Skocz do zawartości

ED 100


Pio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć w prostych słowach jaki sprzęt wybrać do DS? Chodzi mi przede wszystkim o małą wagę bo kręgosłup siada..... Tak do 3000 złotych.  Może być nowy lub używany. Pozdrawiam 

Edytowane przez Pio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he nie ma lekko :grin:

A dokładniej chcesz małą wagę. Zatem większy Newton raczej odpada. Chyba, że ręcznie robiony np pablitus. A do DS to raczej dużego Newtona radzą i mają rację. 

Też mam ten problem, kręgosłup itp. 

I wybrnąłem z tego tak. Mam 4 różne teleskopy, 3 refraktory z których korzystam najczęściej I SCT8, który najczęściej leży. 

Nie kupię już dużego Newtona, nie mam do niego zdrowia i warunków. 

Jeśli chcesz oglądać DSy to polecam zwykły refraktor SW 150/750. Nie jest to duży Newton ale da się go używać. Zobaczysz mniej niż dużym Newtonem ale pod ciemnym niebem jest super, zwłaszcza szerokie pola. 

A powiesisz go nawet na AZ4. 

Tylko to światłosilny teleskop, lubi lepsze szkła jak ESy. Polecam do niego okulary 82 stopniowe lub 100tki ale te są znacznie droższe. 

Zapytaj tu albo na astromaniaku w dziale Giełda/Kupię, moim zdaniem nie warto kupować nowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej. Jeśli chcesz coś lżejszego, to jest jeszcze mniejszy refraktor 120/600. Te same uwagi jak wyżej. To mniejsza średnica, zobaczysz jeszcze mniej niż w 150/750. 

Możesz się jeszcze zastanowić czy nie warto kupować ED 80. Ale to już mały kaliber. 

Jest jeszcze ciut większy TS ED 102/714. 

Te dwa ostatnie miałem I mogę powiedzieć, że są bardzo lekkie. 

Moim zdaniem MAKi słabo nadają się do DS, SCT ciut lepiej. APO daruj sobie, jest znacznie droższe i cięższe. 

Przemyśl sprawę lornetki. Ale tu potrzebny jest porządny żóraw. 

EDIT: w jakich warunkach chcesz prowadzić obserwacje? Pytaj, to nic nie kosztuje :grin:

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam GSO  8 i lornetkę 15/70 Sky Guide i est świetna.  Jednak to nie ten power.  Szukam czegoś w myśl zasady dobry to taki który jest w ciągłym użyciu.  Dzięki bardzo za podpowiedź.  Poważnie pomyślę o Twoich wskazówkach. Gdyby Ci się jeszcze urodził jakiś pomysł z chęcią poczytam 

Edytowane przez Pio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że mam TSa ED 102mm. Pod ciemnym niebem wszystkie M-ki nim odhaczysz, ale nie powiedziałbym, że jest do tego przeznaczony. Ale przyznaje, że mając też 150mm refraktor TSa częściej używam tego mniejszego. Jest bardziej poręczny. Do niego prosty montaż azymutalny i wychodzisz na lekko do auta. W większym też opanowałem technikę jak wynieść sprzęt za jednym razem, ale częściej wyjeżdżam z małym.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka różnych teleskopów. Refraktory achomaty, edki i apo, newtony, maki i sct. 

I powiem tak: króluje ciemne niebo, później apertura. APO daje ładne obrazy ale bez przesady. Większa apertura zbierze więcej światła i nic tego nie zmieni. 

Cokolwiek nie kupisz będzie OK. Możesz to później odsprzedać. A nic nie zastąpi własnego spojrzenia. 

Weź pod uwagę, że montaż też trochę waży. Sam musisz określić jaka waga jest dla Ciebie dopuszczalna. Później tylko eliminacja. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Pio napisał:

Myślę o 150/750. Do tego okulary i montaż. Kolejny temat rzeka. Haha. Niekończące się dywagacje. 

Przerobiłem na tym refraktorze dużo okularów. 

I zostałem przy ESach 82deg. Część wymieniłem na Naglery (głównie do APO), ES 20mm 100st, WO UWAN 28mm 82deg i Lunt Engineering 9mm 100st. 

Te 2 ostatnie to raczej skrajnie okulary do tego refraktora (jak dla mnie), choć można dać i krótsze. 

To refraktor do szerokich pól. Nie należy go ograniczać małymi polami własnymi okularów. 

Przerobiłem na nim sporo innych okularów jak meade, lantany, bst ale dopiero pole 82deg robi wrażenie. 

A, zapomniałbym, zamiast ES można brać Maxvision 82deg. Nie wiem który,  czy ES czy Maxvision dawały lepsze obrazy. Miałem 24mm oba jednocześnie i nie mogłem się zdecydować, który lepszy bo raz jeden a raz drugi wygrywał. 

EDIT: są osoby, które narzekają na krótki ER w ESach. Nie mogłem nigdy tego zrozumieć. Krótki ER mają ortho. Ale weź to pod uwagę. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą dostałem wiadomość o rozważenie SW ED 100. Podobno nieźle daje radę.  Też ok 3000. W 150/750 wszyscy panicznie boją się aberracji.  Czy EDKA jest warta grzechu i czy aberracja to rzeczywiście coś strasznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberacja NIE WYSTĘPUJE na DSach. 

Występuje na jasnych obiektach jak Księżyc czy Wenus. Pewnie na bardzo jasnych gwiazdach też będzie widoczna. 

No cóż, widać te kolorki. Ale albo korzystamy z tego co mamy i cieszymy się, że niebo jest fajne, albo szukamy dziury w całym. Nikogo nie chciałbym obrazić, aberację widać, ale moim zdaniem to głównie problem psychiczny. Tak, refraktor achromatyczny pokaże aberację na jasnych obiektach bo taka jest natura tego ustrojstwa. I co z tego? APO nie pokazuje aberracji. Jednak taki sam refraktor APO kosztuje 3 czy 4 razy więcej niż zwykły achromat. Poza tym APO jest cięższe od achromatu tej samej średnicy. 

Wydaje mi się, że ED 100 słabo nadaje się do DSów. Nie miałem go jednak. Nie pamiętam teraz jaka jest jego światłosiła. Z tego co czytałem na forum, to głównie teleskop do planet, ale poprawcie mnie jeśli się mylę. 

Ja mam APO 115/800 I jestem z niego bardzo zadowolony. Ale to nie EDek. 

Ale zrób sobie tabelkę w Excelu dla każdego branego pod uwagę teleskopu. 

Umieścić tam takie kolumny:

Okular mm, okular pole. I kolumny wynikowe dla każdego z rozważanych teleskopów: powiększenie, pole widzenia oraz źrenica wyjściowa. Później pod kolumny okularów podstaw kilka danych o okularach, które masz, chciałbyś mieć itp. A później oblicz powiększenie, pole i ŹW. 

Uzyskasz ciekawe informacje, które pomogą Ci podjąć jakąś decyzję. 

Do DSów potrzebne jest ciemne niebo i jak największa apertura. Ale mniejszym sprzętem też można sporo zobaczyć, choć inaczej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jak byłem na etapie wyboru refraktora brałem jeszcze pod uwagę Explore Scientific 152mm Ostatecznie wybrałem TSa, ale w tamtym masz w wyciągu mikrofokuser i prawdziwą kątówkę dielektryczną 2 cale w zestawie.
Edit:
OK. przypomniałem sobie, że zależy Ci na wadze. Jest cięższy od SW 150/750 i to sporo

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS152/900 Zdzicha to już kawał tuby i jak masz problemy z kręgosłupem, nie możesz dźwigać cięższych przedmiotów to weź coś mniejszego. Jak się nauczysz obserwować poza miastem bez łun to i z tuby 100-102 mm na AZ4 wypatrzysz nie tylko M-ki ale sporo obiektów z katalogu NGC, wiele galaktyk a nawet jaśniejsze mgławice. Gromady gwiazd i inne większe DS-y ładnie wyglądają w szerokim polu w okularze 24 mm i łatwo jest je wtedy znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kjacek napisał:

Aberacja NIE WYSTĘPUJE na DSach. 

Trochę się czepię. Występuje tylko w niezauważalnym stopniu. Przecież z np. galaktyki też "leci" światło, pada na soczewkę i dzieje się to samo co z światłem z np. Wenus.

Oczywiście, w praktyce tego nie widać. Ciekawe czy jest to w ogóle możliwe do zarejestrowania. Tym bardziej, że np. mgławice nie świecą pełnym spektrum, tylko jego część jest widoczna dla oka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, HAMAL napisał:

Mój Kolega poprosił mnie kiedyś o poradę sprzętową, zaleciłem 305/1500, jednak dał się skusić cwaniakowi chcącemu akurat się pozbyć 10cm soczewkowca, którym był potem strasznie rozczarowany. Obecnie posiada 305/1500 :D

 

Hamal masz rację, duży Newton to jest to, zwłaszcza do DSów. 

Ale kolega, który zaczął ten wątek, ja zresztą także, mamy kłopot z kręgosłupem. 

Dlatego podaję tu alternatywne rozwiązania, które nie pokażą oczywiście nieba tak jak duży Newton, ale pokażą więcej niż Ed 100. 

Ja kiedyś w przypłwie zachwytu nad APO 115/800 sprzedałem swojego SW 150/750, szybko zacząłem tego żałować I właśnie na dniach kupiłem taki sam. 

Nie namawiam nikogo do zakupu czegokolwiek od kogokolwiek, pokazuję tylko alternatywy dostępne dla takich ludzi jak my, mających problemy z kręgosłupem. Jeszcze w czerwcu ich nie miałem, ale zaraz na początku czerwca wjechał we mnie samochód z naprzeciwka, cudem uniknąłem śmierci, ale pojawił się problem z kręgosłupem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.