Skocz do zawartości

Kilka szkicy gromad - po 1,5 miesiąca pod chmurami.


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu mogłem coś polukać wczoraj. Poza tym, że było pełno meteorów z roju Geminidów (naliczyłem ponad 20 po ok. 40 minutach) to miałem w miarę dobre niebo (jak na standardy u mnie w Białce  wyciągi narciarskie dają mocno popalić) i udało mi się pooglądać trochę gromad z drugiej strony galaktyki. Zrobiłem kilka szkiców:

Pierwszy ogień - klasyka:

m36m37m38.thumb.jpg.28d04e795feeaf0f32d1f097da495ec1.jpg

Potem patrzyłem sobie na Plejady oraz ładną gromadę otwartą niedaleko Aldebarana - NGC 1647 - jest to dość spora i rozbita gromada - ledwo się mieści w 30 mm.

5a32efd1a7367_ngc1647.jpg.9e4c1c1336c99946c78e63f6d5fe4fdd.jpg

Pochodziłem sobie także po Perseuszu i popatrzyłem na gromadę NGC 1432, zwana również Małym Skorpionem, ze względu na jej ustawienie jaśniejszych gwiazd, które przypominają konstelację Skorpiona.

5a32f01e805eb_NGC1432may.jpg.8ed8c94677cfac977be8dd3bebba6847.jpg

Potem sobie poszedłem na Oriony, Jednorożce, Psy itp.

W gwiazdozbiorze Jednorożca jest taka jedna ładna i spora gromada - NGC 2232. Wyjątkowa jest centralna gwiazda, która ma ładny, błękitnawy odcień. Jest to gwiazda zmienna 10 Mon o typie widmowym B5V. (Bellatrix za 3.. 2.. 1..  :D)

5a32f0e6692de_ngc2232.jpg.3ebe341f3b09d967e0d086bf0a654173.jpg

 

Druga strona Drogi Mlecznej, którą widać od późnej jesieni i zimą jest często niedoceniana. Jest tam niezliczona ilość gromad otwartych, gdzie niektóre są naprawdę wyjątkowe. Polecam. Szczególnie Kasjopeję, Perseusza, Wielkiego Psa, (M47 i M46 to już Rufa). Jak będę miał lepsze niebo to coś poszkicuję jeszcze.

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 4
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.