Skocz do zawartości

Bateria ogniw na pręcie przeciwwagi


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Wziąłeś pod uwagę, że faktycznie 12V będziesz miał przez bardzo krótki, czas w temperaturze pokojowej przy niskim poborze prądu? Ewentualnie może jakaś przetwornica step-up, żeby montaż/inne sprzęty działały przy pewnym rozładowaniu.

Sam pomysł bardzo dobry pod jakiś lekki zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

Bardzo fajny i przydatny ATM.

Szczerze powiedziawszy widzę w tym niszę na rynku akcesorii astro, przeciwwaga w montażu paralaktycznym jest jak dla mnie miejscem które naturalnie można zastąpić zestawem baterii tak jak Ty to zrobiłeś.

Kiedyś takie rozwiązanie miał w swojej ofercie ioptron, ale z tego co pamiętam była tam jakaś zaporowa cena.

 

Muszę coś takiego wymyślić dla mojego zestawu. 

pk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Iluvatar napisał:

Wziąłeś pod uwagę, że faktycznie 12V będziesz miał przez bardzo krótki, czas w temperaturze pokojowej przy niskim poborze prądu? Ewentualnie może jakaś przetwornica step-up, żeby montaż/inne sprzęty działały przy pewnym rozładowaniu.

Sam pomysł bardzo dobry pod jakiś lekki zestaw.

Wziąłem pod uwagę - Astroeq zaprojektowałem tak, aby działało w zakresie napięć od ok. 8 do 18V :) wiadomo, że przy niższym napięciu układ będzie pobierał więcej prądu, ale całość przy 12V pobiera poniżej 1A :)

 

1 minutę temu, Fotosnajper 12 napisał:

Witam. 

Te aku masz w połączeniu szeregowo-równoległym? Jakoś mi ich mało i na 12V i żeby tam było aż 10Ah.

 

Pozdrawiam.

Jest 12 ogniw, 3 x 4 równolegle 2.5Ah :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sidiouss napisał:

Wziąłem pod uwagę - Astroeq zaprojektowałem tak, aby działało w zakresie napięć od ok. 8 do 18V :) wiadomo, że przy niższym napięciu układ będzie pobierał więcej prądu, ale całość przy 12V pobiera poniżej 1A :)

Tutaj nawet lepiej, jakby się odcinał przy 9V, żeby chronić ogniwa. Jak masz wolne wejście analogowe, to można dorzucić taki pomiar.
A jeśli silnik nie ma problemów przy niższym napięciu, to w sumie nic, tylko korzystać do woli.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Iluvatar napisał:

Tutaj nawet lepiej, jakby się odcinał przy 9V, żeby chronić ogniwa. Jak masz wolne wejście analogowe, to można dorzucić taki pomiar.
A jeśli silnik nie ma problemów przy niższym napięciu, to w sumie nic, tylko korzystać do woli.

Dlatego właśnie chcę dodać płytkę z BMS (battery monitoring system), która będzie chronić układ przed zbyt dużym prądem (5A) i odcinać wyjście, gdy chociaż jedno z ogniw osiągnie 3V :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, latro napisał:

Hej, czysto teoretycznie  waga przeciwwagi będzie się zmniejszała wraz z rozładowaniem ogniw. 

Nie jestem specem od takich teorii, ale wydaje mi się, że masa ogniwa nie zmienia się podczas ładowania/rozładowania ogniwa, ponieważ  ładunki przemieszczają się pomiędzy elektrodami w ogniwie, a ich liczba jest zawsze taka sama, zakładając szczelność ogniwa(?) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie jestem specem, ale to jest fakt. Nigdy nie sprawdzałem tego dokonując pomiarów za pomocą wagi. Myślę jednak że warto było o tym wspomnieć gdyż naśladowców pomysłu może być wielu, więc warto to uwzględnić i choć raczej będą to niewielkie różnice w wadze to dla niektórych mogą się okazać istotne w zależności od projektu i potrzeb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sidiouss napisał:

Dlatego właśnie chcę dodać płytkę z BMS (battery monitoring system), która będzie chronić układ przed zbyt dużym prądem (5A) i odcinać wyjście, gdy chociaż jedno z ogniw osiągnie 3V :)

BMS jest bez sensu. Wcale nie zapewnia równomierności rozładowywania ogniw i tak naprawdę nie wiesz czy sprzęt nagle się wyłączył bo któreś ogniwo się rozładowało, czy może dlatego że masz jakąś awarię, a może BMS zdechł. Nie ma nic lepszego niż coś takiego w terenie.

Jeżeli mogę doradzić to ja poleciłbym taką zabawkę: buzzer. Ustawiasz napięcie graniczne po przekroczeniu którego zacznie piszczeć. Zaleta tego rozwiązania jest taka że nic się nagle nie wyłączy tylko spokojnie będziesz miał czas żeby dopalić ostatnią klatkę i wszystko spokojnie wyłączyć.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzychoo226 napisał:

BMS jest bez sensu. Wcale nie zapewnia równomierności rozładowywania ogniw i tak naprawdę nie wiesz czy sprzęt nagle się wyłączył bo któreś ogniwo się rozładowało, czy może dlatego że masz jakąś awarię, a może BMS zdechł. Nie ma nic lepszego niż coś takiego w terenie.

Jeżeli mogę doradzić to ja poleciłbym taką zabawkę: buzzer. Ustawiasz napięcie graniczne po przekroczeniu którego zacznie piszczeć. Zaleta tego rozwiązania jest taka że nic się nagle nie wyłączy tylko spokojnie będziesz miał czas żeby dopalić ostatnią klatkę i wszystko spokojnie wyłączyć.

W sumie to nie wspomniałem, a buzzera oczywiście używam, bo to chyba najprostsze rozwiązanie, tym bardziej jak się ma 3 quadcoptery w domu :D gorzej tylko jak w środku nocy delikatnie drzemiesz sobie podczas sesji a tu nagle przeraźliwe piszczenie buzzera :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, latro napisał:

Hej, czysto teoretycznie  waga przeciwwagi będzie się zmniejszała wraz z rozładowaniem ogniw. 

To jest problem z gatunku " ile waży dusza człowieka" . AMERYKAŃSCY uczeni próbowali udowodnić ze 23 gramy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Tytuł wątku podświadomie skojarzył mi się z...

bateria.thumb.jpg.022d5d2c6088cd14814dd77304605932.jpg

Nie mniej Twoja wersja również mi się bardzo podoba :) Gratulacje świetnego wykonania!

W wersji drugiej rozważę dodanie działek samonaprowadzających z wykorzystaniem silników paralaktyka :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne wykonane ;-)

Co do wtyczek ja wasze będę za czymś co się wciska i blokuje np nakretka. Wszystko co nie jest zablokowane, zawsze w najmniej odpowiednim momencie ssię rozlaczy! 

Screenshot_20171219-105006.thumb.png.db860323dd1669a5e3ebe7b95abd1b19.png

 

Zamiast zwykłego V i Amierza polecam gadzet:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6636856907

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Fajne wykonane ;-)

Co do wtyczek ja wasze będę za czymś co się wciska i blokuje np nakretka. Wszystko co nie jest zablokowane, zawsze w najmniej odpowiednim momencie ssię rozlaczy! 

Screenshot_20171219-105006.thumb.png.db860323dd1669a5e3ebe7b95abd1b19.png

 

Zamiast zwykłego V i Amierza polecam gadzet:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6636856907

Tak sobie myślę, że wersja druga będzie szybciej niż myślałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.