Skocz do zawartości

MaxIm Dl i klatki kalibracyjne - kilka pytań


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek przyznam się, że w temacie klatek kalibracyjnych zawsze u mnie panował bałagan.

Nigdy nie potrafiłem poukładać tego w jakiś sensowny sposób... 

Zawsze ilekroć próbowałem zaprowadzić w tym jakiś względny porządek, to dochodziłem do wniosku, że można to zrobić jeszcze lepiej.

Trochę poczytałem na Forach, ale mimo tego nie do końca wiem jak najlepiej to zrobić.

Poradźcie jak poukładać w jakich katalogach klatki Dark i Bias (oprócz Flatów), zakładając, że będą następujące rodzaje klatek:

1. Temperatura: -10, -20, -30

2.Czasy: 60s, 120s, 180s, 300s, 600s, 900s

3. Różne wartości Gain i Offset (kamera QHY163C) - narazie używam Gain=0 Offset=40, ale może potrzebne będą też inne ustawienia tych parametrów.

Gdzieś przeczytałem, że MaxIm Dl (używam MaxIm DL Pro 5) sam rozpozna, które klatki będą odpowiednie do wykonania kalibracji.

Może w związku z tym lepiej wrzucić wszystkie klatki kalibracyjne (konkretnie mam na myśli masterdarki i masterbiasy) do jednego foldera i pozwolić aplikacji na swobodny wybór?

A jeśli tak, to czy Maxim rozpozna również różnicę w wartościach Gain i Offset klatek z tą samą temperaturą i czasem?

Na koniec jeszcze pytanie do użytkowników kamerek QHY163C, bo zauważyłem, że jest ich tu kilku na Forum.

Jakich wartości Gain i Offset najlepiej sprawdzają się u Was do fotografii DS? 

Ja używam G=0 i O=40, ale wydaje mi się, że histogram jest zbyt odsunięty od lewej strony wykresu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam po prostu foldery o nazwach: temperatura czas bin. Myślę, że na różne wartości gain i offset możesz mieć foldery nadrzędne, tzn obecnie jeden folder "gain 0 offset 40" i wewnątrz tak, jak u mnie, a jak będzie potrzeba to dołożysz nowy folder "na górze". Bo generalnie raczej należy się trzymać jednej (najlepszej :P) wartości gainu i offsetu.

Wrzucanie wszystkiego do jednego wora nie jest dobre, bo maxim sobie niby poradzi, ale jak trzeba będzie zrobić coś innego, to staniesz przed ścianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wszystko w jednym folderze który tworzę nowy przy zmianie kamery na setupie, a na małych pikselach nawet przy zmianie filtra w kole. Jest to tyle dobre że zawsze łatwo znaleźć właściwy set klatek kalibracyjnych przy zmianie setupu albo orientacji kamery albo szukając klatek do materiału sprzed miesięcy lub lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.