowanie grawitacyjne. Mi się jakieś śladowe ilości udało zarejestrować (na zasadzie, że jak wiesz, gdzie szukać, to zobaczysz). Potrzebna jest wg mnie do tego skala, a ty masz super. Spróbuj w wolnej chwili, bo to może być zdjęcie miazga, o ile oczywiście nie okaże się jednak, że to za słabe dla tego zestawu.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lukasz83 napisał:

 ciekaw jestem Twojej opinii 

Napiszę DOBRE, będę nieszczery, napiszę DO DUPY, pomyślicie że się unoszę.

 

Powtórzę to co jakiś czas temu napisałem na CN zawiedzionemu jakością zdjęcia wielbicielowi 1s, ta technika ma swoje ograniczenia, obecnie wyczerpała swoje możliwości, ładniejszych zdjęć nie będzie, choć byście robili po milon klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, HAMAL napisał:

Napiszę DOBRE, będę nieszczery, napiszę DO DUPY, pomyślicie że się unoszę.

 

Powtórzę to co jakiś czas temu napisałem na CN zawiedzionemu jakością zdjęcia wielbicielowi 1s, ta technika ma swoje ograniczenia, obecnie wyczerpała swoje możliwości, ładniejszych zdjęć nie będzie, choć byście robili po milon klatek.

Czyli co? Trzeba palić dłużej bo na 1s klatkach nie uda się więcej wycisnąć przy tym poziomie szumu odczytu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szum już chyba przestał być problemem :uhm:

Robiłem ostatnio sesję, jakie ja cuda wyczyniałem całą noc, aby zebrać dobry materiał, ludziom za łatwo przyszło uznać, że wystarczy robić klatki po 1 sek i wszystkie dotychczasowe problemy same się rozwiązały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zakładając, że szum odczytu byłby niższy to na 1s klatkach byłbyś w stanie zarejestrować więcej. A im krótszy czas tym większa szansa na lepszy detal.

Krótkie klatki bardzo ułatwiają sprawę ale oczywiście nie są panaceum na wszystko bo potrzeba dużego lustra i odpowiedniego montażu.

 

BTW, marzy mi się kamerka o szumie oczytu <0,5e i pkiselu jakieś 1,2 mikrona. Studnia może być mała ale dzięki temu skala około 0,4''/pix byłaby do osiągnięcia na ogniskowej 600mm :)

A taką od biedy możesz uprowadzić na prawie każdym montażu, no i podatność na wiatr byłaby znikoma. Może doczekamy takich matryc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Świetne są te zdjęcia. Czysta przyjemność oglądania.

 

Może w wolnej chwili zapolowałbyś na coś trudniejszego - soczewkowanie grawitacyjne. Mi się jakieś śladowe ilości udało zarejestrować (na zasadzie, że jak wiesz, gdzie szukać, to zobaczysz). Potrzebna jest wg mnie do tego skala, a ty masz super. Spróbuj w wolnej chwili, bo to może być zdjęcie miazga, o ile oczywiście nie okaże się jednak, że to za słabe dla tego zestawu.

 

 

Powiem szczerze, że myślałem już o tym :)  Zmotywowałeś mnie żeby spróbować ;)

 

Sprawdziłem w Aladinie jaki uzyskałem zasięg na ostatnim zdjęciu Igły palonym po 8 sekund. Te galaktyki tła po prawej stronie Igły (zaznaczone w kółku) mają około 20,5-21,5 mag

 

Pierścienie soczewkowania grawitacyjnego w gromadzie Abell 2218 mają jasność od 21 do 23mag. 

Teoretycznie gdybym wszedł na naświetlanie rzędu 15-20 sekund (co da się zrobić) to można byłoby odnieść sukces. Oczywiście zakładając, że seeing dopisze.

 

Zobaczymy :)

 

12047445_igafinalpub4fddf.thumb.jpg.591ba50aeab05bb3e4865d3c83fe3ac0.jpg

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HAMAL napisał:

Ja próbowałem już tej gromady kilka razy aby mieć ją przestrzeloną, ale nigdy nie puściłem na nią sesji z powodu jak seeingu. Tak jak pisze Łukasz, będzie tu kluczowy, ale do tego potrzebne smoliste niebo a i wysokość gromady nie pomaga :ermm:

Spróbuję - puszczę kilkanaście klatek o różnych czasach od 5s do 30s żeby zbadać co się łapie :)  Będę miał własny materiał i własne wnioski na przyszłość.

Może w Bieszczadach za dwa tygodnie uda mi się złapać godzinkę pogody żeby zrobić testy.

 

BTW - dlaczego wysokość nie pomaga?  Przecież to jest niedaleko Gwiazdy Polarnej :)

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
15 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Bardzo ładny detal!

Czy to jądro jest takie jasne, że przepala się po 8s naświetlania? 

Jakbyś jeszcze słówko dodał nt. rozmiaru kątowego galaktyki, albo po prostu skali zdjęcia? :)

Tak, jądro jest dość jasne - a ponieważ gain jest wysoki (420 na 510) to bardzo szybko te piksele się nasycają :) (głębokość studni w takim przypadku to tylko jakieś 150e- co odpowiada niecałym 7 bitom)

 

Skala mojego setupu to 0,41''/pix. Tu jest resize zdjęcia do 80%

Rozmiary kątowe galaktyki (razem z tymi zwiewnymi ramionami) to około  6' × 5,5’

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Test foto - tak żeby zobaczyć co się łapie na krótkich czasach przy mgławicach refleksyjnych które nie grzeszą jasnością powierzchniową.

Chyba jedna będę musiał poczekać na większą aperturę zanim wezmę się poważnie za te obiekty :P

 

Materiału tyle co kot napłakał więc nie ma z czego ciągnąć. Może jak bym wypalił z 500 klatek po 20s to coś by z tego wyszło...

 

50 x 15s

776232539_m78v2.thumb.jpg.7e4e4c6fd35554e610b267db256c33d5.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.