Skocz do zawartości

Ciepła laguna na zimne dni - M8


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, HAMAL napisał:

Ależ tam siedzi kolorów tęczy :) poezja. Wiele zdjęć HST jest zupełnie wyprane z kolorów pośrednich.

 

O tym często piszę (odnosząć się do kompozytów HST) - ludzie mają tendencję do robienia z nich duo-tri-tonów. Ja ustawiam tak balans między kanałami, żeby uzyskać ich wzajemną dynamikę przez co kolory nie są monochromatyczne. Oczywiście nie oczekuję akceptacji. To moja wizja.

PS. Niestety zabrałeś sporo info w tle, które koszstowało sporo roboty. Ten obszar się zarejestrował i świecił na czerwono. Teraz mgławica wygląda, jakby była na tle czarnego nieba, a tak tam nie jest. Ale na pewno da się znaleźć kompromis. Tym razem celowo wyróżniłem czerwień, ale zapewne w wielu tonacjach będzie OK. Jutro zerknę na to spokojnym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Takie rzeczy się tam dzieją w środku:

full_jpg.jpg

Czyli należy robić zdjęcia co rok i po paru latach złożyć w animację (powinien być widoczny jakiś ruch materii ) ?

(To polskie forum więc czemu używa się crop zamiast polskiego odpowiednika ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, heweliusz napisał:

Czyli należy robić zdjęcia co rok i po paru latach złożyć w animację (powinien być widoczny jakiś ruch materii ) ?

To zdjęcie przytoczone przez Adama to akurat Messier 1 a nie Messier 8, to tylko tak dla uściślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, heweliusz napisał:

(To polskie forum więc czemu używa się crop zamiast polskiego odpowiednika ?)

 

Dlatego, że jesteśmy na forum dla ludzi, którzy zajmują się astrofotografią i do nich na ogół zwracam się z komunikacją. Używamy tu różne dziwne słowa - to fakt (np. guiding). Znajdź mi choć jeden post ze słowe "wykadrowanie". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Dlatego, że jesteśmy na forum dla ludzi, którzy zajmują się astrofotografią i do nich na ogół zwracam się z komunikacją. Używamy tu różne dziwne słowa - to fakt (np. guiding). Znajdź mi choć jeden post ze słowe "wykadrowanie". :D

Jeden już jest i jego cytat też :)

Patrząc na kształt gwiazdek na cropie to wina optyki WO71 (niektóre egzemplarze tak miały) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HAMAL napisał:

To zdjęcie przytoczone przez Adama to akurat Messier 1 a nie Messier 8, to tylko tak dla uściślenia.

Wiem co widzę - ale widzę także że masz małą ciekawość co by się uzyskało po paru latach takiego projektu.

Z takiej ciekawości pochodzą czasem nieoczekiwane odkrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Dlatego, że jesteśmy na forum dla ludzi, którzy zajmują się astrofotografią i do nich na ogół zwracam się z komunikacją.

Biorąc po uwagę jak wielu z nas skrupulatnie skraca kabelki w setupie, aby wszystko było maksymalnie lekkie, to i w piśmie jesteśmy oszczedni.

4literowe słowo zawsze wygra z 12literowym.

Ja często lubię używać krótszych zagranicznych wyrazów o ile otoczenie je akceptuje i w pełni rozumie moje intencje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Dlatego, że jesteśmy na forum dla ludzi, którzy zajmują się astrofotografią i do nich na ogół zwracam się z komunikacją. Używamy tu różne dziwne słowa - to fakt (np. guiding). Znajdź mi choć jeden post ze słowe "wykadrowanie". :D

Ja po prostu bym użył "powiększenie"  "zbliżenie" danego interesującego fragmentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, HAMAL napisał:

Tak się kończy robienie jakiś Astrowizji :D

 

I bardzo dobrze. Ja już trochę inaczej patrzę na astrofoto i na pewno dałoby się to obrobić lepiej (mniej szumu, mniej kiksów z masek). Z wiekiem tracę cierpliwość. Oceniam zdjęcie jak dzienne - cały kadr. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, .michaś napisał:

Raczej wycinek

O pięknie, o to polskie słowo mi  chodziło. Można zatem po polsku i zrozumiale.

Dodatkowo warto zabawić się w takie coś np po polsku

post-207248-0-45466800-1437524998.jpg

The temperature and internal kinematics of M8

https://link.springer.com/article/10.1007/BF00650948

https://link.springer.com/article/10.1007%2FBF00652396?LI=true

http://adsabs.harvard.edu/full/1978A%26A....63..345B

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, będę więc używał od dzisiaj słowa "wycinek". 

btw - przez Was teraz się zmagam z potrzebą obrobienia tego zdjęcia jeszcze raz, tym razem z porządnym usunięciem gwiazd z kanałów narrow. Ale... nie wiem, czy powinienem, bo różnica będzie na poziomie 5%, a w pracy 300% :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.