Skocz do zawartości

Król zimowego nocnego nieba - Orion


Lynx

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę że wątek poszedł nie w tą strone w którą powinien...
Czy nie chodzi tutaj o robienie zdjec, nauke i wzajemne porady?
Dla mnie astrofotografia to przygoda, radość z oglądania zdjęć które zrobiłem ja i inni, możliwość rozwijania tego co lubię.
Wciąż stawiam pierwsze kroki w tym temacie i ciągle się uczę aczkolwiek fotografia nie jest mi obca od około 20 lat.
Doceniam uwagi i staram się pracować nad obróbką.
Choć jestem tutaj od niedawna to nie da się nie zauważyć arogancji niektórych użytkowników. ;) 
Nie mnie oceniać czy ktoś ma rację czy nie ale każdy kiedyś zaczynał i zdobywał wiedzę czy to na forum czy przez znajomych więc trochę wyrozumiałości by się przydało.

Cytat

Mam pytanie do Lynx-a, czy robiłeś dodatkowe klatki na trapez ? I jakie ustawienia offsetu i gain ?

Robiłem 5 klatek po 30 sekund dodatkowo na trapez ale w opisie o tym nie wspominałem.
Tymczasem jadę na Gain 11 Offset 6.

Pozdrawiam wszystkich... tych którym się ta fotografia nie podoba tez. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry cel na kolorową kamerkę i do ćwiczenia. Można sobie wybrać różne poziomy trudności np dobrze zobaczyc jak pracuje się na maskach aby uwidocznić jasną częśc mgławicy. Tobie to wyszło dobrze.

Na miniaturce wygląda bardzo fajnie pomimo niebieskiego  halo przy gwiazdach ale to już zależy od optyki.

Popatrzyłbym na pracę jednak raz jeszcze. Wyciąganie a potem brak panowania nad szumem - można i tak ale tylko jak robimy porządny re-size w dół. Tutaj po otwarciu wersji max jednak trochę tego za dużo.

To dziwne halo ( bańka jak ktoś nazwał :) ) to kiepski pomysł. Zobacz co to jest bo rzuca się za bardzo a to może o czymś świadczyć w setupie.

Balans kolorów i różnorodność dobrze ukazana w tej drugiej wersji. Mocno wyciągnąłeś a to też powoduje, że kontrast może ukazywać inne normalnie nieuchwytne mankamenty.

Tak jak pisałem - może zrób dla odmiany wersje mniej agresywną ale też i mniej zaszumioną. Coś z tego wyciągniesz dla siebie dając sobie inną perspektywe.

 

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MaPa napisał:

To dziwne halo ( bańka jak ktoś nazwał :) ) to kiepski pomysł. Zobacz co to jest bo rzuca się za bardzo a to może o czymś świadczyć w setupie.

Wiem co powoduje te odbicia ale nie mam pomysłu gdzie umieścić filtr, spróbuję przetestować następnym razem na jasnej gwieździe bez filtra i zobaczę czy coś zmieni. Odbicie powstaje pomiędzy filtrem a wklęsłą soczewką flattenera.
Dzięki za uwagi, usiądę jeszcze raz.. ;)

Edytowane przez Lynx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, MaPa napisał:

Tak jak pisałem - może zrób dla odmiany wersje mniej agresywną ale też i mniej zaszumioną. Coś z tego wyciągniesz dla siebie dając sobie inną perspektywe.

Nie przeginałem teraz.. ;) ale to wciąż tylko PS..

Group3 test sml.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Tayson napisał:

Czy niebo masz na prawdę takie słabe że potrzebujesz filtra antyLP? 

Robiłeś już coś ta kamera bez w/w filtra? 

Chcę właśnie przetestować bez filtra przy najbliższej okazji, niestety niebo w UK jest bardzo niekorzystne pod tym względem.
Wystarczy szybki jednorazowy strzał w jakąś jaśniejszą gwiazdę i będzie wszystko widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Lynx napisał:

Przebrnąłem przez temat... Przydało by się przetestowac Astronomik CLS, chyba zadzwonie jutro do sklepu.. ;)
Jest droższy niż Optolong ale może problem refleksów zniknie..

Mam astronomika cls do lustrzanki zwykłego , a do asi 1600mcc cls ccd i też niestety daje małe halo na gwiazdach , zwłaszcza z asi , https://www.astrobin.com/322053/?nc=collection&nce=403 prawie dobrze jest ze zwykłym baaderem ir/block .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście jestem pod dużym wrażeniem Twojej pracy. Konkretnie pisze o wersji nr 2, jako wyraźnie lepszej. Zważywszy że to zaledwie 135 min, dość ciemnym obiektywem f/6, to uchwyciłeś naprawdę słabe struktury.

Zachęcony słowami Dzikiego, o tym że Twoja praca jest najlepsza w tym "sezonie", tylko dlatego że mało jak na razie jest innych M42, przejrzałem zdjęcia z poprzednich lat. I jestem pod tym większym wrażeniem Twojego, bo i owszem są prace z dużo mniejszym szumem, tylko że naświetlane kamerami mono, w tym po 10 min na H-alfe, a mimo to nie ma w nich nawet o gram więcej detalu w tle niż u Ciebie.

Nie będe się czepiał szumu bo to po wina zbyt małej ilości materiału a nie "operatora", czy też flar / halo od filtra bo to z kolei wada "sprzętowa". Z rzeczy na które miałeś wpływ:

Wady:

- wszystkie gwiazdki są białe. Z pomocą kamery o dużej studni potencjału (DR) powinieneś uzyskać lepszy efekt,

- kolorowe rogi zdjęcia - lewe magenta, prawe fiolet. Wygeneruj sztucznego flata i odejmij go w tych fragmentach od zdjęcia

- mało intensywny kolor w obszarze OIII. Najlepszym rozwiązaniem było by naświetlić przez filtr OIII i dodać w niebieskim kolorze jako Luminacje.

 

Zalety:

- plastyka i przestrzenność zdjęcia - po prostu patrzy sie na nie z przyjemnością,

- przyjemna dla oka paleta barw,

- bardzo ładnie wyciągnięte słabe struktury i bardzo dobry detal w jaśniejszych obszarach.

 

W dniu 20.12.2017 o 19:19, Lynx napisał:

Wciąż stawiam pierwsze kroki w tym temacie i ciągle się uczę aczkolwiek fotografia nie jest mi obca od około 20 lat.

I te 20 lat praktyki w fotografii od razu widać. Zresztą moje zdanie jest takie, że Astrofotografia jest częścią fotografii, a ludzie dla których astrofotografia jest pierwszym kontaktem z fotografią na poważnie, zazwyczaj bardziej przykładają uwagę do strony technicznej (szum, "pojechanie" itp), niż do całościowego odbioru zdjęcia (kompozycja, paleta barw itp). 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.