Skocz do zawartości

GEMINIDY 2017.


margor55

Rekomendowane odpowiedzi

Niesamowita okazja w tym roku podziwiać Geminidy i źródło tego roju czyli 3200 Phaethon :)

 

U mnie dziś pogoda bardzo dobra. Czekam aż radiant wzbije się wyżej.

Wczoraj widziałem w ciągu 1.5 godz 12 Geminidów i 3 sporadyczne. Najjaśniejszy GEM miał 0mag

Ciekawe co dziś niebo zgotuje...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie coś napisać że taki rój i takie ciekawe przejście planetoidy a nikt nic nie napisał :)))

Ma być nadzwyczaj dobra pogoda, stacje w PFN - PKiM działają i mam nadzieję że pogoda im dopisze :)

Zapraszam do przeczytania króciutkiego opisu co nas czeka w tym roku .: Maksimum roju Geminidów w 2017 roku oraz bliskie przejście Phaethona

Edytowane przez ax
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem właśnie z obserwacji Phaethona. Według mnie jest trochę jaśniejszy niż w efemerydzie która na tą noc/godziną podaje +10.8 mag. Moja ocena to +10.0 mag. Ruch planetoidy widać już w ciągu 1-2 min. W trakcie obserwacji w polu widzenia teleskopu widziałem Geminida o jasności ok +9 mag. Miły duet, matka z dzieckiem :) Za godzinę startuję z obserwacjami wizualnymi i fotograficznymi Geminidów. W ciągu 20lat mojej przygody z astronomią w noc max bezchmurne niebo miałem chyba tylko z 5 razy. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się trafić 2 godzinne okno w chmurach, zaobserwowałem 3 ładne Geminidy z czego jeden z nich przeleciał idealnie przez plejady :)
Zrobiłem też mały timelapse, niestety materiał tylko z gopro i Geminidów na nim raczej nie widać przy tak małej ogniskowej.

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ciągu 1,5 godziny naliczyłem mniej więcej 15 Geminidów, ale te najładniejsze i najjaśniejsze - tradycyjnie - poza kadrem. Poniżej zdjęcie nie najwyższych lotów, ale cóż... focę kompaktem Nikon 1 J1 z kitowym obiektywem. :)

snejk_geminidy2017.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ax napisał:

Ma być nadzwyczaj dobra pogoda, stacje w PFN - PKiM działają i mam nadzieję że pogoda im dopisze :)

DOPISUJE !!! Od wieczora 3 kamery zarejestrowały do tej pory 160 Geminidów, powoli zbliżają się do mnie chmury, więc mam cichą nadzieje, że się porozrywają i na poranne max. roju ilość zjawisk dobije do 500 sztuk, a może więcej :D

2 godziny temu, DARK napisał:

Wróciłem właśnie z obserwacji Phaethona. Według mnie jest trochę jaśniejszy niż w efemerydzie która na tą noc/godziną podaje +10.8 mag. Moja ocena to +10.0 mag. Ruch planetoidy widać już w ciągu 1-2 min. W trakcie obserwacji w polu widzenia teleskopu widziałem Geminida o jasności ok +9 mag. Miły duet, matka z dzieckiem :) Za godzinę startuję z obserwacjami wizualnymi i fotograficznymi Geminidów. W ciągu 20lat mojej przygody z astronomią w noc max bezchmurne niebo miałem chyba tylko z 5 razy. 

Również zapolowałem na twórczynię Geminidów - planetoidę 3200 Faeton. 3x do niej podchodziłem, bo za pierwszym razem zaznaczyłem jej pozycję o określonej godzinie i mi zwiała ;p Za 2 razem okular mi zaparował i musiałem go zagrzać (przy okazji będę musiał poszukać i sprawdzić działanie grzałki). Dopiero za 3 razem ją widziałem. Jasność oceniłem na 10.4 mag. porównywałem z pobliską gwiazdą 10.21 mag. W międzyczasie zauważyłem 6 GEM, w tym 1 słabego przelatującego w polu widzenia szukacza.
3200.jpg.3fcf612344f5cec3543efd16824e8126.jpg
Rys: obserwowałem przez kilka minut, jak planetoida "przecina" białą linię łączącą gwiazdy. Mamy cię :lol:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczyłem kilkanaście, na zdjęciach trafiłem 5. Ustawiłem kadr w zbliżeniu odpowiadający tłu (okolicy Kasjopei), jakie zrobiłem w lecie. Tylko 3 sztuki dało się skorelować na gwiazdy tak, by mieściły się jeszcze w kadrze. Wyszło coś takiego:

Canon 400D mod., Sigma 17-35mm f/2,8 (@ 17mm, f/4), statyw fot.. Meteory: 3x25s. ISO 1600, tło - 60x20s.

 

 

Geminidy_13_12_2017r.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich mini Geminidów. Jak to zwykle bywa te najładniejsze to albo poza kadrem, albo akurat aparat nie pracował lub skupiał się na czymś innym. Fuji X-T1 + Samyang 8mm. Trochę przewody elektryczne wlazły w kadr, ale cóż poradzić taka miejscówka, teren grząski i balem się jechać dalej by się nie zakopać. Generalnie po raz pierwszy w życiu wybrałem się na obserwacje Geminidów i nie żałuję. Zmarzłem ale swoje zobaczyłem, coś fantastycznego. Czasami leciały po dwa jednocześnie. Były momenty ciszy, a potem seria w jednym kierunku co kilkanaście/kilkadziesiąt sekund. Mam wrażenie, że Perseidy się umywają, przynajmniej te, które ja widziałem dotychczas.

DSCF1246.jpg

DSCF1311.jpg

DSCF1318.jpg

DSCF1324.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.