Skocz do zawartości

Stackowanie klatek kalibracyjnych


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Wiele juz bylo razy o tym pisane, ja obejrzalem wiele filmow, ale prawie za kazdym razem sa inne ustawienia.

 

Jakim algorytmem w Maximie stackowac klatki kalibracyjne  dla chlodzonej kamery? Average, Mediana, Sigma, czy SD Mask

Mam ich przewaznie ok 25szt.

 

Dzieki za pomoc w rozwiazaniu mojego problemu :)

image.png.7d11f85468dd8e16fc21b93160af6a1e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pav1007 napisał:

Robię to od prawie 9 lat - pewnie się trafił, ale jakoś mnie to... :-)

Po prostu różnice w efektach są tak minimalne, że nikt nie dostrzega różnic :) Stąd brak jasnych i spójnych wskazówek w necie, każdy ma swoje zdanie i najczęściej ma rację :)

Generalnie, im metoda "bliżej" średniej, tym wnosi mniej szumu, ale też jest bardziej podatna na "śmieci" jak cząstki promieniowania kosmicznego. Im bardziej wyrafinowany algorytm, tym lepiej usuwa śmieci, ale wnosi więcej szumu. Tak samo jest również przy stackowaniu normalnych klatek. Kwestia, gdzie postawimy granicę. Taka mediana jest sensownym kompromisem, bo wprowadza niewiele więcej szumi, niż średnia, a znacznie lepiej usuwa śmieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MateuszW napisał:

Po prostu różnice w efektach są tak minimalne, że nikt nie dostrzega różnic :) Stąd brak jasnych i spójnych wskazówek w necie, każdy ma swoje zdanie i najczęściej ma rację :)

Generalnie, im metoda "bliżej" średniej, tym wnosi mniej szumu, ale też jest bardziej podatna na "śmieci" jak cząstki promieniowania kosmicznego. Im bardziej wyrafinowany algorytm, tym lepiej usuwa śmieci, ale wnosi więcej szumu. Tak samo jest również przy stackowaniu normalnych klatek. Kwestia, gdzie postawimy granicę. Taka mediana jest sensownym kompromisem, bo wprowadza niewiele więcej szumi, niż średnia, a znacznie lepiej usuwa śmieci.

Stakowanie raczej nie wprowadza szumu, a go usuwa :). Gdy brak jest obserwacji odstających, najlepszą metodą jest średnia. Mediana jest najlepsza gdy liczba klatek jest niewielka i występują przypadkowe artefakty. O dwóch pozostałych metodach się nie wypowiem.

BTW, stakując lighty zwykle używam... wartości maksymalnej pixela. Nie daje to ładnych obrazków do konkursu APOD ale za to nie eliminuje np. poruszajacych się planetoid, które uśrednienie lub mediana zabijają.

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gajowy napisał:

Stakowanie raczej nie wprowadza szumu, a go usuwa :). Gdy brak jest obserwacji odstających, najlepszą metodą jest średnia. Mediana jest najlepsza gdy liczba klatek jest niewielka i występują przypadkowe artefakty. O dwóch pozostałych metodach się nie wypowiem.

BTW, stakując lighty zwykle używam... wartości maksymalnej pixela. Nie daje to ładnych obrazków do konkursu APOD ale za to nie eliminuje np. poruszajacych się planetoid, które uśrednienie lub mediana zabijają.

Rozmawiamy o stackowaniu klatek kalibracyjnych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Gajowy napisał:

To co pzred BTW dotyczy klatek kalibracyjnych.

Jak dobrze zrozumiałem, to co napisał @MateuszW, to chodziło o dodawanie szumu przez klatki kalibracyjne do klatek light... to, że stackowanie usuwa szum to chyba każdy w tej dyskusji wie :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Pav1007 napisał:

Niech się Mati wypowie :-) Bo to moja interpretacja :-)

Interpretacja prawidłowa :) Pisałem to na zasadzie, ile szumu będą dodawał klatki kalibracyjne do całej fotki. Bo w zależności od algorytmu, szum klatek kalibracyjnych może się redukować lepiej lub gorzej, ale jak zaznaczyłeś, zawsze jakiś szum od kalibracji doda się do lightów. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.