Skocz do zawartości

GEMINIDY 2017.


margor55

Rekomendowane odpowiedzi

Tu wszystkie 5, jakie udało mi się upolować, ale na oryginalnym tle (miastowym). Ustrzelone między 21:30-23:30.

Była tak duża ilość zafarbu od oświetleń, że musiałem zrobić B/W. Oryginalny Geminid należący do tła to ten na dole, reszta wstawiona z innych klatek po zorientowaniu na gwiazdy. 

Geminidy_13_12_2017_5x.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj oglądałem Geminidy z Koskowej Góry. Warunki były całkiem dobre, a Geminidów leciało bardzo dużo. Nie zliczałem ich co prawda, ale widok był zbliżony do tego, co prezentują Perseidy około maksimum. Wystarczyło patrzeć w niebo kilka minut, aby dostrzec 5-10 meteorów, a bywały momenty, że w przeciągu kilku sekund widać ich było 3 - 5, a raz widziałem jednocześnie dwa lecące obok siebie. Bywały jednak też 2-3 minutowe przerwy.

Większość meteorów była niezbyt jasna, choć trafiły się 2 o jasności zbliżonej do Syriusza. Sporą część zreszta pewnie przegapiłem, bo dużą część czasu spędziłem patrząc w okular teleskopu, w którym najczęściej znajdowała się planetoida 3200/Phaeton - ciało macierzyste Geminidów. Jego jasność oceniłem na 10.5 mag. Kiedy przechodził bardzo blisko jakiejś gwiazdy, jego ruch było widać po kilku sekundach. Swoją drogą, obserwacja na przemian Phaetona pędzącego przez przestrzeń kosmiczną i jego okruchów spalających się w naszej atmosferze to naprawdę niesamowite przeżycie :).

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czwartek 14.12 wracając z zakupów widziałem pięknego geminida sunącego powoli po północnym/północno-wschodnim nieboskłonie. Musiał być naprawdę jasny, bo byłem pod galerią Bonarka (duże centrum handlowe w Krakowie) z bardzo silnym zaświetleniem, ledwo gwiazdy było widać. Godz. tuż przed 21:00. Ktoś też go zaobserwował? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2017 o 10:11, Przemo23 napisał:

Też byłem na Koskowej w środę. Faktycznie meteorów leciało sporo, w ciągu pół godziny (od 22:30) naliczyłem 72 sztuki.

A, to Ty tam pewnie chodziłeś koło kapliczki... Myśleliśmy z Kraterem że to ktoś inny i dawaliśmy Ci sygnały czerwonymi latarkami :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2017 o 12:57, grogmir napisał:

W czwartek 14.12 wracając z zakupów widziałem pięknego geminida sunącego powoli po północnym/północno-wschodnim nieboskłonie. Musiał być naprawdę jasny, bo byłem pod galerią Bonarka (duże centrum handlowe w Krakowie) z bardzo silnym zaświetleniem, ledwo gwiazdy było widać. Godz. tuż przed 21:00. Ktoś też go zaobserwował? ;)

Coś się nagrało 20171214.mp4

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość promuje ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.