Skocz do zawartości

Plebiscyt DIY/ATM - Zrób to sam


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Z takich dość archaicznych wynalazków to przychodzą mi do głowy RelaBox by Mario2000, dzięki niemu mogłem rozpocząć zabawę z astrofoto guide itp na moim EQ6. Niestety nie mogę znaleźć żadnego linka do tematu o tym urządzeniu, a mam je do dziś choć już z niego nie korzystam.

Tu jeszcze trzeba wspomnieć o modyfikacjach webkamerek na długie czasy, bez których nie byłoby dość taniego gudie.

Druga podobna zabawka to Rela Box by KKK, który działał już pod USB (ten od Mario2000 działał pod LPT).

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MountCalc (wersja Beta) (nazwa tymczasowa)

image.png.3c4dd5fafd3232d8d57526f436aa6f4c.png 

Stworzyłem program  który za zadanie ma pomóc osobą które cierpią z powodu braku GOTO jednak posiadają silniki w swoim montażu w obu osiach. Ma on za zadanie nakierować wasz montaż w odpowiednie miejsce na niebie.

Jak działa? 
Działa prosto i mimo na razie biednego interfejsu jest intuicyjny.

Pierwsze co trzeba podać to swoje położenie które najłatwiej sczytać z np. stellarium. Podajemy swoje położenie w RA oraz Dec (w godzinach,stopniach i minutach sekundy na razie zaniedbałem ale przy następnych wersjach programu raczej się pojawią) następnie podajemy dane obiektu do którego chcemy dojść analogicznie do swojej pozycji. Na końcu podajemy odległość jaką pokonuje nasz montaż w osi RA oraz DEC w ciągu sekundy.  Program podaje nam na ile włączyć daną oś, na razie tylko oś w następnych wersjach mam nadzieję że będzie wskazywał jeszcze w którą konkretnie stronę. 

Instrukcja obsługi w krokach

Włączamy program gdy odpali nam się "okno powitalne" klikamy dowolny przycisk. Przechodzimy dalej tu podajemy swoje położenie (obrazek 1) pisząc godzinę nie dopisujemy "h" wpisujemy tylko i wyłącznie godzinę czyli na przykład "5" *Enter* 

obrazek 1

image.png.9882873dbf84dfd2b93f5227e12bd4e5.png

W następnym oknie (obrazek 2) wpisujemy analogicznie do poprzedniego kroku minuty czyli podajemy minutę np. 14 *enter*

obrazek 2

image.png.a0bcfc86ebdd6790eea53e75cb4bc463.png

Dalej analogicznie do poprzednich kroków podajemy nasze położenie w Dec. następnie obiektu do którego chcemy dotrzeć. Potem pokazuje się nam okno (obrazek 3) w którym podajemy ile minut kątowych w ciągu jednej sekund pokonuje nasz montaż w osi RA wpisujemy po prostu liczbę i *enter*. Potem podajemy ilość minut kątowych w Dec na sekundę. 

obrazek 3

image.png.3834d871e24b1e075ac3785a150e6b3f.png

Następnie otrzymujemy wynik czyli na ile musimy włączyć daną oś.


image.png.7eae8e8e6575d0fcd5f2476dc9559f10.png

Wady programu na ten moment 

-Program zaokrągla wynik i nie można otrzymać wyniku z ułamkiem 

-Brak sekund kątowych
-Oś Dec ogranicza się na razie tylko do 90°

-Podaje tylko na ile sekund włączyć silnik w danej osi ale nie podaje w dokładnie jakim kierunku

 

Pobierz:

MountCalc.exe

 

Jeszcze nawiasem mówiąc nie testowany w praktyce jeśli ktoś ma możliwość dajcie znać czy działa i czy nie ma błędów w kodzie :)



 

 

 

BiedaGOTO.ico

Edytowane przez Za(KS)t
Korekta
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.